Wpływ palenia papierosów na urodę

Woman at home applying cream mask

Palenie papierosów wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Zazwyczaj – czy to w literaturze naukowej, czy też w ramach kampanii społecznych – zwraca się uwagę na takie potencjalne zagrożenia dla naszego zdrowia jak np. przewlekłe choroby układu oddechowego czy schorzenia układu krążenia.

Wydaje się, że w ich cieniu pozostaje również problem, wpływu palenia papierosów na urodę. Skóra, włosy, zęby – są to kolejne obszary ciała, które mogą ulec poważnym uszkodzeniom w związku z długotrwałym paleniem papierosów. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o zależność: palenie papierosów a uroda?

Palenie papierosów a ludzka skóra

Skóra to jeden z najważniejszych elementów z punktu widzenia ludzkiej urody. Tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to, że długotrwałe palenie papierosów jest działaniem, które może spowodować jej szybsze starzenie się, a rzucenie palenia — metodą pomocną w powstrzymaniu tych destrukcyjnych zmian.

Niestety, nie mamy dobrych informacji dla wszystkich tych, którzy regularnie palą papierosy i chcą zadbać o swoją skórę. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że wskutek palenia wyrobów tytoniowych skóra zaczyna tracić swoją naturalną sprężystość, a także zaczyna się szybciej starzeć, czego dowodzą szybciej pojawiające się zmarszczki.

Kolejnym problemem, z którego powinny zdawać sobie sprawę palacze, jest wiotczenie skóry – staje się ona wówczas luźniejsza, a tym samym – bardziej wrażliwa na uszkodzenia. Jej osłabienie wynika m.in. stąd, iż substancje toksyczne zawarte w wypalanych papierosach mogą doprowadzić do zmniejszenia ilości kolagenu w organizmie. Wskutek takich zmian skóra staje się podatna na uszkodzenia.

Palenie papierosów a zmarszczki

Zmarszczki na skórze twarzy to wprawdzie nie najpoważniejszy, ale zdecydowanie jeden z najbardziej rzucających się w oczy efektów palenia papierosów – dotyczy to w szczególności okolicy ust oraz oczu.

Bladość skóry to kolejny problem, który dotyka osoby palące. W wyniku palenia papierosów skóra traci swoje naturalne barwniki, co powoduje, że staje się blada i mniej atrakcyjna. Przebarwienia to także częsty problem związany z paleniem papierosów. Palenie prowadzi do powstawania plam na skórze, zwłaszcza na twarzy i rękach. Przebarwienia są bardzo trudne do usunięcia, a ich występowanie może wpłynąć na naszą samoocenę.

Trądzik jako skutek palenia wyrobów tytoniowych

Innym z problemów, choć znacznie mniej poważnym niż zmarszczki czy osłabienie skóry, jest trądzik. Bierze się on stąd, że palenie papierosów przyczynia się do wzrostu produkcji sebum w organizmie – sebum to substancja produkowana przez gruczoły łojowe, która może zatykać pory, przyczyniając się w ten sposób do powstawania trądziku.

Bibliografia:

Justyna Sałata-Nowak, Iwona Flisiak, Bożena Chodynicka, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Przegląd Dermatol 2010, 97, 342–348.

Jacek Arct, Linda Wrońska, Katarzyna Pytkowska, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Wyższa Szkoła Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie, Pol J Cosmetol 2018, 21(1), s. 20-24.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź