Co na zaskórniki otwarte i zamknięte na nosie?

Zaskórniki (wągry) są niczym innym jak łojem wymieszanym z martwym naskórkiem. Blokują ujście porób skóry, powodując, że na naszej twarzy (najczęściej nosie) pojawiają się czarne kropki. Zaskórni często powodują powstawanie wyprysków. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja sprawi, że można się ich pozbyć.

Gruczoły łojowe skóry wytwarzają sebum. To sebum jest wydzielane przez pory na powierzchnię skóry, tam formuje się cienka warstwa ochronna. Za odpowiednią ilość wydzielanego sebum odpowiadają hormony. Jeśli sebum jest zbyt dużo dochodzi do zatkania porów i pojawienia się zaskórników.

Przeczytaj również: Stosując się do tych kilku prostych porad, w łatwy sposób pozbędziesz się wągrów!

Sebum w kontakcie z powietrzem sprawia, że stają się ciemnymi kropkami. Pojawieniu się zaskórników sprzyjają także słabej jakości kosmetyki oraz niezbyt dokładny demakijaż.

Jak pozbyć się zaskórników?

  • Należy wystrzegać się podrażniających oraz wysuszających kosmetyków (szczególnie tych z metanolem i alkoholem). Warto zrezygnować też z mydła.
  • Nie powinno się używać gęstych oraz natłuszczających preparatów i kremów nawilżających
  • Warto złuszczać skórę płynem z kwasem salicylowym (BHA) – wówczas pozbędziesz się martwych komórek. Składnik ten dodatkowo penetruje pory, a także poprawia ich kształt, co sprawia, że sebum wydostaje się na powierzchnię.
  • Pomóc może dermatolog, który przepisze krem z retinoidami. Retinoidy normalizują produkcję komórek oraz poprawiają funkcjonowanie porów.

Kosmetyki na zaskórniki

  • Wykorzystaj olejek pichtowy. Nie jest to drogi produkt – ceny od kilku złotych. Bez problemu można go kupić w   każdej aptece. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w naftę kosmetyczną. 10 mln olejku + 40 ml nafty – nasączyć taką miksturą wacik i przemywać twarz przynajmniej raz dziennie.
  • Dobre opinie ma również tonik  aspirynowy, który złuszcza skórę oraz oczyszcza pory, dzięki czemu pozbywamy się zaskórników. Jak go przygotować? W 100 ml wody rozpuszczamy około 15 tabletek aspiryny. Można też dodać odrobinę gliceryny, bądź olejku pichtowego (dodatkowe działanie antybakteryjne.) Taką papkę można przechowywać w lodówce przez 2 tygodnie. Należy codziennie przecierać nią twarz.
    • Kilka razy w tygodniu wykonuj peeling drobnoziarnisty lub chemiczny z kwasami owocowymi. Oba produkty bez problemu znajdziesz w aptece lub drogerii. Wybieraj produkty dla cery wrażliwej, które nie będą zawierały podrażniających skórę składników jak alkohol czy konserwanty.
Koniecznie przeczytaj!
Przeczytaj również: Wągry na twarzy to Twój problem? Sprawdź sprawdzone sposoby na pozbycie się tego problemu!

Zaskórniki otwarte czy zamknięte

Walka z zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi przebiega bardzo podobnie, pomimo dzielących je różnic. Główna odmienność polega na tym, że zaskórniki otwarte tzw. blackheads są umieszczone tuż przy ujściu gruczołów łojowych skóry, dlatego są widoczne i przypominają czarne punkciki. Zaskórniki zamknięte umiejscawiają się głębiej a ich powierzchnia jest biała. Zaskórniki dotyczą głównie osób z cerą tłustą bądź mieszaną, rzadziej suchą. Występują w miejscach o największej koncentracji gruczołów łojowych produkujących sebum, a więc na nosie i często także brodzie.

Pielęgnacja cery z zaskórnikami powinna być odpowiednia do naszego stanu skóry. Wybieraj kosmetyki przeznaczone do cery tłustej/mieszanej/suchej/wrażliwej zgodnie z twoimi potrzebami. To niezwykle ważne, ponieważ zbyt słabe produkty nie przyniosą spodziewanych rezultatów, a zbyt silne tylko pobudzą skórę do wydzielania większej ilości tłuszczu. Nawet jeśli nie jesteś zwolenniczką peelingów mechanicznych, warto abyś zdecydowała się na szczoteczkę do twarzy, która delikatnie otworzy ujścia porów i pomoże wniknąć w nie substancjom aktywnym z używanych kosmetyków. Kosmetyki na zaskórniki to odpowiednio lekki krem nawilżający, maseczka oczyszczająca lub popularne glinki, peelingi i tonik odświeżający.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. * mówi

    Tu nie ma nic o otwartych/zamkniętych zaskórnikach!

Zostaw odpowiedź