Czym kierować się wybierając firanki do małego mieszkania?

Dekorując małe mieszkanie, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by optycznie wyglądało na większe, niż jest w rzeczywistości. Na uwagę zasługują nie tylko meble i kolory ścian. Wiele można zdziałać umiejętnie dobierając firanki.

Gładkie czy marszczone?

Nie da się ukryć, że marszczone firanki, niezależnie od tego, czy wykorzystamy taśmy marszczące, przelotki czy haczyki, bardzo ładnie prezentują się na oknie. Jednocześnie takie firanki bardzo szczelnie zasłaniają okno, a pionowe fałdy, chociaż dekoracyjne, zajmują dość dużo przestrzeni. To rozwiązanie dobre w dużych wnętrzach, gdzie nie musimy skrupulatnie liczyć centymetrów, ewentualnie tam, gdzie widok z okna nie jest zbyt zachwycający.

W małych wnętrzach lepiej sprawdzają się firanki gładkie, które nie zasłaniają widoku za oknem. O ile okno nie wychodzi na sąsiedni budynek ustawiony w pobliżu, warto zadbać o dobrą widoczność, w ten sposób wnętrze wyda się nie tylko jaśniejsze, ale i większe. Jednak w żadnym wypadku, nawet licząc na więcej światła słonecznego, nie powinniśmy rezygnować z firanek całkowicie. To właśnie dzięki nim możemy liczyć w domu na poczucie prywatności.

Jeśli lubimy firanki wzorzyste, najlepiej postawić na takie z dużym wzorem.

Białe czy kolorowe?

Białe czy kolorowe?

Do małych wnętrz lepiej pasują jasne barwy, które optycznie je powiększą. Ta zasada tyczy się też firanek. W małym pokoju czy kuchni raczej nie powiesimy grubych, ciemnych firan, podobnie jak nie pomalujemy ścian na ciemne kolory. Teoretycznie możemy wybrać takie rozwiązanie, ale musimy liczyć się z tym, że wnętrze będzie wyglądało na mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Zdecydowanie lepiej jest postawić na firanki białe, a jeśli bardzo nie lubimy bieli, jasne – pastelowe lub écru. Takie firanki sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na większe i bardziej przestronne – radzi Joanna Dziedzic-Czulak, dekoratorka i blogerka marki Eurofirany.

Zobacz też: Glamour czy nowoczesne – jak wybrać nowoczesne firanki?

Firanki a strony świata

Długie czy krótkie?

W małych wnętrzach lepiej sprawdzają się krótkie firanki, kończące się tuż nad parapetem. Tym prostym zabiegiem oszczędzamy kilka centymetrów powierzchni, co optycznie mocno powiększy pomieszczenie. Przy krótkich firankach karnisz może być zawieszony bliżej okna, przy dłuższych musi być odpowiednio daleko. Krótka firanka to powiew świeżości i lekkości i taka najlepiej sprawdzi się w niedużym pokoju. Ponadto odzyskujemy cenną przestrzeń pod parapetem, gdzie można np. ustawić niską szafkę lub komodę.

Z falbanami czy bez?

Dekoracyjne firany z falbanami są w ostatnim czasie bardzo modne i chętnie wykorzystywane przy dekoracji okien. Jednak w małych wnętrzach takie rozwiązanie nie zawsze się sprawdzi. Falbany przykuwają wzrok i chociaż są bardzo ładne, optycznie zaburzają przestrzeń, sprawiając, że wygląda ona na mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Jeśli bardzo lubimy firany z falbanami i upieramy się na takie rozwiązanie przynajmniej w jednym miejscu, najlepiej do tego celu nada się duże okno balkonowe. Na większej przestrzeni falbana ma szansę ładnie się zaprezentować.

Firanki a strony świata

Wbrew pozorom takie ujęcie tematu to nie żart, od usytuowania okien bowiem zależy dopływ światła słonecznego do domu. Przy oknach wychodzących na południe można pozwolić sobie na więcej – nawet marszczone firanki przepuszczą dostatecznie dużo światła i nie zamkną wizualnie pomieszczenia. W odwrotnej sytuacji, gdy okna wychodzą na północną stronę, nie jest już tak łatwo. Takie mieszkanie, mówiąc wprost, jest nie tylko małe, ale i ciemne. Ratunkiem mogą być firanki ażurowe lub gładkie, białe firany. Do takich wnętrz w żadnym razie nie będą pasowały ciemne dekoracje okien. O marszczeniach i falbanach także możemy zapomnieć.

Eurofirany to rodzinna firma, która zajmuje się sprzedażą gotowych firan i zasłon, a także szyciem na wymiar firan, zasłon i rolet. Zamówienie na firany na eurofirany.com.pl najwygodniej jest złożyć, korzystając z kalkulatora szycia firan i zasłon. W ofercie sieci znajduje się także pościel, obrusy, koce, narzuty, poduszki i dekoracyjne dodatki a także nowe kolekcje Ella Line, Diva Line i Reina Line. Poza sklepem internetowym istnieje też kilkadziesiąt salonów stacjonarnych w całej Polsce. W wielu z nich wprowadzono opcję sprzedaży ratalnej. Marka Eurofirany na stronie internetowej prowadzi własny blog o tematyce związanej z urządzaniem i dekorowaniem wnętrz. 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.