Siemię lniane do picia – wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, przeciwwskazania

Mianem siemienia lnianego określa się nasiona lnu. Jest to produkt stosunkowo niedrogi, ale i mało znany, chociaż ostatnio zaczął wracać do łask i został okrzyknięty mianem superfood, które w ostatnim czasie stało się niezwykle modne wśród osób, które dbają o zadbaną sylwetkę i zdrowie. Siemię lniane zawiera wiele niezbędnych dla naszego organizmu składników odżywczych, przez co korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia i zapobiega powstawaniu wielu chorób.

Siemię lniane – wartości odżywcze

Siemię lniane to skarbnica witamin i składników mineralnych niezbędnych do odpowiedniego funkcjonowania naszego organizmu. Znajdziemy w nim między innymi:

  • Kwasy wielonasycone omega-3
  • Kwasy tłuszczowe omega-6
  • Witaminę E
  • Błonnik
  • Flawonoidy
  • Lecytynę
  • Cynk
  • Fitoestrogeny
  • Lignany
  • Związki białkowe
  • Związki śluzowe
  • Magnez
  • Żelazo

Siemię lniane do picia – właściwości zdrowotne

Ze względu na duża zawartość cennych dla zdrowia składników napar z siemienia lnianego poleca się praktycznie wszystkim bez wyjątku! Zawarte w nim substancje charakteryzujące się działaniem antyoksydacyjnym, zwalczają wolne rodniki, przez co zabezpieczają organizm przed chorobami nowotworowymi. Siemię lniane uważane jest również za roślinę, która pomoże nam zachować młodość na dłużej. Składniki lnu korzystnie wpływają na skórę, poprawiają także kondycję włosów i paznokci. Przyspieszają gojenie się ran. Napar z siemienia mogą pić osoby, które zmagają się z trądzikiem lub opryszczką. Oprócz stosowania wewnętrznego, możemy również przecierać twarz wacikiem kosmetycznym nawilżonym naparem. Taki zabieg na pewno ujędrni, nawilży i uelastyczni skórę. Roślina charakteryzuje się również działaniem antybakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym.

Picie siemienia lniane poprawi również pracę naszego układu pokarmowego. Przede wszystkim uważa się go za świetny środek na zaparcia. Przeprowadzono wiele badań, których wyniki wykazały, ze osoby stosujące kurację z siemienia lnianego, już po kilku dnia wypróżniały się dwa razy częściej. Ponadto wykazuje się osłonowe działanie odwaru z rośliny na żołądek i jelita. Dodatkowo naukowcy stwierdzili, że dzięki dużej zawartości błonnika, białka i kwasów omega-3 picie siemienia lnianego pomaga w odchudzaniu. Kwasy przyspieszają perystaltykę jelit przez co pożywienie szybciej się trawi. Błonnik i białko powodują, że przez wiele godzin nie odczuwamy głodu. Wywar z siemienia lnianego powinny stosować również osoby cierpiące na chorobę wrzodową dwunastnicy lub żołądka.

Picie naparu z siemienia lnianego poprawia także pracę układu nerwowego i mózgu. Odwar stosować mogą także osoby, które mają trudności z zasypianiem oraz zmagają się z wahaniem nastroju. Uważa się również, że picie siemienia działa jak napój energetyczny lub kawa. Dodatkowo len poprawia pamięć i koncentrację dzięki dużej zawartości magnezu.

Wywar z siemienia poleca się także kobietom, które zmagają się z menopauzą, a w szczególności z kłopotliwymi napadami gorąca. Udowodniono, że już trzytygodniowa kuracja pomoże się ich pozbyć. Napar powinny pić także osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu.

Siemię lniane do picia – jak stosować?

Siemię lniane możemy dostać w supermarketach gotowe – czyli zmielone. Warto jednak kupić całe ziarenka i mielić je samodzielnie w domu, używając w tym celu młynka do kawy. Warto mielić ziarenka przed każdorazowym użyciem, tak by nie ulotniły się z nich cenne dla naszego organizmu składniki odżywcze.

Obecnie znane są dwie metody przygotowania naparu z siemienia lnianego. Możemy zalać łyżkę siemienia zimną wodą i gotować przez około 15 minut na wolnym gazie. Następnie należy ostudzić napar i przecedzić go przed wypiciem. Możemy również zalać dwie łyżeczki siemienia lnianego wrzącą wodą, a następnie zakryć kubeczek spodeczkiem i odstawić napój do zaparzenia na czas około 30 minut. Taki napar powinniśmy pić dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeżeli bardzo nie odpowiada nam charakterystyczny smak wywaru z siemienia lnianego, możemy dodawać go do koktajli.

Siemię lniane
Kliknij i sprawdź ceny!

Siemię lniane do picia – przeciwwskazania

Mimo wielu korzystnie wpływających na nasz organizm właściwości, nie wszyscy powinni korzystać z naparu z siemienia lnianego na dłuższą metę. Uważać na siemię powinny szczególnie osoby, które stosują regularnie jakieś leki wchłaniające się w żołądku. Ze względu na to, że siemię wydziela śluz, którym pokrywają się ściany żołądka i jelit, substancje lecznicze gorzej się wchłaniają. Stosowanie siemienia lnianego skonsultować z lekarzem powinny także panie stosujące doustną antykoncepcję oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Siemię lniane jest dość kaloryczne, w jednej łyżeczce mieści się aż 46 kalorii, dlatego osoby, które się odchudzają powinny stosować napar z głową.

Zostaw odpowiedź