Czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić

Menopauza czyli inaczej przekwitanie lub klimakterium to dolegliwość, która w pewnym wieku dotyka wszystkie kobiety. Statystycznie u Polek menopauza zaczyna się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Chociaż przypadłość ta kojarzy się głównie z osobami po czterdziestym piątym roku życia to jednak może ona występować wcześniej z różnych powodów zdrowotnych. Zaprzestanie miesiączkowania (jak rozumie się menopauzę) może być spowodowane nie tylko brakiem owulacji, ale także problemami hormonalnymi lub operacją wycięcia jajników.

Przebieg menopauzy jest dla kobiety burzliwym okresem nazywanym też czasem przekwitaniem. Tak jak młode kobiety dojrzewając przechodzą burzę hormonów, tak kobiety dotknięte menopauzą muszą liczyć się z różnymi nieprzyjemnościami związanymi z tym etapem życia.

Czym jest menopauza

Menopauza jest to proces, w wyniku którego kobiecy organizm przestaje produkować duże ilości żeńskich hormonów, przez co zanika owulacja, inaczej jajeczkowanie, co za tym idzie, kobieta dotknięta menopauzą przestaje miesiączkować, a także stopień jej płodności jest co raz niższy. Aż do bezpłodności. Chociaż pojawia się ona między 45 a 55 rokiem życia szacuje się iż płodność znika około dziesięciu lat przed samym przekwitaniem.

Jak poznać, że to już – objawy menopauzy

Pierwszą oznaką, która może wskazywać na rozpoczęcie się klimakterium są co raz rzadsze miesiączkowania, a także zmiana obfitości krwawienia w trakcie krwawienia miesięcznego. Najczęstszymi objawami są:

  • uderzające fale gorąca
  • poty
  • zmiana wagi ciała (najczęściej przybieranie na wadze)
  • poczucie niepokoju
  • zaburzenia koncentracji
  • trudności ze snem
  • częstsze wizyty w toalecie spowodowane częstszą niż zwykle potrzebą oddawania moczu
  • uczucie lęku lub stresu
  • płaczliwość

Należy pamiętać, że nie każda kobieta będzie miała wszystkie objawy, ponieważ każdy organizm jest inny. Część kobiet przechodzi przekwitanie w sposób bardzo gwałtowny i nieprzyjemny. W takich wypadkach warto zwrócić się do lekarza. Zdarza się też jednak, że kobiety nie zauważają nadejścia menopauzy i dopiero wyraźny zanik miesiączek wskazuje, że przechodzą one klimakterium. Objawy są bardzo indywidualną kwestią, najprostszym i najpewniejszym sposobem sprawdzenia, czy to już, są odpowiednie testy hormonalne, które można kupić w aptece lub udać się na specjalistyczne badania krwi.

Jak radzić sobie z uciążliwymi skutkami menopauzy

Najbardziej znanymi metodami radzenia sobie z klimakterium są kuracje różnymi rodzajami medykamentów. Nie należy jednak zapominać o odpowiednim wsparciu bliskich osób. Kiedy pojawiają się pierwsze symptomy wskazane jest aby kobieta zrozumiała co dzieje z jej ciałem, zaadaptowała w nowej sytuacji życiowej i nauczyła się czerpać z niej radość. Czasem wskazane są nawet terapie u psychologa, indywidualne lub grupowe, dzięki którym łatwiej zrozumieć, że problem menopauzy dotyka wszystkich kobiet i nie jest niczym złym, ani nie należy się bać. Nawet na tak uciążliwe objawy jak nadmierne pocenie się całego ciała znajdą się sposoby.

Bardzo ważna jest obserwacja własnego ciała i różnych reakcji własnego organizmu, ponieważ tak duże zmiany w gospodarce hormonalnej mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań po przejściu menopauzy. Wskazane są regularne badania krwi (poziomu mikroelementów w niej zawartych), cholesterolu, a przede wszystkim zwracanie uwagi na łamliwość kości. Jeżeli przechodzisz menopauzę i Twoje kości stały się bardziej łamliwe – zwróć się do lekarza!

Wpływ menopauzy na masę ciała

Powszechnym problemem jest tycie w okresie menopauzy, jest to dużą przeszkodą dla każdej kobiety. Bardzo ważna jest odpowiednia reakcja na zachodzące zmiany. Kiedy metabolizm zaczyna zwalniać natychmiast należy rozpocząć dietę, a także bardziej aktywny tryb życia. Sport pozytywnie wpływa na stan kośćca, który jest narażony na ubytki w okresie trwania, a także po przekwitaniu. Skuteczne będą również zioła wspomagające odchudzanie, herbaty odchudzające.

W diecie ważne są nawet najmniejsze zmiany, żywienie powinno być zrównoważone, a także według najnowszych zaleceń powinno być to od 4 do 5 posiłków dziennie. Niezwykle ważne jest unikanie pustych węglowodanów jak na przykład słodyczy, które nie wnoszą wiele do gospodarki naszego ciała, a co gorsza utrudniają spalanie tłuszczy, przez co dużo trudniej osiągnąć oczekiwane efekty.

f-promensil-forte-menopauza-30-tabletek Czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić

Promensil forte menopauza, 30 tabletek

Kliknij i sprawdź ceny

Wpływ menopauzy na cerę

Skoro zmiany hormonalne organizmu mają tak duży wpływ na nasze życie, niestety mają również wpływ na cerę. W procesie dbania o cerę niezwykle ważna jest wcześniej wspomniana dieta i aktywność fizyczna, są też łatwiejsze i bardziej popularne sposoby zadbania o skórę. Najpopularniejsze są kremy tak zwane 50+ bogate w fitohormony czyli roślinny odpowiednik żeńskiego hormonu (estrogenu). Nawet jeśli kobieta jest dopiero w wieku czterdziestu lat i przechodzi wczesną menopauzę do jej cery wskazane będą właśnie takie kremy, bogate w fitohormony. Dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich kremów skóra twarzy stanie się bardziej elastyczna i mniej podatna na starzenie się.

Domowe sposoby na menopauzę

Jeśli Twoje dolegliwości spowodowane przekwitaniem utrudniają Ci funkcjonowanie w normalnym życiu w sposób nieznaczny warto wypróbować domowe sposoby. Najłagodniejszymi metodami są zioła dostępne w Twoich aptekach. Na problemy z falami ciepła dobre są napary z szałwii i mięty pieprzowej, z kolei jeśli dolega suchość pochwy typowa przy obniżaniu się poziomu hormonów żeńskich najlepszym sposobem jest olej z wiesiołka dostępny w kapsułkach. Najczęstszym problemem kobiet przechodzących zmiany hormonalne są wahania nastrojów, problemy z płaczliwością, na które pomogą napary z dziurawca lub zioła pluskawicy groniastej. (Przy stosowaniu pluskawicy konieczne jest uważne zapoznanie się z treścią ulotki.)

Produkty sojowe spożywane w odpowiednich ilościach wspomagają wyrównywanie estrogenu w organizmie co bardzo pozytywnie wpływa na równowagę hormonalną kobiety w okresie klimakterium. Dzięki soi okres menopauzy może być łatwiejszy do przetrwania. Jeśli jednak objawy menopauzy są silniejsze i ciężko sobie z nimi radzić, to jest wiele leków dostępnych bez recepty w aptece.

Popularnym sposobem leczenia menopauzy jest również leczenie hormonalne. Polega ono na zażywaniu tabletek hormonalnych, dla kobiet w okresie klimakterium, które przypisuje lekarz specjalista, najczęściej ginekolog. W ten sposób lekarz może łatwiej kontrolować poziomy hormonów, a także znacznie łagodzić skutki uboczne menopauzy. Należy jednak pamiętać iż leczenie hormonalne wskazane jest dla kobiet, które mają nasilone objawy, w stopniu znacznie utrudniającym funkcjonowanie.

W przypadku wystąpienia innych nietypowych objawów należy udać się do specjalisty.

Czym jest menopauza i jak sobie z nią radzić
5 (100%) 10 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.