Kakao – właściwości, uroda, dieta, kalorie

Kakao jest doskonale znanym produktem wśród wszystkich dzieci. W połączeniu z mlekiem i cukrem jest świetnym napojem chętnie spożywanym do śniadań i podwieczorków. Kakao oprócz walorów smakowych posiada mnóstwo wartości odżywczych i zdrowotnych. W naturalnej formie przez wielu nazywane ziarnem bogów, gdyż swoją chwałę miało już za czasów Majów i Azteków. Uwielbienie dla ziaren kakao nie jest bezpodstawne, gdyż ziarna te posiadają właściwości uzdrawiające.

Kakao – pochodzenie

Ziarna kakao pozyskiwane są z owoców kakaowca. Drzewo to jest powszechną rośliną hodowaną w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Główne ośrodki hodowli kakaowców znajdują się na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Indonezji. Drzewo kakaowca jest drzewem o mało charakterystycznym wyglądzie. Wyróżnia się rozłożystą koroną, którą zdobią liście o podłużnym kształcie i kwiaty w odcieniach żółci. Z kwiatów wyrastają natomiast pokaźne owoce wyglądem przypominające piłkę do rozgrywek futbolu amerykańskiego. Z jednego owocu o średniej wielkości niecałych 30 cm pozyskuje się od 20 do nawet 60 nasion kakao.

Kakaowiec – uprawa

Uprawa drzew kakaowca nie należy do najprostszych. Jest bardzo czasochłonna, gdyż pierwsze owoce zdatne do przerobienia zbierane są dopiero po 5-6 latach, jednak szacuje się, że najlepszej jakości owoce kakaowca pochodzą z drzew między 10 a 30 rokiem jego wzrostu. Owoce kakaowca w odróżnieniu do większości owoców są gotowe do zbioru dwa razy w roku. Dojrzałe owoce zbiera się i pozostawia na kilka dni do fermentacji. Następnym etapem jest wydobycie i osuszenie wydobytych ziaren kakaowca. Po odpowiedniej selekcji poddaje się je paleniu co sprawia je zdatnymi do użytku.

Kakao właściwości kosmetyczne

Najpopularniejszym kosmetykiem jaki kojarzy nam się z kakao niewątpliwie jest masło kakaowe. Nie trzeba długo mówić o jego cudownych właściwościach nawilżających. Jest świetnie znane wśród osób z problemami skórnymi i ze skłonnością do wysypki gdyż masło kakaowe oprócz rewelacyjnych właściwości nawilżających działa też łagodząco i detoksykująco. Wspominając o detoksykującym działaniu kakao warto dodać, że stało się ono dodatkiem wielu maseczek kosmetycznych, a niewątpliwym plusem jest fakt, że wiele maseczek z dodatkiem kakao jesteśmy w stanie wykonać w domu. Świetnym tego przykładem jest ardzo prosta w  wykonaniu maseczka dedykowana dla osób o cerze suchej gdyż posiada właściwości silnie nawilżające. Do niewielkiego naczynia wsypujemy łyżkę kakao, dodajemy łyżkę jogurtu, mleka oraz miodu, całość dokładnie mieszamy i nakładamy na twarz. Po upływie od 5 do 10 minut maseczkę zmyć wodą. Taką mieszankę zaleca się stosować raz w tygodniu, a poprawa nawilżenia stanie się wyraźnie zauważalna. Oprócz wyżej wymienionych już właściwości to nie koniec dobroci płynących z ziaren kakaowca. Wśród wielu właściwości posiada też działanie ściągające, a także kojące, co zawdzięcza wysokiej zawartości magnezu w swoim składzie.  Kakao posiada też wiele składników odżywczych i substancji mineralnych między innymi pobudzającą kofeinę czy na przykład polifenole, które wykazują działanie ochronne i antyoksydacyjne.

i-bio-planet-kakao-ziarna-surowe-200g

Kakao ziarna surowe 200g

Kliknij i sprawdź cenę

Kakao – zasłużone dla medycyny

Kakao przez wiele lat było produktem badań, które dostarczyły wielu cennych informacji na jego temat. Z racji tego, że już w historii zapisało się cudowne działanie kakao na organizm człowieka, postanowiono przyjrzeć się temu z bliska. Dzięki wielu doświadczonym naukowcom udało się ustalić, że kakao posiada właściwości wspomagające walkę z nadciśnieniem. Nadciśnienie jest powszechnym schorzeniem, na które cierpi już co 4 Polak, dlatego odkrycie to staje się swego rodzaju przełomem i może pomóc dużej grupie osób w uniknięciu przyjmowania stałego leczenia chemicznego. Podczas badań przeprowadzonych na grupie ochotników i przedstawionych w ”British Journal of Nutrition” ustalono, że sto procent badanych doświadczyło obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego przy regularnym spożyciu kakao dlatego też świetnym urozmaiceniem dnia codziennego może być kilka kostek gorzkiej czekolady o zwiększonej zawartości kakao. Według badań przeprowadzonych na szczurach udowodniony został wpływ kakao na redukcję zachorować na raka prostaty. Grupie szczurów zostały podawane substancje rakotwórcze, jednak część z nich dodatkowo otrzymywała sproszkowane kakao. Okazało się, że u grupy otrzymującej kakao doszło do mniejszej ilości zachorować na raka, co więcej ta grupa szczurów żyła znacznie dłużej od tej, która kakao nie otrzymywała.

Kakao a dieta

Wśród wielu właściwości jakie możemy przypisać dla kakao możemy również uznać go za substancję wspomagającą odchudzania, gdyż przyjmowane w postaci gorzkiej lub w postaci tabletek wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi. Jest zatem produktem dobrym dla diabetyków oraz osób chcących zadbać o swoją sylwetkę. Nie jest to produkt wysokokaloryczny. Redukcja wchłaniania węglowodanów przyczyni się do wzrostu prawdopodobieństwa osiągnięcia wymarzonej sylwetki w połączeniu z odpowiednią dietą i skrupulatnymi ćwiczeniami.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.