Imbir do herbaty – właściwości, sposoby na przygotowanie

Od lat znane są wszystkim właściwości lecznicze i prozdrowotne imbiru. Do niedawna większość z nas znała go jedynie w mielonej postaci, służącej do przyprawiania potraw. Jednak coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z cudownych właściwości leczniczych imbiru w jego pierwotnej postaci. Jak przygotować herbatę imbirową i jakie ma ona właściwości.

Imbir do herbaty – jak dodawać

Herbata z imbirem jest niezwykle prosta w wykonaniu. Każdy z nas z łatwością może ja zrobić w ciągu kilku minut. Wystarczy do szklanki, w której ma znaleźć się herbata, dodać kilka cienkich plasterków imbiru. Ważne, by był on świeży, co łatwo rozpoznać po jego wyglądzie. Świeży korzeń imbiru ma jasną i pozbawioną przebarwień skórkę. Jest to ważne, ponieważ stary imbir nie ma aż tylu właściwości pomocniczych i leczniczych, co świeży.

Może również zmieniać smak napoju na gorzki i niesmaczny. Już sam imbir ma bardzo intensywny smak, który nie każdemu może smakować. Herbatę z imbirem najlepiej zaparzać nie dłużej niż dwie- trzy minuty. Po tym czasie ma ona właściwości lecznicze, regenerujące i rozgrzewające. Jeśli czas parzenia się wydłuży, to herbata będzie dla nas sposobem na rozluźnienie i uspokojenie. Warto doprawić herbatę z imbirem jedną łyżeczką miodu i cytryny. Te dwa dodatkowe składniki nie tylko poprawią walory smakowe herbaty, ale również przyczynią się do zwiększenia jej wartości odżywczych i pozytywnego działania na organizm.

Imbir do herbaty – na przeziębienie

Dzięki temu, że imbir ma właściwości rozgrzewające i prozdrowotne, to warto dodawać do go herbaty, kiedy jesteśmy chorzy. Przy infekcjach taki napój doskonale się sprawdzi. Imbir jest źródłem wielu witamin i minerałów, które poprawią kondycje organizmu i wesprą jego walkę z infekcją. W imbirze najwięcej znajdziemy witaminy C, A i E.

Poprawiają one funkcjonowanie organizmu i mogą przyśpieszyć proces leczenia. Wiele osób decyduje się na leczenie przeziębień właśnie herbatą z imbirem. Jest ona nie tylko sposobem na rozgrzanie, ale również niweluje bóle głowy i mięśni. Rozluźnia mięśnie i pomaga nam w regeneracji. Możemy stosować imbir do herbaty, kiedy pojawia się u nas zapalenie pęcherza moczowego. W trakcie tej infekcji ważne jest ciągłe nawadnianie organizmu, co przyczyni się do wydalenia jak największej ilości bakterii i wirusów odpowiedzialnych za wywołanie choroby.

Wiele osób w czasie tej infekcji decyduje się na picie wody z cytryną. Nie jest to błąd. Cytryna pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jednak herbata z imbirem i cytryną znacząco przyśpieszy ten proces. Zwiększy również komfort podczas choroby, podczas której często zdarzają się bóle brzucha. Imbir rozgrzewa, więc zniweluje bóle pęcherza. Warto stosować imbir przy problemach żołądkowych. Pobudza on wytwarzanie żółci, więc przyśpiesza trawienie. Jest doskonałym sposobem na niestrawności.

Ekologiczny imbir kandyzowany
Kliknij i sprawdź ceny!

Imbir do herbaty – podczas miesiączki

O tym powinny wiedzieć wszystkie kobiety. Podczas miesiączki pojawiają się częste bóle brzucha, niestrawności i inne dolegliwości, które utrudniają normalne funkcjonowanie nawet przez siedem dni. Istnieje jednak sposób na złagodzenie dolegliwości związanych z menstruacją. Imbir dodawany do herbaty sprawdzi się idealnie do tego zadania. W tym przypadku herbatę z imbirem możemy parzyć dużej niż trzy minut.

Dzięki temu napój, będzie miał nie tylko prozdrowotne właściwości, ale również pomoże w rozluźnieniu mięśni i relaksie, a to jest bardzo potrzebne kobietą w czasie miesiączki. Często pojawiają się wahania nastrojów, a jedno słowo za dużo może doprowadzić do kłótni. Picie imbiru z herbatą w te dni poprawi komfort i kobiety i wszystkich pozostałych domowników. Kobieta po wypiciu herbaty z imbirem poczuje się zdecydowanie lepiej.

Nie będzie już tak zła, ponieważ minie uporczywy bóle brzucha i częste skurcze oczyszczającej się macicy. Działanie rozgrzewające imbiru, również tutaj pomoże. Rozluźni mięśnie, więc i one przestaną sprawiać ból. Picie imbiru podczas okresu jest bezpieczne. Nie wywoła on zwiększenia ilości krwi, czego mogą obawiać się kobiety. Warto wypić jedną szklankę herbaty z imbirem dziennie, a będzie to wystarczające wsparcie dla ciała, umysły i całego organizmu w czasie miesiączki.

Imbir do herbaty – dla kobiet w ciąży

To może wydawać się ryzykowne rozwiązanie. Kobieta w ciąży powinna szczególnie uważać na to, co znajduje się w jej diecie. Jednak nie ma obaw co do herbatki z imbirem. Imbir jest składnikiem, który może znaleźć się w diecie kobiety w ciąży. Nie ma szkodliwego działania ani na przyszłą mamę, ani na rozwój dziecka. Warto jednak pamiętać, by nie spożywać zbyt dużej ilości imbiru w czasie ciąży. W pierwszym trymestrze można pozwolić sobie na jedną herbatkę z imbirem dziennie.

A na co pomaga taki napój? Korzystnie wpływa na trawienie, co pomaga oczyścić organizm kobiety z toksyn, które mogą mieć szkodliwy wpływ na dziecko. Imbir jest moczopędny, dzięki czemu wpływa na zminimalizowanie opuchlizny, która często pojawia się w okresie ciąży. Imbir dodawany do herbaty jest również doskonałym sposobem na mdłości. Ma on działanie przeciwwymiotne, niweluje mdłości, dzięki czemu zapobiega porannym mdłościom.

Doskonale sprawdzi się dla kobiet, które zaszły w ciążę zimą. Podczas ciąży często pojawiają się infekcje i przeziębienia, a imbir dodawany do herbaty nie tylko może pomóc w walce z nimi, ale również jest sposobem na zapobieganie. Imbir jest całkowicie bezpieczny dla kobiet w ciąży i nie należy obawiać się jego spożywania. Może znacząco poprawić humor i komfort kobiety ciężarnej. A przecież jest to bardzo ważne.

Imbir do herbaty – przeciwwskazania

Nie każdy może dodawać imbir do herbaty i korzystać z jego niezwykłych właściwości. Nie zaleca się spożywania imbiru osobą z chorobami przewlekłymi, mającymi problemy z krążeniem. Imbir nie jest wskazany dla kobiet w okresie laktacji. Przed spożywaniem imbiru należy zgłosić się do lekarza, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, masz choroby przewlekłe. Lekarz zdecyduje, czy spożywanie imbiru może być w tych przypadkach szkodliwe.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.