Cykoria – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie

Sałaty często goszczą na polskich stołach. Robimy z nich surówki do obiadu, bądź traktujemy jako bazę do lekkostrawnych sałatek. Rukola, roszponka, sałata masłowa, rzymska, edynwia czy popularny ostatnio mix sałat – to odmiany, po które sięgamy najczęściej. Okazuje się jednak, że prym wśród tych warzyw powinna wieść cykoria, o której niestety mało się słyszy. Cykorię można podawać na wiele różnych sposobów: tradycyjnie – na surowo, ale także pieczoną czy smażoną. Jest również wiele przepisów na zupy z tej odmiany sałaty. Warto włączyć ją do swojego jadłospisu, ponieważ zawiera wiele cennych witamin i minerałów oraz korzystnie wpływa na stan zdrowia.

Właściwości cykorii

Cykorię i jej wspaniałe właściwości odkryto już w starożytności. Najczęściej stosowano ją do odtruwania organizmu z toksyn – ze względu na jej oczyszczające właściwości. Znalazła również zastosowanie w przypadku chorób skóry. Szczyt popularności warzywa przypada na XIX wiek, kiedy to Belgowie zaczęli uprawiać ją na szeroką skalę. Choć odmian cykorii jest wiele, istnieją trzy, które cieszą się największą rozpoznawalnością:

  • Cykoria sałatowa – o charakterystycznym smaku liści, spożywana zazwyczaj na surowo. Można dodawać ją do sałatek.
  • Cykoria korzeniowa – której bogactwo stanowi korzeń. Po wysuszeniu można go stosować jako zamiennik kawy. Posiada właściwości pobudzające, ale w przeciwieństwie do kawy nie zawiera kofeiny.
  • Cykoria korzeniowa biała – Posiada bardzo smaczny jadalny korzeń o żółtawej barwie.

Warzywo jest bardzo lekkostrawne, dlatego polecane jest osobom będącym na diecie. Kolejną zaletą są właściwości detoksykujące. Ponadto cykoria ma korzystny wpływ na poziom cukru we krwi i reguluje tak zwany zły cholesterol.  Mogą ją spożywać osoby ze schorzeniami wątroby, ponieważ cykoria poprawia jej pracę. Roślina wzmaga laktację, w związku z czym będzie idealnym składnikiem diety dla karmiących piersią matek.

Cykoria to również warzywo, które ma korzystny wpływ na skórę. Jej regularne stosowanie zmniejsza powstawanie zmarszczek oraz przebarwień. Roślina jest pomocna w dbaniu o zdrowe włosy i paznokcie, ponieważ znacznie zmniejsza ich łamliwość. Cykoria stosowana zewnętrznie jako tonik, wspomaga również leczenie trądziku, łuszczycy czy stanów zapalnych skóry.

Wartości odżywcze i kaloryczność cykorii

     Cykoria to idealne warzywo dla osób, które chciałyby zrzucić zbędne kilogramy. Jest to warzywo niskokaloryczne – 100 gram cykorii to jedyne 21 kalorii. Ta zielona roślina to skarbnica witamin i minerałów. Spożywając cykorię, uzupełniamy braki witamin takich jak: Witamina A, B1, B2, C, E i K.  Jeśli wprowadzimy warzywo do swojej codziennej diety, wzbogacimy również zapasy: fosforu, żelaza, selenu, magnezu, wapnia i potasu. Warzywo zawiera również spore ilości błonnika, który wspomaga pracę jelit i eliminuje uczucie głodu, dlatego poleca się je, osobom, które się odchudzają.  Także kobiety w ciąży powinny włączyć cykorię do swojego jadłospisu, ponieważ znajdują się w niej duże ilości kwasu foliowego. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzać z ilością spożywanej cykorii, ponieważ może doprowadzić to do poronienia.  Dzięki wysokiej zawartości inuliny, sałata wspomaga układ odpornościowy. Jej regularne stosowanie zapobiegnie również chorobom jelita grubego.

Jaką cykorię wybrać?

        Warzywo znajdziemy w supermarketach. Najbardziej dostępna jest w okresie między listopadem, a kwietniem. Przy zakupie tej sałaty warto pamiętać o tym, by wybierać tylko te cykorie, które mają zielone liście bez przebarwień. Powinny być one zbite w twardą główkę. Jeśli liście są żółtawe lub luźno odpadają od główki – to znak, że sałata nie jest już najświeższa.  Należy pamiętać również o tym, że cykoria powinna być przechowywana w lodówce przez najdłużej pięć dni.

Jak przyrządzać cykorię?

        Można spożywać cykorię na surową np. z dowolnie wybranym dipem. Nadaje się ona również do wszelkiego rodzaju sałatek. Możemy zastąpić nią każdą inną sałatę lub dodać ją do gotowego mixu. Warto pamiętać, że warzywo nie traci swoich właściwości odżywczych po obróbce termicznej. Cykoria będzie idealnym dodatkiem do dziczyzny bądź ryb. Jej liście nadają się także do faszerowania np. owocami morza, ryżem z warzywami czy kaszą.  Można ją również dusić, smażyć oraz zapiekać. Smak cykorii najlepiej podbijają takie produkty jak: jabłko, czosnek, cebula, ser pleśniowy, orzechy czy winogrona.


Cykoria
Kliknij i sprawdź ceny!

Najprostsze przepisy na cykorię

Najprostszym i najszybszym sposobem na przygotowanie cykorii będzie z pewnością surówka z cykorii i jabłka. Wystarczy pokroić drobno liście cykorii i zetrzeć jabłko na tarce. Połączyć składniki z jogurtem naturalnym lub śmietaną oraz doprawić do smaku odrobiną soli i cukru.

Innym sposobem na łatwy w przygotowaniu, a zarazem przepyszny obiad będzie prosta zapiekanka. Należy podsmażyć ząbek czosnku i jedną małą cebulę, a cykorię ugotować w osolonej wodzie. Następnie przełożyć składniki do naczynia żaroodpornego. Wszystko polać sosem pomidorowym zmieszanym z serem rokpol i posiekaną natką pietruszki. Zapiekać przez 20 minut w temperaturze 170 stopni.

 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź