Kocanka piaskowa – substancje aktywne, właściwości lecznicze, zastosowanie

Kocanka piaskowa to roślina bardzo często stosowana w ziołolecznictwie. Jej właściwości lecznicze były doceniane już wiele lat temu. Zioło popularnie występuje w Polsce, w związku z czym nie ma problemów z jego pozyskaniem.  Przeczytaj artykuł i poznaj moc płynącą z kocanki piaskowej!

Kocanka piaskowa – charakterystyka

Kocanka piaskowa należy do astrowatych bylin wieloletnich. Powszechnie można ją spotkać w środkowej Europie, na Kaukazie oraz w zachodniej części Syberii. Roślinę w naturalnym środowisku najłatwiej spotkać na terenach piaszczystych, takich jak skraje lasu, skarpy, łączki czy wydmy. Bardzo lubi nasłonecznione miejsca. Wysokość kocanki waha się od 10 do 30 centymetrów. Jest to zioło owłosione, charakteryzuje się drobnymi żółtymi lub pomarańczowymi drobnymi kwiatuszkami, które układają się w tak zwany koszyk oraz lancetowatymi listkami. Okres kwitnięcia rośliny przypada na okres od lipca do października. W naszym kraju kocanka piaskowa jest częściowo objęta ochroną. Aby w pełni wykorzystać korzystnie wpływające na stan zdrowia substancje kwiaty powinno zbierać się na początku okresu kwitnięcia. Suszymy je w chłodnym i zacienionym miejscu, uważając na, aby czas suszenia nie był zbyt długi, ponieważ może dojść do wytworzenia nasion oraz rozpadnięcia się rośliny w puch.

Kocanka piaskowa – właściwości lecznicze

Kocanka charakteryzuje się działaniem żółciopędnym w związku z czym pomaga w uregulowaniu procesów trawiennych. Można ją stosować w przypadku kamicy żółciowej, skurczeniu i zapaleniu dróg żółciowych oraz przy problemach z wątrobą. Pomaga przy detoksykacji wątroby, gdy jest ona skażona toksynami spożytymi z jedzeniem oraz wchłoniętymi z lekami.

Wyciąg z kocanki charakteryzuje się działaniem zmniejszającym napięcie mięśni gładkich. W związku z czym powinny go stosować kobiety, które mają problemy z bolesnymi miesiączkami.

Stosowanie kocanki powinny rozważyć osoby, które mają problemy z trawieniem, ze względu na to, że zioło przyspiesza perystaltykę jelit oraz jest pomocne w szybszym przyswajaniu składników pokarmowych. Można jej używać także w celu zwalczenia skąpomoczu, gdyż działa moczopędnie. Z kolei jej detoksykujące właściwości sprawiają, ze jest skuteczna w walce z dną moczową.

Kocanka piaskowa jest również świetnym wyborem w przypadku osób, które cierpią na artretyzm oraz reumatyzm. Specjaliści polecają ja również przy niedokrwistości żołądka.

Roślina charakteryzuje się działaniem uszczelniającym naczynia krwionośne, dzięki czemu wzmacnia tkankę łączną. To z kolei sprawia, że kocanka działa przeciwobrzękowo.

Dzięki zawartości chalakonów kocanka wykazuje się właściwościami antynowotworowymi, przeciwgrzybiczymi, przeciwwirusowymi i antypierwotniakowymi.

Kwasy fenolowe zawarte w roślinie sprawdzają się jako lek w walce przed stresem oksydacyjnym. To z kolei pomaga uniknąć chorób takich jak nowotwory oraz miażdżyca.

Zioło hamuje również procesy alergiczne oraz autoimmunologiczne, przez co zapobiega chorobom, które opierają się na autoagresji czyli między innymi stwardnieniu rozsianemu, reumatoidalnemu zapaleniu stawów oraz toczniowi.

Właściwości przeciwzakrzepowe sprawiają, że stosując kocankę piaskową zmniejszamy ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca.

Kocanka piaskowa – substancje aktywne

Swoje właściwości lecznicze kocanka piaskowa zawdzięcza takim związkom aktywnym jak:

  • Flawonoidy
  • Glikozydy
  • Żółte barwniki
  • Ftalidy
  • Olejek eteryczny
  • Fitosterole
  • Związki kumarynowe
  • Karetonoidy
  • Trójterpyny
  • Substancje gorzkie
  • Garbniki
  • Kwasy organiczne
  • Kwasy fenolowe
  • Chalakony

Kocanka piaskowa – zastosowanie

Substancje aktywne kocanki najlepiej wchłaniają się z przewodu pokarmowego. W związku z czym, aby osiągnąć największą skuteczność w działaniu zioła należy spożywać napary, nalewki czy syropy z rośliny.

  • Napar z kocanki piaskowej

Dwie łyżki suszonych kwiatów lub liści zalewamy szklanką wrzątku. Parzymy pod przykryciem przez około 10-15 minut, a później odcedzamy. Pijemy po 3 szklanki naparu gorącego naparu dziennie. W przypadku ostrych dolegliwości zwiększamy ilość do sześciu szklanek. Warto wiedzieć, że przy schorzeniach układu moczowego powinno się pić zimny napar.

  • Wywar z kocanki piaskowej

W celu sporządzenia wywaru kroimy sztywne części rośliny na mniejsze kawałki – będą to kłącza, kora lub nasiona. Wrzucamy je do garnka zalewamy wodą i gotujemy przez 15 minut pilnując, by nie doprowadzić do wrzenia. Pijemy w takiej samej ilości jak napary.

  • Syrop z kocanki piaskowej

Do przygotowania syropu potrzebujemy szklanki naparu, 300 gram cukru i 600 mililitrów wody. Mieszankę podgrzewamy, mieszając. Czekamy do połączenia się składników i zgęstnienia syropu. Pamiętamy o zebraniu powstającej piany.

  • Nalewka z kocanki piaskowej

Aby zrobić nalewkę potrzebujemy suszonych ziół, wody oraz alkoholu w ilościach 1 część ziół do 5 części wody i alkoholu. Zioła umieszczamy w słoiku i zalewamy płynem. Odstawiamy na 2 tygodnie do przegryzienia. Po upływie tego czasu przecedzamy nalewkę i wlewamy ją do ciemnej butelki.


Kocanka piaskowa
Kliknij i sprawdź ceny!

Kocankę możemy kupić również w aptekach w postaci suszu, czopków, które wchłaniają się do naszego organizmu przez krwiobieg oraz kapsułek. Roślina znalazła swoje zastosowanie również w kosmetyce. Z jej wyciągu produkowane są różnego rodzaju olejki oraz hydrolaty, które korzystnie wpływają na naszą skórę. Charakteryzują się działaniem antyzapalnym i antybakteryjnym. Pomagają w walce z trądzikiem oraz pozostałymi po nim bliznami. Dodatkowo widocznie spłycają zmarszczki oraz przyspieszają procesy gojenia się ran i zanikania siniaków czy opuchlizn. Dzięki właściwościom regeneracyjnym poleca się stosowanie olejków z kocanką po zabiegach mających na celu złuszczanie skóry. Moc kocanki docenią również panie, które zmagają się z rozstępami. Warto przemywać skórę z tonikiem z kocanki, jeżeli mamy problemy z cerą naczynkową.

Zostaw odpowiedź