Masa solna – sposób przygotowania, figurki z masy solnej, tipy

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia a wraz z nim do głowy nasuwa się coraz więcej myśli. Jakie prezenty sprawić najbliższym? Jakie potrawy przygotować na świąteczny stół a także jak ozdobić dom, aby już z daleka bił po oczach bożonarodzeniowym klimatem? Lampki oraz świąteczne jodłowe wianki to zdecydowanie za mało. Wnętrze domu można ozdobić na wiele różnych sposobów.  A może masa solna? Przepis znany od pokoleń a możliwości ograniczone jedynie fantazją.

Masa solna to rodzaj naturalnej plasteliny. Świetnie nadaje się do zabawy oraz rzeźbienia, a przez to do rozwijania talentów związanych ze zdolnościami manualnymi. Zależnie od tego, co chcemy z niej otrzymać można dodawać do niej różne dodatki ulepszające, np. środki zwiększające plastyczność, utwardzające lub wydłużające trwałość. Jej pochodzenie sięga wczesnych lat starożytności, kiedy to lepiono z masy solnej figurki, którymi obdarowywano bożkom. Również obecnie masa solna wiąże się z religią. Współcześnie dotyczy to głównie Świąt Bożego Narodzenia i związanej z nimi symboliki. Co ciekawe, w czasach  I Wojny Światowej ta piękna tradycja częściowo zanikła ze względu na wysokie ceny soli. Dekoracje wykonane z masy solnej to dobry sposób na ozdobienie choinki niewielkim kosztem ale w efektywny i efektowny sposób.

Masa solna – przepis

Masę solna można bez problemu wykonać samemu w domu na kuchennym blacie bez konieczności używania wymyślnych składników. Zależnie od ilości jaką chcemy otrzymać, również ilości uzytych składników będą się różniły. Żeby otrzymać pożądane właściwości należy się jednak ściśle trzymać ustalonych proporcji. Przepis na masę solna jest niebywale prosty. Nawet osoby, którym szczęście i talent w kuchni niezupełnie dopisują, bez większych trudności poradzą sobie z przyrządzeniem masy solnej.

Wystarczy odmierzyć:

  • 1 szklankę mąki pszennej
  • 1 szklankę soli
  • 125 ml wody

Sposób przygotowania wygląda następująco:

Mąkę wymieszać z solą a następnie stopniowo dodawać wodę. Cały czas należy mieć pod baczna kontrola konsystencję masy. Wiadomo, że nie może być ona zbyt rzadka. Masę ugniatamy jak wszystkie ciasta – w misce. To gwarantuje dokładne połączenie się wszystkich składników. Całkowite połączenie składników uzyskamy po pieczołowitym ugniataniu masy przez około 5 – 10 minut. Kiedy masa zrobi się plastyczna można zacząć formowanie z niej przedmiotów.

Jeśli potrzebujemy przygotować naprawdę sporą ilość masy solnej, wskazane jest ugniatanie masy mikserem z metalowymi łopatkami  w kształcie świderka. Należy ustawić mikser na niskie obroty.

Masa solna – jakie dodatki zastosować?

To, jak wyjdzie nam masa solna zależy głównie od typu zastosowanej maki. Jeśli okaże się, że podczas wyrabiania masa będzie potrzebowała dolania większej ilości wody, oznacza to, że użyta mąka nie nadaje się do lepienia masy solnej. Dodatkowo zbyt obfita porcja wody będzie skutkowała tym, że wykonane przedmioty będą miały problemy z wysychaniem.

Jeśli oczekujemy od masy wzmocnionych właściwości, zależnie od ich rodzaju, możemy pokusić się o dodanie do masy solnej  maki ziemniaczanej, kleju do tapet lub kleju stolarskiego. Dodatek polepszy określoną właściwość. Jeśli chcemy nadać masie określony kolor należy dodać barwnik spożywczy w wybranym odcieniu. Ewentualnie można zastąpić go farbą plakatową. Istnieją również domowe sposoby na zabarwienie masy, np.: kakao doskonale posłuży do uzyskania koloru brązowego, a sproszkowana papryka nada kolor pomarańczowy. Z kolei sok z buraków pozwoli na otrzymanie różowego koloru masy solnej.

Warto pamiętać, ze jeśli będziemy się ta masa bawić z dziećmi, nie powinniśmy dodawać do niej żadnych ulepszaczy, gdyż mogą to być środki aktywne biochemicznie i powodować alergię albo reakcje uczuleniowe.  Dodatkowo narażamy dziecko na przypadkowe połknięcie toksycznej substancji. Zabawa z masą solną w tradycyjnej wersji nie ma prawa wyrządzić dziecku jakiejkolwiek krzywdy, ponieważ jest przygotowana ze składników spożywczych.

Co wykonać z masy solnej?

Gotowa masa solna może posłużyć do uformowania praktycznie wszystkiego. Zaczynając od pierwszego skojarzenia jakim są świąteczne ozdoby i figurki, poprzez ramki do zdjęć i ozdobne miseczki aż po biżuterię. Ograniczeniem pozostaje nasza wyobraźnia. Zabawę z masą solną można traktować jako ćwiczenia motoryki i zdolności manualnych dziecka. Taki niecodzienny typ rozrywki sprawi wiele radości naszym pociechom. Ponadto w odróżnieniu od gliny masa solna nie należy do materiałów brudzących.

Figurki z masy solnej – tipy

  1. Jeśli formujemy figurki składające się z kilku elementów należy zwilżyć wodą płaszczyzny wspólne. Zapewni to ich lepsza adhezję ( przyleganie do siebie).
  2. Do dekoracji figurek można użyć wszystkiego co nada pożądany kształt: wykałaczek, noży, wyciskarek, nożyczek, widelców, słomek do napojów.
  3. Jeśli pragniesz wykonać ozdoby do zawieszenia na choinkę, nie zapomnij przed wyschnięciem wykonać otworów na tasiemki.
  4. Figurki z masy solnej suszymy naturalnie na powietrzu, co trwa kilka dni.
  5. Nie należy suszyć figurek z masy solnej w piekarniku w wysokiej temperaturze, gdyż spowoduje to ich pękanie a w efekcie nieestetyczny wygląd figurek.
  6. Jeśli zdecydujemy się użyć piekarnika nastawiamy go na 70 stopni.
  7. Pieczenie w piekarniku nadaje figurkom żółty kolor. Jeśli chcemy aby figurki pozostały białe należy przykryć je folią aluminiową.
  8. Do malowania figurek najlepiej sprawdzą się farby plakatowe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyozdobić figurki cekinami czy wstążeczkami.
  9. Na koniec dobrze jest pomalować figurki lakierem bezbarwnym, który nabłyszczy powierzchnie i utrwali farby.
  10. Niewykorzystaną masę solną można przechowywać w lodówce w zamkniętym pojemniku bez utraty jej właściwości.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź