Tabletki antykoncepcyjne – jak działają i jakie są ich rodzaje

Niezależnie od płci z tabletkami antykoncepcyjnymi spotykamy się stosunkowo często w naszym życiu, czy to stosuje je partnerka, koleżanka, siostra, a czasem nawet matka! Tabletki te występują nie tylko pod różnymi nazwami, ale również mają one często różny skład, mogą być jedno, dwu, a nawet trzy składnikowe. Wszystkie one mają podobne działanie oraz skutki uboczne, zaliczane są również do leków hormonalnych chociaż nie zawsze jako leki są stosowane. O tym co warto wiedzieć na temat tabletek oraz o tym jakie mity możemy o nich usłyszeć postaramy się dzisiaj opowiedzieć!

Czym są tabletki antykoncepcyjne i jak działają

Tabletki antykoncepcyjne jak sama nazwa wskazuje mają służyć przeciwdziałaniu czegoś. Najczęściej mamy na myśli zapobieganie zachodzeniu w ciążę. Chociaż w Polsce nazywamy je antykonecpcyjnymi, to bliższa im nazwa pochodzi z krajów anglojęzycznych, gdzie nazywane są tabletkami kontrolującymi narodziny lub też tabletkami do planowania rodziny. W skład tabletek wchodzą sztuczne hormony kobiece, które zapobiegają dojrzewaniu, a zatem też uwolnieniu pęcherzyka Graffa czyli po prostu jajeczka z jajnika do jajowodu, co skutecznie blokuje możliwość zajścia w niechcianą ciążę, ale nie tylko! Tabletki antykoncepcyjne służą również do leczenia chorób takich jak policystyczne jajniki czy bolesnych miesiączek.

Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych

Chociaż może nam się wydawać, że istnieją tylko jedne tabletki antykoncepcyjne pod jedną nazwą to nie jest to prawdą, w zależności od potrzeb oraz możliwości naszego organizmu dobierane są różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych. Tak też wyróżnia się te trzy, a czasem tylko dwa rodzaje:

Uważaj! Palenie papierosów

Osoby przyjmujące antykoncepcje narażone są na zakrzepicę, dlatego należy odstawić papierosy na czas terapii hormonalnej!

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe

Można by powiedzieć, że są to najdelikatniejsze tabletki antykoncepcyjne. Mają one działanie jedynie hamujące owulację, a co za tym idzie, jeżeli tabletek nie dopilnujemy to można zajść w ciążę. Tabletki te cechują się najmniejszą skutecznością w ochronie przed ciążą, gdyż niezwykle istotne jest aby brać je równo o danej godzinie, nawet niewielkie wahnięcie – godzinę wcześniej czy później niż ustalona pora, może skutkować wydostaniem się jajeczka do jajowodu, a co za tym idzie nieskutecznością tego rodzaju antykoncepcji.

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe

Tabletki te są uznawane z kolei za najskuteczniejsze. Zawierają one dwa składniki, pierwszy – hormon żeński odpowiada tak jak w jednoskładnikowych za niedopuszczenie do wydostania się jajeczka do jajowodu. Drugi składnik odpowiada za zagęszczenie śluzu w pochwie, a co za tym idzie zmniejsza on ruchliwość plemników, które nie docierają do jajowodu. Dzięki takiemu działaniu tabletki te nie wymagają pilnowania ich z zegarkiem w ręce, a godzinne wahnięcie nie wywołuje jajeczkowania. Mimo wszystko wzięcie tabletki w ciągu 6 do 12 godzin może spowodować wydostanie się jajeczka, a przyjęcie spóźnionej tabletki po 12 godzinach skutkuje niedziałaniem tabletek.

Tabletki antykoncepcyjne trzyskładnikowe

Bywa, że takie tabletki zaliczane są do tabletek dwuskładnikowych, gdyż część z nich posiada faktycznie dwa składniki, jednak rozłożone są one na 3 rodzaje w jednym cyklu. Tabletki takie mają działanie identyczne do tabletek dwuskładnikowych z tą różnicą, że w środku cyklu mają zwiększoną ilość hormonów. Takie tabletki bywają stosowane nie tylko jako antykoncepcja, ale również do łagodzenia objawów menopauzy!

Ciekawe! Nie tylko antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne służą do leczenia chorób, nie tylko do zapobiegania ciąży, może to być łagodzenie menopauzy, a także leczenie zespołu PCOS.

Skuteczność „tabletek anty”

Tabletki antykoncepcyjne są najskuteczniejszą metodą po braku współżycia oraz sterylizacji. Niezależnie od rodzaju tabletek ich skuteczność na skali Pearla wynosi powyżej 99,4% a co za tym idzie, tylko pół kobiety na tysiąc zachodzi w ciążę, lub też inaczej – tylko jedna na dziesięć tysięcy zachodzi w ciążę. Oczywiście jest to przy założeniu idealnego stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ich skuteczność zależy bowiem od wielu czynników ludzkich czyli regularności i sumienności przyjmowania, unikania stosowania środków obniżających skuteczność tabletek oraz poprawnego zachowania w przypadku gdy tabletka nie miała szansy się wchłonąć.

Zatem aby mieć pewność, że tabletki antykoncepcyjne działają poprawnie musimy stosować się do ulotki oraz zaleceń lekarza, unikać sytuacji, w których tabletka może się nie wchłonąć, a jeżeli tak się już stało – należy postępować według ulotki oraz najlepiej skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.

Czego nie wolno przyjmując tabletki antykoncepcyjne

Czego nie wolno kiedy przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne czyli co może obniżyć ich działanie. Jest cała lista produktów, które powodują obniżenie działania tabletek antykoncepcyjnych. Jako podstawowe wyróżnia się antybiotyki, jednak również nie wszystkie. Chociaż lista jest długa, to nie znajdziemy jej na recepcie, dlatego też ważne jest, aby pytać lekarza przypisującego kurację antybiotykową czy mają one działanie obniżające skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Jeżeli ta jest należy koniecznie zastosować dodatkową metodę antykoncepcji – najlepiej prezerwatywę, która ma wysoki wskaźnik Pearla.

Jednak nie tylko leki mogą wpływać na obniżanie skuteczności tabletek – są również różne rodzaje pokarmów, które mogą powodować obniżenie działania tabletek. Zalicza się do nich gejpfruta, kawę czy dziurawca, który jest ziołem. Te trzy produkty mają podobne działanie – przyspieszają wchłanianie oraz spalanie, a co za tym idzie tabletka antykoncepcyjna zostaje znacznie szybciej rozłożona, wchłonięta oraz wydalona, co może skutkować nagłym wahnięciem hormonów, a w konsekwencji obniżenie działania! O ile dziurawca nie wolno pijać pod żadnym pozorem o tyle grejpfruta można jeść w niewielkich ilościach oraz nie zajadać nim tabletek, tak samo w przypadku kawy, nie należy jej pić od dwóch godzin przed i pięciu godzin po przyjęciu tabletki.

Witamina C a tabletki antykoncepcyjne

Możliwe, że spotkałaś się z informacją, że witamina C obniża działanie tabletek. W pewnym sensie to prawda – przyjmowanie dużych ilości witaminy C powoduje przyspieszenie metabolizmu i wchłanianie większej ilości hormonów z tabletki do organizmu. (Tak nie cała ilość hormonów z tabletek wchłania się w układzie pokarmowym) Po odstawieniu kuracji witaminą C poziom hormonu może nagle spaść, co spowoduje wydalenie jajeczka do jajowodu co oznacza nieskuteczną antykoncepcję.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.