Żurawina – zastosowanie i właściwości lecznicze

W codziennej diecie każdego z nas nie powinno zabraknąć żurawiny. Owoc ten znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. W gruncie rzeczy sięgamy po nią, jako po przysmak. Stanowi dodatek do deserów, ciast oraz potraw mięsnych. Doceniana jest przez wielu z nas głównie za jej walory smakowe. Należy zauważyć, że odgrywa ona również znaczną rolę w dziedzinie zdrowia i urody. Spożywać można ją w wielu postaciach jako:

Żurawina dla zdrowia.

Nie od dzisiaj wiadomo, że medycyna czerpie swoje korzenie w naturalnych środkach leczniczych, które stosowali nasi przodkowie. Żurawina to owoc, który można przetwarzać, a produkty z niej zrobione zawsze przydadzą się w domowym leczeniu różnych schorzeń. Dodatkowo również wykorzystują ją duże koncerny farmaceutyczne do opracowywania preparatów przeciwko chorobom. Oto kilka zadań, które zawdzięczamy żurawinie:

  • Reguluje zdrowie dróg moczowych. Owoce żurawiny wielkoowocowej (Vaccinum macrocarpon) były stosowane przez rdzennych mieszkańców Ameryki, jako środek wspomagający przy problemach z układem moczowym i nerkami. W czasach, gdy nie było jeszcze antybiotyków, żurawina była tradycyjnym składnikiem używanym we wspomaganiu leczenia infekcji dróg moczowych. Obecnie zawiera ją wiele preparatów. Żurawina wieloowocowa zawiera aktywne biologicznie proantocyjanidyny (PAC), czyli związki z grupy flawonoidów, które utrudniają bakteriom chorobotwórczym przyleganie do komórek nabłonka ścian dróg moczowych. W konsekwencji uniemożliwia to ich namnażanie się i pomaga w wydaleniu wraz z moczem. Obecnie nie trudno zarazić się bakteriami, które można spotkać na: basenie, kąpieliskach, toaletach i pod prysznicem. Proantocyjanidyny żurawiny utrudniają pałeczkom z grupy Coli i innym patogenom osiedlanie się w układzie moczowym. Zmniejsza to ryzyko występowania infekcji. Żurawina obniża pH moczu, co powoduje, że środowisko układu moczowego jest mniej dostępne dla rozwoju chorobotwórczej mikroflory. Warto pamiętać, że zrównoważona dieta zawierająca proantocyjanidyny występujące w żurawinie może korzystnie wpłynąć na układ moczowy, pomóc w utrzymaniu jego właściwej kondycji, oczyszczać drogi moczowe ze szkodliwych mikroorganizmów oraz zmniejszać jego podatność na zakażenie.
  • Proantocyjanidyny zawarte w żurawinie dodatkowo obniżające poziom glukozy we krwi, działają antyalergicznie, przeciw wirusowo, antybakteryjnie, antyoksydacyjnie oraz przeciw rodnikowo.
  • Owoc ten posiada właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Głównie dlatego, że reguluje pH środowiska organizmu. Ochronne działanie wynika z zawartości kwasu hipuronowego, który ma działanie antybakteryjne. Dodatkowo kwas ten zapobiega żółknięciu zębów oraz zwalcza bakterie próchnicowe.
  • Owoce żurawiny zawierają witaminy C, A, B1, B2, P, pektyny, błonnik, węglowodany, żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, jod, kwas cytrynowy, chininowy, jabłkowy benzoesowy.
  • Pomaga leczyć wrzody żołądka. Substancje zawarte w żurawinie stanowią barierę przed osiadaniem na ścianach narządów wewnętrznych bakterii.
  • Flawonoidy zawarte w żurawinie mają właściwości przeciwutleniające. Z tego względu żurawina stosowana jest w profilaktyce chorób serca, układu krążenia i miażdżycy.
  • Picie soku z żurawiny pomaga utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. To z kolei obniża ryzyko zawału serca. Owoce żurawiny dobrze oczyszczają organizm z toksyn. Dlatego są idealnym składnikiem każdej diety. To również dobre owoce na odchudzanie.
  • Żurawina wpływa na działanie komórek mózgowych. Spowalnia proces starzenia i obumierania szarych komórek. Dodatkowo obniża ryzyko zapadania na choroby Alzheimera oraz   Parkinsona.
  • W niektórych przypadkach picie soku żurawinowego pomogło w leczeniu jaskry.
  • Dodatkowo występowanie witaminy P przynosi ulgę kobietom przechodzącym menopauzę, cierpiącym na dokuczliwe uderzenia gorąca bądź zaczerwienienia skórne. Dlatego wykorzystuje się ją także przeciw gorączkowo. Ponadto dobrze stosować ją również na wszelkiego typu przeziębienia.

Żurawina dla urody.

Starzenie się jest procesem, który dotyka wszystkie organizmy żywe. Naukowcy stale poszukują metody na jego spowolnienie. Starzenie z biologicznego punktu widzenia związane jest z utlenianiem substancji budulcowych żywego organizmu takich jak białka. Wolne rodniki przyspieszają procesy komórkowego utleniania i uszkodzenia tkanek. Prowadzą zatem do szybszego starzenia i pojawienia się wielu chorób. Owoce żurawiny są bogatym źródłem antyoksydantów, które chronią przed działaniem wolnych rodników i starzeniem się organizmu.

Kremy z żurawiną zawierają wyciągi, które  mają działanie antyoksydacyjne i przeciwdziałają starzeniu się skóry. Ponadto:

  • rozjaśniają plamy na skórze i zapobiegają ich powstawaniu;
  • naturalne ekstrakty z jagód żurawiny, charakteryzują się działaniem anti-aging, neutralizują wolne rodniki i mają właściwości antybakteryjnie;
  • wyciągi z bio – żurawiny działają odświeżająco, regulują ph skóry i poprawiają jej funkcjonowanie.
    i-apis-professional-ujedrniajacy-krem-do-twarzy-z-zurawina-i-olejkiem-arganowym-110-ml

APIS Professional ujędrniający krem do twarzy z żurawiną i olejkiem arganowym
Kliknij i znajdź najniższe ceny.

Obecnie w gabinetach kosmetycznych można poddać się zabiegom pielęgnacyjno – regenerującym na bazie żurawiny.  Są one skierowane głównie dla kobiet dojrzałych lub Pań o przesuszonej, ziemistej cerze. Żurawina stanowi również składnik kremów, masek i żelów o działaniu liftingującym.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź