Pestki dyni – substancje odżywcze, skład, wpływ na organizm, ciekawostki

 

Nasiona dyni to niepozorny dodatek do jedzenia, w małym ziarenku tkwi bowiem ogrom wartości odżywczych. Zjadanie garści pestek dziennie, zapewni uzupełnienie zdrowych tłuszczy, magnezu oraz cynku,a to z kolei przełoży się na zdrowe serce, mocniejsze kości i ochronę przed nowotworami.
Ponadto pestki, to coś co bardzo łatwo przemycić do przygotowywanych posiłków.

Zawartość odżywcza pestek dyni

Pestki dyni łatwo dostać w sklepie, zazwyczaj sprzedawane są w dwóch wersjach: całej i łusknej – obie zawierają jednak podobne właściwości, o ile nie będziemy długo trzymać otwartej paczki, to sprawi, ze szybko wyschną. Obrane pestki maja zielonkawy kolor, a w swoim wnętrzu skrywają aż 151 kalorii! Kalorie pochodzą głownie z zdrowych tłuszczy i białka.

  • Błonnik – 1,7g
  • Węglowodany – 5g
  • Białko – 7g
  • Tłuszcze – 13g
  • Witamina K – 18% dziennego zapotrzebowania
  • Fosfor – 33% dziennego zapotrzebowania
  • Mangan – 42% dziennego zapotrzebowania
  • Magnez – 37% dziennego zapotrzebowania
  • Żelazo – 23% dziennego zapotrzebowania
  • Cynk – 14% dziennego zapotrzebowania
  • Miedź – 19 dziennego zapotrzebowania

Oprócz tego zawierają duże ilości antyoksydantów, trochę mniej potasu, witaminy B2 i kwasu foliowego. Antyoksydanty zatrzymają starzenie się komórek, ochronią przed wolnymi rodnikami i zniwelują wiele schorzeń. Pestki dyni chronią również przed pasożytami.

Korzyści zdrowotne z jedzenia pestek dyni

Pestki dyni bogate są w wyjątkowo dużą ilość substancji. Poczynając od błonnika, poprzez witaminy, minerały, po antyoksydanty – to wszystko sprawia, ze bez obciążania się zbędnymi kaloriami możemy zadbać o stan swojego zdrowia.

Tłuszcze zawarte we wnętrzu pestek, maja wyjątkowo pozytywny wpływ na ludzkie ciało – pomagają obniżyć zły cholesterol i zwiększają poziom dobrego. Badania wskazują, ze dieta bogata w tego rodzaju tłuszcze wydłuża zdrowie, aby się upewnić wystarczy spojrzeć na długowiecznych mieszkańców rejonu śródziemnomorski.

Pestki dyni nazywane są naturalnym środkiem nasennym, jest to spowodowane dużą zawartością tryptofanu. Tryptofan zamienia się w serotoninę i niacynę – z 60 mg tryptofanu powstaje 1 mg niacyny.

Dynia to także bogate źródło kompleksu witaminy B, należą do niej tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, witamina B6 i kwas foliowy. Ten pakiet witamin jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania wielu enzymów oraz redukowania stanu lekowego i napięcia nerwowego.

Wyniki badan naukowych donoszą, że systematyczne jedzenie pestek dyni obniżają ryzyko raka prostaty, oraz jajników.

Pozyskiwanie i przechowywanie dyniowych pestek

Pestki dyni są łatwo dostępne w każdym sklepie przez cały rok. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim należy popatrzeć na kolor, ciężar i dźwięk jaki wydaja pestki przy potrząsaniu opakowaniem. Dobre nasiona są kremowo-zielone, nigdy lekkie, wydaja charakterystyczny metaliczny dźwięk. Unikajmy małych, pokurczonych okazów oraz takich które posiadają na sobie nalot czy plamki. Po otwarciu opakowania, pestki powinno przechowywać się w ciemnym pudelku, które szczelnie zamykamy i wkładamy w chłodne miejsce – najlepiej do lodówki, ponieważ tam nie grozi im też światło słoneczne.

Pestki Dyni Ciemnozielone BIO

Kliknij i sprawdź ceny!

Pestki dyni w kuchni

Pestki dyni bardzo łatwo wprowadzić do swojej diety, ponieważ dobrze smakują jako dodatek oraz świetnie sprawdzają się jako przekąska w razie nagłego głodu.

Surowe pestki świetnie chrupie się do filmu zamiast chipsów czy popcornu, nie tylko ograniczysz kalorie, ale również zapewnisz sobie dawkę witamin. Kiedy mamy więcej czasu, możemy uprażyć je zanim zaczniemy pałaszować, pamiętajmy jednak, żeby nie przekroczyć 20 minut, ponieważ wtedy tracą dużą cześć dobroczynnych właściwości.
Urozmaicić nasiona możemy poprzez solenie lub dodatek cukru. W Meksyku cenione są pestki z dodatkiem soli, limonki oraz papryczki chilli.
Dynia świetnie smakuje jako dodatek do owsianki, sałatki czy domowej granoli. Posypany nimi chleb lub ciasteczka nabiorą nowego charakteru.
Olej z pestek dyni, to zdrowy zastępnik oleju rzepakowego czy słonecznikowego, nie tylko wzbogaci smak dressingu, ale również sprawi, ze będzie bogatszy w witaminy.

Kto może jeść pestki dyni

Pestki dyni są bardzo zdrowe, jednak tak jak inne orzechy i nasiona mogą być przyczyn wystąpienia reakcji alergicznych, również krzyżowych. Szczególną uwagę należy zachować, kiedy jemy je z mango, nerkowcami i pistacjami. W razie wątpliwości warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, lub bacznie obserwować reakcje swojego ciała po spożyciu dyniowych pestek.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź