Baobab: wartości odżywcze, właściwości lecznicze, zastosowanie

Pod względem zawartości witamin i minerałów nie ma praktycznie na całym świecie wartościowszego produktu niż baobab, ponieważ w jego owocach, a ściślej pisząc w ich miąższu, znajduje się prawdziwa bomba cennych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Czym jednak charakteryzuje się baobab, jakie korzystne dla naszego organizmu wartości odżywcze zawiera i w jaki sposób baobab wpływa na nasze zdrowie?

Drzewo życia, czyli baobab

Wśród wszystkich afrykańskich drzew najbardziej znanym jest oczywiście baobab, który nie bez przyczyny nazywany jest drzewem życia, ponieważ praktycznie wszystkie jego części znalazły bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Baobab to długowieczne drzewo, które może rosnąć nawet przez kilka tysięcy lat, a przez zdecydowaną większość roku jego gałęzie całkowicie pozbawione są liści. Dlaczego afrykańskie ludy tak bardzo cenią sobie baobab? Głównie z uwagi na fakt, iż wszystkie jego części znalazły dosyć szerokie zastosowanie. Młode liście można przygotowywać oraz spożywać w taki sam sposób jak szpinak, natomiast pędy przypominają nieco szparagi i również można je bez obaw spożywać. Z pestek baobabu produkuje się olej, który można wykorzystać podczas pielęgnacji skóry, z miąższu można przygotowywać różnego rodzaju potrawy oraz napoje, natomiast włókna z kory wykorzystuje się podczas produkcji ubrań, papieru, koszy oraz lin.

Wartości odżywcze baobabu

Najcenniejsze dla zdrowia wartości odżywcze znajdują się przede wszystkim w miąższu owoców baobabu, który stanowi prawdziwą skarbnicę witaminy C, która pomaga wzmocnić naszą odporność, a także wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Z pewnością niewiele osób ma świadomość tego, ale we wspomnianym miąższu znajduje się nawet dziesięć razy więcej witaminy C niż w pomarańczach. W owocach baobabu można również znaleźć spore ilości wapnia (znacznie więcej niż w mleku!), czyli podstawowego budulca naszych kości i zębów. Nie sposób również nie wymienić potasu, czyli pierwiastka, który w odpowiedni sposób dba o prawidłową pracę naszych mięśni, układu nerwowego, a także układu sercowo-naczyniowego. Wśród innych cennych substancji znajdujących się w baobabie można również wymienić polifenole, liczne aminokwasy egzogenne, magnez, żelazo, miedź, mangan i sód.

Właściwości antyoksydacyjne baobabu

Miąższ owoców baobabu ze względu na olbrzymią zawartość witaminy C wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, jednak co to oznacza? A to, iż w skuteczny sposób pomaga walczyć z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi nie tylko za uszkadzanie naszego DNA oraz rozwój bardzo niebezpiecznych nowotworów, ale również za szybszy proces starzenia się naszej skóry. Z tego też względu wszystkie panie, które chciałyby na dłużej zachować młodą skórę pozbawioną zmarszczek, powinny po owoce baobabu (w Polsce dostępne są jedynie w sproszkowanej wersji) sięgać tak często, jak to tylko możliwe.

Właściwości przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe baobabu

Owoce baobabu z uwagi na zawartość saponin, steroli oraz triterpenów działają niemal identycznie jak tradycyjne leki przeciwzapalne, dlatego też chcąc w skuteczny i naturalny sposób zredukować pojawiający się stan zapalny, warto wprowadzić do swojej diety sproszkowany miąższ owoców baobabu. Licznie przeprowadzone badania potwierdziły również, iż owoce baobabu w skuteczny sposób pomagają obniżyć zbyt wysoką gorączkę, dlatego też warto po nie sięgać w szczególności w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy wzrasta zachorowalność na grypę oraz przeziębienie.

Właściwości ochronne

Przeprowadzone jakiś czas temu badania udowodniły, iż miąższ owoców baobabu pomaga chronić komórki wątroby, a także regenerują uszkodzoną wątrobę, przez co po produkt ten powinny sięgać w szczególności osoby zmagające się z poważnymi problemami tego organu wewnętrznego, czyli np. alkoholicy.

Baobab w walce z biegunką

Walka z biegunką nie należy niestety do najłatwiejszych, jednak przygotowując z suszonych owoców baobabu, odrobiny cukru i wody specjalną mieszankę można w bardzo skuteczny sposób walczyć z tym problemem. Substancjami odpowiedzialnymi za właściwości hamujące biegunkę są przede wszystkim garbniki oraz taniny, których na próżno szukać w innych produktach spożywczych. W trakcie biegunki może niestety dojść do odwodnienia organizmu, jednak z uwagi na fakt, iż owoce baobabu zawierają niezbędne elektrolity, to za ich sprawą można w prosty i szybki sposób uzupełnić ich niedobór.

Serum regeneracyjne z dodatkiem baobabu
Kliknij i sprawdź ceny!

Cenne źródło błonnika

Błonnik to substancja, która na wiele godzin po spożytym posiłku pozostawia uczucie sytości, a oprócz tego pomaga ona usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii, dlatego też owoce baobabu powinny stanowić nieodłączny element codziennej diety wszystkich tych osób, które chciałyby zrzucić nadmiar zbędnych kalorii, a także mają problemy z nieprzyjemnymi zaparciami.

Zastosowanie baobabu w medycynie naturalnej

Baobab od wielu wieków rośnie przede wszystkim na afrykańskim terytorium, dlatego też rdzenni mieszkańcy tego kontynentu od bardzo dawna wykorzystują niemal wszystkie elementy tego drzewa do przygotowywania w pełni naturalnych lekarstw do walki z różnymi problemami a w szczególności z ospą, odrą oraz malarią. W tradycyjnej medycynie naturalnej wykorzystuje się przede wszystkim miąższ owoców oraz liście baobabu, jednak bardzo cennym produktem jest również olej tłoczony z nasion tego niezwykłego drzewa.

Olej z nasion baobabu

Olej z nasion baobabu może być wykorzystywany zarówno do jedzenia, jak i do walki z różnymi problemami skórnymi. Z uwagi na fakt, iż nie wywołuje on żadnych reakcji alergicznych oraz podrażnień, to może być z powodzeniem stosowany przez osoby, które mają bardzo wrażliwą skórę. Przy pomocy wspomnianego oleju można walczyć w szczególności ze zmarszczkami oraz innymi problemami starzenia się skóry, jednak sprawdza się on również idealnie w pielęgnacji przesuszonych i łamliwych włosów, a także do walki ze skaleczeniami i drobnymi ranami.

Zastosowanie baobabu w kuchni

Niestety znalezienie świeżego owocu baobabu w polskich sklepach jest praktycznie niemożliwe, jednak wybierając się na wycieczkę do Afryki, warto nieco bliżej przyjrzeć się temu produktowi. Owoc baobabu charakteryzuje się dosyć słodkim i cierpkim smakiem, który można porównać do smaku cytrusów. Z powodzeniem można wykorzystać go jako dodatek do koktajli, jogurtów, sałatek owocowych, napojów oraz różnego rodzaju słodkich wypieków. W wielu sklepach z ekologiczną żywnością można jednak znaleźć sproszkowaną formę miąższu owoców baobabu, która zawiera takie same ilości cennych substancji co świeży owoc.

W jaki jednak sposób można wykorzystać w kuchni sproszkowany baobab? Można z niego przygotować przepyszny koktajl, mleko, smoothie oraz napój gazowany (wystarczy 1 łyżeczkę proszku wymieszać ze szklanką gazowanej wody). Najprostsze w przygotowaniu jest oczywiście mleko, ponieważ 2,5 szklanki sproszkowanego baobabu wystarczy wymieszać z 1 łyżką cukru oraz 5 szklankami ciepłej wody. Wspomniany proszek można również dodać do przygotowywanego na co dzień koktajlu oraz smoothie, mając pewność, iż organizm otrzyma dzienną dawkę wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

W dawnych czasach baobab wykorzystywany był również do przygotowywania kleiku oraz kwaśnego fermentowanego ciasta. O ile ten drugi pomysł na wykorzystanie baobabu nie brzmi zbyt ciekawie, o tyle napój może wielu osobom przypaść do gustu. Wspomniany napój stanowi świetną alternatywę dla krowiego mleka, a jego największą zaletą jest to, iż zawiera ona znacznie większe ilości cennego dla naszego zdrowia wapnia niż krowie czy też kozie mleko.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.