Tabletki antykoncepcyjne ciąg dalszy, czyli kiedy są stosowane i czy na pewno działają

Tabletki antykoncepcyjne to obecnie bardzo popularna metoda antykoncepcji zwłaszcza wśród młodych kobiet, którym odmawia się stosowania spiral i innych środków, które mogłyby zaburzyć funkcjonowanie płodności. Dzisiaj postaramy się omówić kolejne problemy, z którymi idzie nam się spotkać kiedy stosujemy ten rodzaj antykoncepcji. Warto jednak pamiętać, że tabletki hormonalne to nie tylko sposób na uniknięcie ciąży, ale również używane są przy leczeniu innych chorób.

Kiedy i dla kogo tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne mają szerokie zastosowanie. Najczęściej kojarzą nam się z metodą antykoncepcyjną ze względu na ich nazwę. Jednak bywają one stosowane nie tylko ze względu na niechcianą ciążę. Młodym kobietom, nawet poniżej 18 roku życia mogą zostać przypisane takie tabletki nie tyle jako metoda antykoncepcyjna o ile jako sposób na unormowanie szalejących hormonów, a co za tym idzie – złagodzenie problemów z trądzikiem! Kolejnym powodem do przyjmowania tabletek jest zespół PCOS czyli policystycznych jajników, gdzie jajeczkowanie odbywa się w sposób niewłaściwy i zahamowanie go powoduje złagodzenie choroby. Tabletki bywają również zalecane ze względu na niezwykle bolesne miesiączki, zbyt uciążliwy zespół stresu przedmiesiączkowego czy nawet w celu złagodzenia objawów menopauzy. O tym jakie tabletki przypisuje się na jakie schorzenia znajdziesz w poprzednim artykule: Tabletki antykoncepcyjne – jak działają i jakie są ich rodzaje.

Pamiętaj! Papierosy a antykoncepcyjne

Papierosy powodują zwiększenie gęstości krwi podobnie jak tabletki, dlatego nie należy ich łączyć!

Kto przypisuje tabletki

Tabletki antykoncepcyjne może przypisać tylko ginekolog po uprzednim wywiadzie oraz najlepiej po dokładnych badaniach hormonów. Kiedy zaleci kurację hormonalną możemy poprosić go o specjalny wypis z którym możemy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Dzięki takiemu odpisowi inny lekarz, na przykład rodzinny ma podstawy do wypisania nam leków.

Przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne to tabletki hormonalne, które silnie ingerują w naszą gospodarkę hormonalną, ale nie tylko. Warto zatem zapoznać się z listą przeciwwskazań dotyczącą tabletek:

  • palenie papierosów jest zakazane podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej – tabletki powodują zagęszczenie krwi tak samo jak papierosy, co może wywołać zakrzepicę

  • zakrzepica wrodzona lub nabyta przed przyjmowaniem kuracji hormonalnej jest silnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji

  • okres ciąży oraz karmienia piersią jest również okresem kiedy nie wolno przyjmować antykoncepcji hormonalnej ze względu na płód lub dziecko, nadmierna ilość hormonów może negatywnie wpłynąć na jego rozwój

  • nieprawidłowości, na przykład krwawienia śródmiesiączkowe, nierozpoznane bóle, które mogą świadczyć o infekcjach lub nowotworze

  • nowotwór i zmiany nowotworowe są również przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Pełną listę skutków ubocznych możemy zobaczyć na ulotce tabletek antykoncepcyjnych, jest ona naprawdę długa, jednak istotne objawy mieszczą się w rubryczce raz na 100, 1000. Zasadniczo każdy objaw, który nie ustępuje w ciągu 24-48 godzin i jest uporczywy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Są jednak skutki uboczne które pojawią się w pierwszym cyklu brania tabletek, są to takie objawy jak:

  • bóle piersi

  • bóle podbrzusza

  • plamienie

Jednak nie powinny się one utrzymywać dłużej niż przyjmowanie jednego opakowania. Każde inne objawy jak kołatanie serca, puchnięcie czy obrzęk kończyn, uczucie kręcenia w głowie powinno się jak najszybciej zgłosić lekarzowi prowadzącemu, gdyż mogą zagrażać naszemu życiu!

Inne środki antykoncepcji hormonalnej – zamienniki tabletek

Tabletki antykoncepcyjne to nie jedyna metoda antykoncepcji hormonalnej. Już jakiś czas temu pojawiły się spirale hormonalne, które dodatkowo wydzielają hormon dzięki któremu zatrzymywana jest owulacja. Istnieją jeszcze plastry o niskiej skuteczności oraz implant antykoncepcyjny, który również ma działanie hormonalne i odnotowuje wysoką skuteczność. Jednak najnowszym środkiem antykoncepcji hormonalnej jest Nuva Ring – miękki ring, który umieszcza się w pochwie na 21 dni, a następnie wyjmuje na 7, po tej przerwie zakłada się nowy ring. Ma on działanie podobne do spirali – powoli uwalnia hormon hamując jajeczkowanie.

Ważne! Wchłanianie tabletek

Tabletki nie wchłaniają się zaraz po połknięciu, organizm potrzebuje około 5 godzin na całkowite wchłonięcie hormonów.

Jak sprawdzić czy tabletki antykoncepcyjne działają

Jeżeli czujesz się niepewnie czy tabletki antykoncepcyjne działają wystarczy udać się do ginekologa na USG, na którym jest on w stanie dojrzeć ewentualnie uwolniony pęcherzyk Graffa czyli jajeczko. Można również próbować testów owulacyjnych, które powinny potwierdzić brak owulacji, podobnie jest z testami antykoncepcyjnymi, które poprawnie działają w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jednak należy pamiętać, że ze względu na przyjmowane hormony wynik testu owulacyjnego może być zakłamany.

Czy tabletka się wchłonęła – sytuacje awaryjne

Okres wchłaniania tabletki to około 5 godzin, a maksymalny czas wynosi od 5 do 6 godzin. Jeżeli w tym czasie występują wymioty lub ostra biegunka( co najmniej 3 wodniste wypróżnienia) to jest duża szansa, że tabletka nie wchłonęła się poprawnie. W takim wypadku należy postępować zgodnie z ulotką, co najczęściej oznacza przyjęcie dodatkowej tabletki po ustaniu objawów.

Co jeszcze musisz wiedzieć o tabletkach antykoncepcyjnych – popularne mity

Tabletki antykoncepcyjne wzbudzają wiele skrajnych uczuć, namnożyło się również wiele mitów na ich temat, które często nie są prawdziwe. Poniżej zamieszczamy listę mitów oraz ich krótkie wyjaśnienie, dlaczego nie mają pokrycia w rzeczywistości. Każdą informację można również potwierdzić u ginekologa z odpowiednim wykształceniem.

1. Tabletki antykoncepcyjne powodują niepłodność

Faktycznie istnieje ostrzeżenie, że pełna płodność po tabletkach antykoncepcyjnych wraca od około 3 do 6 miesięcy po zakończeniu jej stosowania. Nie ma jednak dowodów medycznych na potwierdzenie, aby wywoływały one trwałą bezpłodność.

2. Tabletki antykoncepcyjne powodują tycie

Brak jest medycznego potwierdzenia – odpowiednich badań, które potwierdzałyby związek przyjmowania tabletek z tyciem, możliwe jest zwiększenie łaknienia, jednak nie spowolnienie metabolizmu, który może mieć związek z szybszym tyciem.

3. Przerwy w stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Nie są wymagane, żadne substancje się nie magazynują długotrwale w organizmie, są wypłukiwane na bieżąco co potwierdza możliwość zajścia w ciążę w trakcie przyjmowania tabletek.

4. Tabletki antykoncepcyjne powodują choroby układu krwionośnego

Tabletki nie powodują bezpośrednio chorób układu krwionośnego jednak mogą zwiększać wystąpienie zawału oraz ryzyko powstania zakrzepicy, jednak nie są bezpośrednim tego powodem. Ryzyko takie wzrasta bowiem naturalnie z czasem.

5. Tabletki antykoncepcyjne powodują obniżenie libido

Brak badań w tym temacie – libido samo w sobie jest zmienne na przestrzeni naszego życia i nie ma wyraźnego powiązania z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych.

Zostaw odpowiedź