Nieocenione właściwości lecznicze i zastosowanie dziurawca

Dziurawiec był uprawiany na szeroką skalę już w starożytnym Egipcie, z czego korzystały nie tylko elity społeczne, ale przede wszystkim prosty lud. Dziurawiec jest szeroko dostępny także dzisiaj. Można go spotkać w lasach, na polach, zaroślach i łąkach. Przez niektórych traktowany jako chwast, dziurawiec jest przede wszystkim rośliną leczniczą o wielu właściwościach leczniczych. Jego zastosowanie nie ogranicza się do stosowania, bo można go używać zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Osiąga wysokość około 60 cm, co czyni ją widoczną już z daleka. Jeśli rośnie w terenie niezabudowanym i na czystym terenie warto ją zebrać i ususzyć, by móc stosować na różne dolegliwości. Jakie są właściwości lecznicze dziurawca i jego zastosowanie dowiesz się z poniższych informacji.

Właściwości dziurawca

To, co sprawia, że dziurawiec jest taki korzystny dla zdrowia to jego wyjątkowy skład. Dziurawiec zawiera garbniki, piperynę, hiperrycynę, hiperozyd, azulen, lotny olejek eteryczny, żywicę, antocyjany, saponiny oraz witaminę C i karoten. Wszystkie one sprawiają, że zastosowanie dziurawca jest naprawdę ogromne. Stąd też dziurawiec możemy spotkać pod różnymi postaciami: suszu, olejku, nalewki. Dziurawiec posiada działanie przeciwbakteryjne, ściągające, regenerujące, łagodzące i stymulujące.

Przeczytaj również: Żeby usunąć toksyny z organizmu, Wystarczy pić tylko jedną filiżankę dziennie tego naparu.

Zastosowanie dziurawca

Dziurawiec można zastosować zewnętrznie w przypadku stłuczeń, drobnych urazów i uszkodzeń naskórka. Dziurawiec regeneruje tkanki i przyspiesza gojenie, pomaga zmniejszyć obrzęk i zasinienie.

Dziurawiec nadaje się także przy poważniejszych stanach uszkodzenia skóry, np. oparzeniach. Herbata z dziurawca sprawdzi się w zapaleniu jamy ustnej i gardła – wystarczy zaparzyć dwie torebki herbaty w szklance gorącej wody i powstałym wywarem przepłukać usta. Ponadto dziurawiec likwiduje nieprzyjemny zapach z ust, łagodzi zapalenie dziąseł i wspomaga leczenie odsłoniętych szyjek zębowych. Odwar z dziurawca pozostaje przy tym delikatny dla skóry, działa na nią kojąco i antyalergicznie, dlatego w kąpieli z dziurawca umieszcza się dzieci z wysypkami skórnymi. Owrzodzenia skóry osób unieruchomionych dobrze jest przemywać roztworem dziurawca w celu pobudzenia krążenia podskórnego. Jeżeli sami zbieramy dziurawiec możemy wykorzystać nie tylko liście, ale także korzenie rośliny.

Wewnętrzne zastosowanie dziurawca przyda się przy schorzeniach zapalnych jelit, gdzie potrzebne jest delikatne a zarazem skuteczne działanie składników. Naturalny dziurawiec nie podrażni śluzówki, będzie działał łagodząco i regenerująco. Już od wielu lat działanie dziurawca stosowane jest do różnych stanach zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego. Dziurawiec poradzi sobie z biegunką, przy nieżycie żołądka, schorzeniach wątroby a nawet nerek. Działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych oraz moczowych. Może być nim leczony spadek i brak apetytu u dorosłych.

Inhalacje z dziurawca pomogą pozbyć się kaszlu i stanów zapalnych dróg oddechowych. Aby przygotować taką inhalację należy kilka kropel olejku z dziurawca wlać do miski z parującą wodą. Twarz umieszczamy nam miską, a głowę przykrywamy ręcznikiem. Kilkuminutowa inhalacja uśmierzy ból, ściągnie śluzówkę gardła i zahamuje rozwój choroby. Właściwości lecznicze dziurawca dobrze jest wykorzystać w gorączce, anginie, grypie, nieżycie nosa.

Przeczytaj również: Najlepsze naturalne zamienniki leków! Te zioła mogą zdziałać cuda!

Tonik z dziurawca jest sprawdzonym sposobem na zahamowanie krwotoku, uspokojenie serca i wzmocnieniu naczyń krwionośnych.

Można go stosować przy bolesnych, obfitych miesiączkach i przy guzkach krwawniczych (żylakach odbytu). Dziurawiec ma także działanie uspokajające, co będzie pomocne przy nerwicach serca i żołądka, w stanach nadpobudliwości psycho-fizycznej. To także czyni go świetnym środkiem nasennym. Dziurawiec sprawdzi się w nerwobólach różnego rodzaju i wyczerpaniu nerwowym. Pamiętajmy tylko, że po stosowaniu kuracji dziurawcem powinniśmy przez pewien czas unikać słońca.

f-macrovita-olejek-z-dziurawca-tloczony-na-zimno-olejek-kosmetyczny-z-kompleksem-witamin-e-c-f-100ml
Olejek z dziurawca tłoczony na zimno
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Napar i olej z dziurawca

Napar z dziurawca można stosować na bolącą wątrobę oraz oparzenia, ale w tych dwóch przypadkach należy używać go i przygotowywać nieco inaczej. Napar z dziurawca wypijany przed jedzeniem będzie pomocny w bólach wątroby, bo pomaga w trawieniu i pobudza wydzielanie soków żołądkowych odciążając w ten sposób wątrobę. Torebkę suszu z dziurawca zaparzamy gorącą wodą i odstawiamy do wystygnięcia. Popijajmy po kilka łyków przed planowanym posiłkiem.

Olej z dziurawca będzie korzystny do stosowania na oparzenia. Dobrze, gdy przed użyciem będzie schłodzony. Olejem można nasączyć gazę i przykładać do bolącego miejsca.

Możliwe jest zarówno kupienie jak i wykonanie oleju z dziurawca w domu. Wystarczy nazbierać kilka rozwiniętych roślin i zmiażdżyć, a następnie zalać ją oliwą z oliwek, po kilku dniach olej będzie gotowy do użycia.

Olejek z dziurawca na skórę

Dziurawiec ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne, aktywne nawet wobec gronkowca złocistego. Dodatkowo ma odczyn zasadowy, pomagający utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji. Działa ściągająco w przypadku pryszczy i krost, ułatwia także leczenie ropni i zakażeń. Bywa stosowany na skórę z bielactwem i depigmentacją. Olejek z dziurawca jest składnikiem mydeł np. Biały Jeleń i olejków do ciała i twarzy Dr Hauschka, gdzie został połączony z nawilżającym migdałem. Olejek z dziurawca jest panaceum na wszelkie niedomagania skórne i bez przeszkód mogą stosować go osoby z cera delikatną i mieszaną.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
  1. Julcia mówi

    Warto zauważyć, że wszystko, co przyjmujemy, jakoś na nas działa. Albo
    pozytywnie, albo negatywnie. Tak samo jest z lekami. Jeden lek, który
    pomoże jednemu, drugiemu może zaszkodzić – np. paracetamol, który
    znajduje się w wielu lekach przeciwbólowych, może być niebezpieczny dla
    osób posiadających problemy z układem pokarmowym, a zwłaszcza z wątrobą.
    Dlatego warto stosować zioła, oczywiście pod ścisłą kontrolą lekarza,
    gdyż również źle stosowane rośliny mogą przynieść więcej szkody.
    Odpowiednio dobrane i stosowane rośliny mogą zdziałać cuda. Zwłaszcza
    dziurawiec, który ma masę właściwości – od leczenia problemów układu
    pokarmowego (ponoć świetny na biegunkę i ból brzucha) po leczenie
    bielactwa (ale znowu osoby nadwrażliwe na słońce muszą go unikać po
    zastosowaniu dziurawca). Niestety, zioła są współcześnie bardzo pomijane
    i mało kto korzysta z ich dobrodziejstwa. Nie dotyczy to tylko
    dziurawca, ale wielu innych roślin, jak np. pokrzywy. Wystarczy się tym
    zainteresować, na pewno to nie zaszkodzi, a może pomóc. Oczywiście
    ciągłe leczenie się na własną rękę nie jest dobrym pomysłem i jest
    niebezpieczne, jednak żaden poważny lekarz nie zabroni używania
    przykładowo dziurawca w czasie wzdęć (jeśli pacjent nie jest uczulony).

    1. Jola mówi

      Wogóle nie potrzeba nam żadnych chemicznych niby lekarstw , a tu przytoczę mądrą maksymę ojca medycyny –; ’ jedzenie powinno być lekarstwem , a lekarstwo jedzeniem . Tylko w naszych czasach z tym jedzeniem to bywa różnie – większość jest tak skażona chemicznie , że raczej owa maksyma ma niewielkie zastosowanie ,ale da się znależć coś jeszcze naturalnego !!!!!!

Zostaw odpowiedź