Nadtlenek benzoilu na zaskórniki

Zaskórniki to problem większości z nas. Nie bez powodu na rynku dostępnych jest mnóstwo specyfików do walki z tym defektem skóry. Od niedawna popularnością cieszy się nowy, mało spotykany sposób. Mowa o nadtlenku benzoilu, który okazuje się doskonały w walce z zaskórnikami.

Zaskórniki – co to jest?

Wiele osób myśli, że zaskórniki dotyczą przede wszystkim osób zmagających się z trądzikiem.  Otóż wcale tak nie jest. Zaskórniki, które często nazywane są również wągrami pojawiają się na twarzy przypominając czarną bądź białą kaszkę. Dzieje się tak, gdy mamy rozszerzone pory, które się zapchają.

Zaskórniki występują wówczas, gdy naskórek źle się złuszcza, a gruczoły łojowe wytwarzają zbyt wiele lepkiego tłuszczu. Wówczas sebum oraz rogowaciejące komórki zapychają ujście mieszków włosowych. W ten oto sposób na naszej skórze pojawia się coś na wzór czarnej kaszki (mowa o zaskórnikach otwartych) lub białej (zaskórniki zamknięte). Problem ten ma nie tylko podłoże estetyczne – zaskórniki wyglądają na twarzy po prostu brzydko, ale mogą też powodować ropne krosty.  Dlatego tak istotne jest to, by się ich jak najszybciej pozbyć.

Rodzaje zaskórników

Wyróżnia się zaskórniki zamknięte – białe i otwarte – czarne.  Zaskórniki zazwyczaj pojawiają się na nosie i brodzie, ale niekoniecznie. Czarne zaskórniki swój kolor zawdzięczają reakcji utleniania, ma ona miejsce podczas, gdy wymieszają się komórki naskórka oraz mieszanka tłuszczu z powietrzem.

Istnieje wiele metod mających na celu pomóc w walce z zaskórnikami. W drogeriach czy aptekach znajdziemy mnóstwo preparatów, które mają pomóc w walce z tym problemem. Niestety większość z nich nie pomaga bądź pomaga niezbyt skutecznie. Podobnie jest z zabiegami w salonach kosmetycznych.

Nową skuteczną metodą pozbycia się zaskórników jest użycie nadtlenku benzoilu.

Nadtlenek benzoilu – co to takiego?

Nadtlenek benzoilu to związek organiczny, który powstaje w wyniku reakcji benzoilu z nadtlenkiem wodoru.

W medycynie stosuje się go w preparatach mających na celu zwalczenie trądziku. Ma bardzo silne właściwości utleniające. Nadtlenek benzoilu działa także antybakteryjnie, pobudza syntezę kolagenu oraz procesy ziarnowania. Dzięki temu, że nadtlenek uwalnia aktywny tlen atomowy dochodzi do zahamowania rozwoju beztlenowych bakterii. To zaś przekłada się na zmniejszenie liczby zaskórników.

Nadtlenek benzoilu pomaga pozbyć się problemów z zaskórnikami i trądzikiem

Warto wiedzieć, iż związek ten można znaleźć w wielu specyfikach zwalczających trądzik zaskórnikowo-grudkowym. Nadtlenek najlepiej działa u osób mających cerę tłustą, z trądzikiem, skłonnościami do zanieczyszczeń skóry, z rozszerzonymi porami.

Nadtlenek benzoilu pomaga również w pozbyciu się potrądzikowych przebarwień, bowiem je rozjaśnia i wybiela. Osoby, które mają dość ciemną karnację bądź są opalone powinny być świadome tego, że stosując preparaty zawierające ten związek rozjaśnią swoją cerę.

Nadtlenek benzoilu  głęboko oczyszcza pory. Zmniejsza także liczbę Propionibacterium Acnes, są to bakterie, które powodują pojawienie się trądziku. Związek ten leczy zmiany trądzikowe oraz zaskórniki (zarówno te otwarte, jak i zamknięte). Zapobiega także powstawaniu nowych wyprysków.  Ma także działanie złuszczające na warstwę rogową naskórka i bardzo głęboko oczyszcza pory.

Bardzo istotne jest to, że nadtlenek nie powoduje tzw. „przyzwyczajenia się” skóry do preparatu. Dlatego można go stosować długo. Niestety związek ten ma także jeden minus – podczas jego stosowania dochodzi do produkcji dużej ilości wolnych rodników.  A więc, jeśli długo będziemy stosowali preparaty zawierające nadtlenek, to w skórze obniża się poziom witaminy E. Dlatego warto stosować je przez pewien czas i robić przerwy. Wówczas skóra się nie uszkodzi. Dodatkowo podczas kuracji warto pić zieloną herbatę, stosować kremy z witaminą C i E oraz jeść m.in. winogrona czy grejpfruty.

Koniecznie przeczytaj!

Związek może powodować alergię, dlatego jeśli pojawi się zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie czy opuchlizna należy jak najszybciej zmyć preparat, a jeśli reakcja będzie silna – skontaktować się z lekarzem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.