Zdrowie w wodzie pływa

Jeżeli stawiamy na zdrowe odżywianie to nasza dieta nie może się obejść bez jedzenia ryb. W Polsce ryba to wciąż danie postne, które jemy zazwyczaj tylko w piątek. Co jest dużym błędem, gdyż ryba powinna lądować na naszym talerzu kilka razy w tygodniu. Małą ilość lub zupełny brak ryb w diecie tłumaczymy trudną dostępnością świeżych ryb oraz kłopotami z ich przygotowaniem. Warto przezwyciężyć te problemy, gdyż dobrodziejstwa płynące z jedzenia ryb są nieocenione.

Mieszkańcy Państw, którzy w swoim jadłospisie mają dużo ryb, rzadziej zapadają na różnego rodzaju choroby jak np. układu krążenia. Ryby są bogatym źródłem pełnowartościowego białka, minerałów i witamin. Jednak ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie tkwi, gdzie indziej.

Chodzi o tłuszcze, jakie zawierają ryby. Omega 3 to kwas tłuszczowy nienasycony, które znajduje się w dużej ilości ryb. Jego kuzyn omega 6 występuje w tłuszczach roślinnych. Powinniśmy spożywać je oba w proporcji 1:4, jednak w Polsce ze względu na małą ilość zjadanych ryb stosunek ten wynosi 1:9. Więcej ryb w naszym jadłospisie mogłoby zmienić niezdrowe proporcje.

Posiłek płynie z prądem

Nie mieszkamy jednak w Hiszpanii ani Włoszech by mieć dostęp do świeżych ryb basenu Morza Śródziemnego. Dobrym wyjściem są ryby mrożone. Zazwyczaj od momentu złowienia do zamrożenia mija od 12 do 24 godzin. Dzięki temu ryby zachowują wszystkie walory smakowe oraz zdrowotne. Są też specjalistyczne sklepy, które sprzedają świeże ryby. Podczas zakupu ryby w całości musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Musi ona mieć:

  • Czerwone skrzela
  • Oczy wypukłe i błyszczące
  • Skóra po naciśnięciu powinna sprężynować
  • Nie powinna brzydko pachnieć
  • Musi leżeć na lodzie lub w chłodni

Później w domu trzeba jeszcze ją odpowiednio wyszykować zanim zabierzemy się za przyrządzanie posiłku. Można uniknąć całej tej roboty i po prostu zamówić swoją rybę z dodatkami z dostawą do domu. Jedną z sieci restauracji, które serwuje najlepsze dania rybne jest North Fish, którą znajdziemy we Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie i Lublinie. Wejdź na stronę PizzaPortal.pl i przekonaj się sam!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.