Sok z rokitnika – zastosowanie, właściwości, przeciwwskazania

Rokitnik zwyczajny jest dość rzadko uprawianym i mało znanym owocem. Rośnie w okolicach mórz oraz rzecz, niedaleko stałego dostępu do wody, dzięki czemu jego owoce potrafią utrzymać się całą zimę a nawet do wiosny. Jego owoce przypominają małe, pomarańczowo-czerwone kuleczki o dość cierpkim smaku. Dzięki intensywnemu kolorowi owoców rokitnik często jest traktowany jako roślina ozdobna, chociaż bardzo często zapomina się o jego bogatych właściwościach zarówno zdrowotnych, kosmetycznych jak i predyspozycjach kuchennych.

Od niedawna jednak rokitnik jak i sok z rokitnika stają się coraz poprawniejsze. Nic dziwnego, dzięki modzie na zdrową żywność ludzie poszukują produktów zdrowych, które mają świetny wpływ na nasz organizm. Podobnie jest w rokitnikiem, który od setek lat był ceniony w medycynie naturalnej.

Jako ciekawostkę można dodać, że rokitnik w naturalnym środowisku występuje bardzo rzadko i od października 2014 roku znajduje się na liście roślin prawnie chronionych. W Polsce rokitnik rośnie jedynie w Paniach oraz wzdłuż linii Bałtyku, a pozyskiwanie go z dziko rosnących miejsc jest nielegalne. Rokitnik może być pozyskiwany jedynie z krzewów uprawnych a najwięcej jego plantacji znajduje się w Chinach oraz innych rejonach Azji.

Sok z rokitnika – skarbiec witamin

Owoce z rokitnika są bogate w minerały oraz bioaktywne pierwiastki, w tym rokitnik posiada w sobie aż 140 witamin. Najwięcej posiada w sobie witaminy C, czyli aż tyle ile znajdziemy w owocu dzikiej róży a jest to aż dziesięć razy więcej niż w przypadku pomarańczy. Rokitnik poza witaminami zawiera w sobie aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz silne antyoksydanty.

Dzięki bogactwie witaminy C picie soku z rokitnika bardzo silnie wspomaga nasz układ odpornościowy i chroni przed chorobami, pomaga zwalczać drobne infekcje.  Jednak witamina C przyśpiesza również gojenie ran, wzmacnia kości oraz hamuje powstawanie siniaków oraz urazów. Ponadto obniża ciśnienie krwi oraz chroni nasz organizm przed miażdżycą.  Witamina ta bywa nazywana również witaminą młodości, ponieważ działa jako przeciwutleniacz hamując procesy starzenia.

Kolejną witaminą znajdującą się w wysokim stężeniu w owocach rokitnika jest przede wszystkim witamina A, której znajdziemy cztery razy więcej niż w marchwi. Witamina A jest w szczególności potrzebna dla rozwijających się dzieci, ponieważ zawiera hormon wzrostu, chroni przed chorobami oraczu i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układ krwionośnego. Bywa również częstym suplementem diety w preparatach dla kobiet, ponieważ wspomaga porost włosów, wzmacnia włosy, skórę oraz paznokcie.

Następną cenną witaminą znajdującą się w soku z rokitnika jest witamina E. Witamina ta jest bardzo potrzebna w leczeniu wielu chorób, między innymi zmniejsza poziom złego cholesterolu, bywa wykorzystywana w leczeniu niepłodności, chorób serca, miażdżycy oraz zaburzeń pracy mięśni. Poza tym przyśpiesza gojenie ran, zapobiega bliznom, żylakom i wspomaga regeneracje skóry po poparzeniach słonecznych.

Eliksir piękności

Rokitnik jest bardzo częstym składnikiem dużej ilości kosmetyków, jak również dodatkiem do suplementów diety mających na celu wspomaganie kobiecej urody. Mikro oraz makro elementy znajdujące się w soku z rokitnika mogą przynieść bardzo wiele korzyści, o ile regularnie i systematycznie będziemy je dostarczać do naszego organizmu.

Witaminy zawarte w rokitniku wspomagają porost włosów, ale również sprawią, że ich struktura stanie się mocniejsza a objętość gęstsza. Jest to świetny sposób na wzmocnienie kondycji naszych włosów, jak również paznokci oraz skóry. Regularne spożywanie soku z rokitnika wzmacnia również strukturę paznokci, które rosną szybciej i są zdecydowania twardsze, dzięki czemu rzadziej się łamią oraz rozdwajają. Sok z rokitnika może nam również pomóc uporać się w problemach skórnych, w szczególności skórą suchą.

Rokitnik posiada w sobie bardzo wiele antyoksydantów, dzięki czemu ma właściwości zapobiegające starzeniu skóry. Co więcej sok z rokitnika może chronić przed powstawaniem nowotworów  oraz różnych schorzeń skóry.

Sok z rokitnika
Kliknij i sprawdź ceny!

Sok z rokitnika jest wykorzystywany również do produkcji balsamów przeciwsłonecznych, kremów do skóry, szamponów, odżywek czy kosmetyków do twarzy. Z powodzeniem jest nawet wykorzystywana przy koloryzujących płukankach na włosy czy też samoopalaczach, ze względu na wysokie stężenie barwnika beta-karotenu w składzie rokitnika.

Kremy oraz kosmetyki z wykorzystaniem rokitnika powinny być zużyte jak najszybciej po otworzeniu, bowiem kremy z rokitnikiem bardzo szybko się utleniają a wtedy tracą swoją żółtawą barwę oraz raz z nią część właściwości.

Sok z rokitnika – przeciwwskazania, przedawkowanie

Chociaż rokitnik posiada niesamowicie wartościowe owoce przydatne do leczenia wielu chorób nie każdy powinien sięgać po soki z tej rośliny. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania rokitnika są silne stany zapalne trzustki oraz wątroby, kamica żółciowa i ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Są to głowni przeciwwskazania do spożywania tej rośliny, jednak jeżeli nie jesteśmy pewni czy powinniśmy jej unikać to zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza specjalisty, który odpowie na nasze wszelkie wątpliwości.

Sok z rokitnika jest polecany również dla dzieci, kobiet w ciąży, karmiących piersią a nawet diabetyków. Dlatego warto wprowadzić go do codziennej diety w szczególności w okresie zwiększonej ekspozycji ona słońce, oraz jesienno-zimowym sezonie przeziębień.

U pozostałych osób nie ma żadnych ograniczeń przy spożywaniu soku, nie można go w żaden sposób przedawkować ani nie są znane żadne skutki uboczne. Mogą go pić dorośli jak i dzieci, jednak w przypadku soków gotowych kupnych warto stosować się do informacji oraz ograniczeń umieszczonych przez producenta produktu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.