Dieta zwiększająca płodność kobiety

Płodność w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Nie możemy jednak zanegować, że nasze organizmy różnią się pod wieloma względami. Kobieta planująca powiększenie rodziny będzie musiała przygotować się do noszenia ciąży. Lepiej jest pomyśleć o tym wcześniej, aby ten wyjątkowy czas przebiegał bez komplikacji. Dowiedz się o warunkach jakie powinna spełniać dieta zwiększająca płodność kobiety, by szybciej doczekać chwili przyjścia dziecka na świat.

Związek między tym co jemy a naszym zdrowiem jest niepodważalny. Dlatego dietą możemy wpływać na płodność, bowiem dowiedziono istnienie zależności między poszczególnymi składnikami odżywczymi a wagą, stanem hormonalnym i wieloma innymi czynnikami, na które można wpływać za pomocą jedzenia. Prawidłowo rozplanowany jadłospis pomaga przede wszystkim utrzymać optymalną masę ciała (zarówno niedowaga jak i nadwaga zmniejszają płodność a nawet uniemożliwiają zajście w ciążę). Dieta dla kobiet planujących ciążę powinna być urozmaicona, bogata w naturalne, świeże i najlepiej ekologiczne produkty wolne od chemicznych dodatków. To gwarancja naszego zdrowia i większe szanse na zajście w ciążę. Niektóre składniki pożywienia odgrywają znaczącą rolę w płodności kobiecej. Przyjrzyjmy się im bliżej, aby wiedzieć na które zwracać uwagę przed planowaną ciążą.

Winne hormony

Kobiecy układ rozrodczy jest ściśle powiązany z hormonami, które wpływają na długość i intensywność cyklu owulacyjnego. Niedobory witaminy E zmniejszają wydzielanie hormonów – gonadotropiny odpowiedzialnej za podtrzymanie ciąży. Być może dlatego witamina E jest określana witaminą młodości a jak wiemy płodność jest do niej przynależna. Przed planowaną ciążą dostarczaj sobie wielu składników pożywienia bogatych w tę witaminę: oleje z pierwszego tłoczenia, pszenicę, jaja i zielone warzywa liściaste.

Płodność owulacyjna

Planując ciążę warto zapoznać się ze swoim cyklem owulacyjnym i wyliczyć dni płodne. W czasie ich trwania istnieje największa szansa na zapłodnienie. Aby zwiększyć płodność owulacyjną lekarze rekomendują włączenie do diety tłustego nabiału. Pełnotłusty to słowo klucz, ponieważ analogiczne badania przeprowadzone na grupie kobiet spożywających chudy nabiał zakończyły się niestety nieznacznym spadkiem ich płodności. Prawdopodobnie ma to związek z naturalnością tłustego mleka a sztucznością tego o obniżonym progu procentowym tłuszczu. Z pewnością nie musisz martwić się o swoją wagę jeśli będziesz spożywała tylko zdrowe i nawet bogate w tłuszcz produkty jak ser czy mleko. Wystarczy, że zrezygnujesz na ich koszt ze słodyczy czy fast-foodów.

NNKT

NNKT czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zwane także przez niektórych po prostu witaminą F. Potrzebujemy ich do życia, a dokładnie wytworzenia hormonów tkankowych, prostaglandyn. Wspierają także układ krążenia, trawienny i wiele innych. NNKT są obecne w rybach (szczególnie łososiu i dorszu), oleju słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym.

Żelazo

Anemia, osłabienie, bóle i zawroty głowy, bladość skóry – tak w skrócie przedstawia się organizm z niedostateczną ilością żelaza. Niedokrwistość jest bardzo często odkrywana już na początku ciąży i realnie zagraża płodowi.  Żelazo jest też konieczne do prawidłowego funkcjonowania komórki jajowej i zarodka. Jego dużą zawartość mają buraki, nać pietruszki, suszone morele i rośliny strączkowe i to one są najlepiej przyswajalne przez kobiecy organizm.

Kwas foliowy

Kwas foliowy przyjmowany przed planowaną ciążą w znaczący sposób zmniejsza ryzyko chorób i wad anatomicznych u płodu. Ponieważ kwas foliowy zwiększa produkcję mleka, mamy karmiące piersią również powinny zadbać o to, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość kwasu foliowego. Kwas foliowy odpowiada także za samo tworzenie się nowego życia, ponieważ warunkuje wzrost i podział wszystkich komórek ciała. Jako przyszli rodzice pamiętajcie także, że kwas foliowy w równym stopniu sprzyja kobiecie jak i mężczyźnie. Odpowiada za objętość nasienia i ruchliwość plemników. Najcenniejsze źródła tej witaminy to: warzywa liściaste (szpinak, sałata), brokuły, owoce cytrusowe, drożdże, wątroba, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych.

f-babystart-limited-test-plodnosci-dla-kobiet-fertilcheck-2szt

Test płodności dla kobiet
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

To ci nie sprzyja

Dzisiejsze zatrucie środowiska bardzo utrudnia zdrowe odżywianie, ale go nie uniemożliwia. To ważna różnica, która zwraca uwagę na to, by w wyborze jedzenia kierować się jego wartościami odżywczymi, a nie wyglądem czy sposobem podania. Szkoda także marnować podejmowanych starań o polepszenie diety jeśli z drugiej strony będziemy się zatruwać szkodzącymi zdrowiu czynnikami. Czego należy unikać? Przede wszystkim tłuszczów trans, które prowadzą do rozwoju miażdżycy, a nawet przyczyniają się do bezpłodności. Wszystko przez zmiany hormonalne powodowane przez reakcje jakie zachodzą po spożyciu tłuszczów nasyconych. Dlatego unikaj frytek smażonych w głębokim oleju, tłustego mięsa i słodkości cukierniczych ze względu na znajdujące się w nich utwardzone tłuszcze roślinne.

Omijaj także węglowodanów prostych, bo one odpowiadają za skoki insuliny we krwi. Wahania cukry prowadzą do zaburzeń gospodarki hormonalnej a to bezpośrednio wpływa na płodność kobiety i mężczyzny. Dlatego cukry proste zastąp węglowodanami złożonymi, które dostarczają zdrowej energii rozkładanej równomiernie w czasie. Zawierają je razowe pieczywo i makarony, kasze oraz warzywa. Zdecydowanie odstaw używki i nie mówimy tu o oczywistym zakazie palenia papierosów, ale także alkoholu, nawet okazyjnie spożywanego i kawie zawierającej kofeinę. Kofeina, obkurczając naczynia krwionośne i spowalniając wskutek tego przepływ krwi do macicy, utrudnia umiejscowienie się w niej komórki jajowej. Jeśli masz problem z zajściem w ciążę i chcesz zwiększyć płodność swoją oraz partnera, to oboje zrezygnujcie z alkoholu, ponieważ obniża on poziom testosteronu i ruchliwość plemników.

Dieta zwiększająca płodność kobiety jest niezwykle ważna i potrzebna. Zalecamy, abyś prowadziła zrównoważony tryb życia przez cały czas, ponieważ nigdy nie wiesz kiedy przyjdzie czas na bycie matką.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.