Woda gazowana, czy niegazowana? – wszystko co najważniejsze przy odchudzaniu

Chcesz zacząć się odchudzać bądź stosujesz dietę już od jakiegoś czasu, ale nadal nie wiesz pewnych, fundamentalnych czynników? Spożycie przynajmniej dwóch litrów wody podczas dnia zalecane jest dla ludzkiego organizmu, lecz czy podczas diety to taka oczywistość? Wielu z nas zastanawia się, który rodzaj wody, gazowana, czy niegazowana jest odpowiednim przy doborze właściwej dla nas diety. Pora rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić sobie kilka rzeczy właśnie w tym zakresie.

Podstawy podstaw

W związku z przeróżnymi zależnościami, a przede wszystkim uwarunkowaniami geologicznymi najczęściej na sklepowych półkach mamy styczność z wodami nasyconymi CO2, czyli gazowanymi, a nienasyconymi dwutlenkiem węgla, czyli, jak łatwo się domyślić, niegazowane. Wyróżniamy trzy rodzaje nasycenia wód:

  • niskonasycone dwutlenkiem węgla to wody o stężeniu dwutlenku węgla poniżej tysiąca pięciuset miligramów na litr
  • średnionasycone dwutlenkiem węgla to  wody o stężeniu dwutlenku węgla od tysiąca pięciuset do czterech tysięcy miligramów dwutlenku węgla na litr
  • wysokonasycone dwutlenkiem węgla to  wody o stężeniu dwutlenku węgla ponad czterech tysięcy miligramów dwutlenku węgla na litr

Woda gazowana i niegazowana, a preferencje naszego zdrowia

Oba rodzaje wody, zarówno gazowana, jak i niegazowana są zdatne do picia, jednakże pierwsza z nich nie jest zalecana do użytkowania przez wszystkich z nas. Przede wszystkim jeśli masz jakiekolwiek problemy gastryczne musisz unikać, a wręcz strzec się picia wody gazowanej. Kolejne schorzenia, które nie nadają się do połączenia ich z piciem wody gazowanej to kłopoty z krtanią, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc tzw. POCHP. Również kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz małe dzieci także nie powinny zaspakajać swe pragnienie gazowaną napoją.

Jednakże warto pamiętać, iż mimo wszystko czysta woda gazowana jest i tak najkorzystniejszym wyborem aniżeli inne gazowane napoje, energetyki, czy inne specyfiki. Dlaczego? Dlatego, iż woda gazowana jest o wiele mniej kaloryczna niż uprzednio wymienione napoje.

Odpowiedzmy sobie na jedno ważne pytanie: Dlaczego woda jest tak ważna dla naszej diety?

Jakiegokolwiek rodzaju woda, oczywiście czysta i bezsmakowa, jest najlepszym płynem, który możemy stosować, aby zaspokoić pragnienia naszego organizmu. Warto pamiętać, iż woda jest pozbawiona jakiejkolwiek energii, lecz w zależności od tego jaki ma skład może dostarczać naszemu organizmowi różnych składników mineralnych, np. wapń, magnez (który potrzebny jest przede wszystkim w sytuacjach stresowych, czy to u osób mających schorzenia sercowo-naczyniowe), a także potas.

Pierwiastki te umiejscowione są w wodzie w postaci jonowej, dzięki czemu są bardzo dobrze biodostępne. Woda o bogatym składzie czynników mineralnych są szczególnie polecane dla osób bardzo aktywnych, gdyż pozwalają one uzupełnić braki danych minerałów, które są spowodowane poprzez pocenie się naszego ciała. Idąc tym śladem, łatwo jest dojść do wniosku, iż woda jest niezbędna dla naszego organizmu podczas letniego okresu, czy wakacji, kiedy to często uprawiamy różne sporty, czy po prostu jesteśmy dość mocno aktywni fizycznie.

Sportowcy, a dostosowanie odpowiedniej ilości wody oraz jej rodzaju

Przechodzimy teraz do głównej zagadki tego poradnika, a dokładniej do tego, w jaki sposób należy dostosować zalecane ilości wody dla organizmu sportowca. Warto stwierdzić fakt, iż woda to niezbędny element każdej diety, zarówno, jak i tego bardziej biernego człowieka, jak i nieco intensywniej aktywnego fizycznie. Jednakże u sportowców najczęściej stosowanym płynem są napoje izotoniczne. Natomiast, nie tylko tym sportowiec może żyć. Właściwym czynnikiem, który normuje zawartość składników mineralnych po ich szybkiej utracie podczas wysiłku fizycznego jest właśnie woda. Zależność zmineralizowania wody od intensywności ćwiczeń jest następująca:

  • ćwiczenia o niskiej intensywności, których trwanie określa się nie więcej aniżeli godzina (gimnastyka ogólnorozwojowa, marsz na bieżni, rower stacjonarny) – według statystycznego zapotrzebowania organizmu człowieka potrzebna jest nam woda nisko – lub średniozmineralizowana
  • podczas uprawiania bardzo intensywnych ćwiczeń należy skorzystać z zasobności napojów izotonicznych
  • natomiast jeżeli nasze ćwiczenia są intensywne, a czas ich trwania przekracza ponad godzinę należy skorzystać z zalecenia, które wskazuje na to, iż musimy spożyć od trzydziestu do sześćdziesięciu gram węglowodanów na godzinę, a także zwiększyć ilość wypijanego przez nas płynu

Bez względu na to, czy znajdujemy się przed, w trakcie lub po danym wysiłku fizycznym w ten sam sposób należy zadbać o nawodnienie naszego organizmu bez którego tak naprawdę się nie obejdziemy. Warto pamiętać, iż złe nawodnienie prowadzi do takiego schorzenia, jak odwodnienie, które często jest przyczyną znacznego spadku wydajności oraz wytrzymałości podczas jakiegokolwiek, a przede wszystkim intensywnego wysiłku fizycznego.

Woda gazowana oraz niegazowana, a odchudzanie

Pierwszą oraz podstawową i jakże banalną zasadą jest to, iż jeśli się odchudzasz wodę należy wypić przed jakimkolwiek posiłkiem. Dzięki przeprowadzonym badaniom możemy stwierdzić fakt, że osoba, która spożywa wodę właśnie przed danym posiłkiem, czy też w ogóle dba o jej zalecane spożycie podczas diety potrafi schudnąć o wiele więcej aniżeli osoba, która wody nie pije wcale. Co daje nam spożywanie wody podczas odchudzania? Przede wszystkim skutkuje to tym, że nasz organizm spożywa o wiele mniej energii całkowitej, a także znacznego powielenia stopnia utleniania tłuszczu w zestawieniu z innymi napojami. U dzieci dzięki temu, iż spożywają one zalecaną ilość wody, mogą zrzucić nadmierną tkankę tłuszczową, w ten sam sposób działa to również u dorosłych. Kiedy to przerzucimy się z napojów słodzonych, a szczególnie gazowanych na czystą, niesmaków wodę może to spowodować natychmiastowe zrzucenie masy naszego ciała. By być pewnym, iż nasz organizm jest nieodwodniony należy pić regularnie, a szczególnie małymi łyczkami.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.