Soja – właściwości i zastosowanie

Soja to niewielkie ziarenka zaliczane do tej samej rodziny, z której pochodzi bób. Jest uprawiana na ogromnych terytoriach i w wielu krajach jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych. Roślina rośnie w strąkach i jest sklasyfikowana jako nasiona oleiste. Bogata w węglowodany, białka i saponiny jest uważana za najzdrowsze jedzenie świata i określana mianem super-food. Posiada ogromny zakres właściwości terapeutycznych i liczne zastosowania. Aby wymienić chociaż kilka z nich, będzie to działanie uspokajające, rozkurczowe, napotne, przeciwgorączkowe, hormonalne. Liczne badania nad soją potwierdziły jej właściwości antynowotworowe wobec kobiecych i męskich organów płciowych.

Nasiona soi zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Kobiety, które jedzą soję, mają mniej tkanki gęstej o wysokim ryzyku mutacji genowej. Soja posiada właściwości kosmetyczne i jest używana jako składnik wielu kremów, masek i mleczek. Działanie soi jest szeroko znane, ale nie brakuje jej także przeciwników. Wokół rośliny narosło wiele mitów, z którymi warto się rozprawić i korzystać z jej dobrodziejstw na co dzień.

Profilaktyczne działanie soi

Chińczycy uważają soję jako jedną ze świętych roślin i darzą nabożną czcią. W czasie II wojny światowej, soja stała się ważna zarówno w Ameryce Północnej i Europie głównie jako substytuty innych pokarmów białkowych i jako źródło jadalnego oleju. Zawartość oleju i białka wynosi około 60% wagi rośliny. Co ciekawe pozostała część to węglowodany (sacharoza) i popiół. Wspomniane wcześniej saponiny to jeden z najważniejszych części składowych soi. Saponiny wiążą cholesterolu i kwasy żółciowe, dzięki czemu obniżają poziom cholesterolu we krwi, a dieta wzbogacona soją może przynieść rezultaty w profilaktyce miażdżycy. Soję znajdziemy jako główny składnik preparatów ochronnych na wątrobę jak Olimp Essentix. To one także odpowiadają za hamowanie rozwoju, a nawet neutralizację komórek nowotworowych bez negatywnego wpływu na komórki zdrowe. Lecytyna sojowa obniża poziom cholesterolu a fosfolipidy są użyteczne w zwalczaniu przewlekłej choroby wątroby. Soja właściwości i zastosowanie wykorzystuje m.in. do zmniejszenia ryzyka chorób serca. W krajach, gdzie produkty sojowe są regularnie spożywane, częstość chorób układu krążenia jest niższa. Te korzyści zdrowotne przypisuje się głównie izoflawonom, które zwiększają elastyczność naczyń krwionośnych.
Soja posiada również naturalne właściwości chelatujące pomagające organizmowi w pełni wykorzystać dostarczane cynk, żelazo i wapń.

Soja właściwości i zastosowanie zawdzięcza nasionom, z których pozyskiwany jest olej. W chińskiej medycynie, skąd pochodzi, była wykorzystywana do leczenia bólów głowy, bezsenności, depresji i przeziębienia. Olej ma wiele korzyści dla skóry, m.in. działa regeneracyjnie na tkanki ze względu na obecność nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej sojowy jest wspaniałym źródłem witaminy E zaliczanej do antyutleniaczy. Cukry i aminokwasy współpracują ze sobą w celu nawilżenia warstwy rogowej skóry, dbają o jej elastyczność i napięcie charakterystyczne dla młodej cery.

Soja wpływa także na zdrowie kości. Produkty sojowe, takie jak mleko sojowe nie zawierają dużo wapnia, ale izoflawony sojowe mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka osteoporozy. Liczne badania wykazały, że izoflawony sojowe mogą być czynnikiem zapobiegającym zmniejszeniu gęstości kości. Dieta oparta na białku zwierzęcym powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, dlatego zastąpienie go w części białkiem sojowym może wzmocnić przyswajanie wapnia, mimo że soja nie zawiera go w znacznych ilości.

Soja na kobiece i męskie problemy

Soja łagodzi objawy menopauzy. Dane epidemiologiczne wskazują, że azjatyckie kobiety rzadziej chorują na uderzenia gorąca i nocne poty, w porównaniu do zachodnich kobiet. Te objawy menopauzy są spowodowane przez niski poziom estrogenu. Estrogeny odgrywają rolę w regulacji temperatury ciała. Izoflawony sojowe kontrolują objawy menopauzy przez podobne do estrogenu działanie, dlatego soja jest składnikiem suplementów diety na menopauzę, np. Menoplant.

f-soja-a-e-z-wapniem-60-tabletekSoja z witaminami i wapniem
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Soja pomaga zapobiec łysieniu, ponieważ dostarcza substancji na wzór działania żeńskich hormonów. Nie oznacza to, że z właściwości soi mogą korzystać tylko kobiety, wręcz przeciwnie, bo soja pomaga zapobiegać rakowi prostaty i zmniejszać łysienie androgenne. Przy jej spożywaniu nie następują żadne efekty uboczne w postaci zmniejszonego libido, ale może przyczynić się do zmniejszenia liczby plemników.

Zastosowanie kosmetyczne soi

Soja zastosowanie w kosmetyce ma naprawdę spore. Przede wszystkim nadaje się do pielęgnacji i ochrony wrażliwej skóry. Znajdziemy ją w preparatach do opalania i kremach przeciwzmarszczkowych. Olejek sojowy może być wykorzystywany w masażu terapeutycznym w połączeniu z innymi produktami. Jest użyteczna w leczeniu i łagodzeniu chorób dermatologicznych na skórze całego ciała. Przy dłuższym stosowaniu olej sojowy poprawia koloryt skóry i zmniejsza przebarwienia. Świetnie nawilża i odświeża cerę, dlatego znajdziemy ją w mleczkach i balsamach do ciała. Kosmetyki z soją są niezwykle popularne i cenione na rynku urodowym. Nadają się do stosowania na cerę delikatną, suchą i ze zmarszczkami, są więc niezwykle uniwersalne.

Należy mieć świadomość, że soja jest jednym z najczęstszych alergenów. Jeśli przy stosowaniu produktu zauważysz na ciele reakcję w postaci pokrzywki czy obrzęk przestań go używać. Użycie oleju sojowego, który zawiera tylko śladowe ilości białek sojowych, zazwyczaj nie powoduje reakcji alergicznych.

Może ci się spodobać również