Rumianek w lecznictwie. Na co pomaga picie rumianku?

Szerokie spektrum właściwości leczniczych wśród roślin zielarskich wyróżnia rumianek pospolity, należący do rodziny astrowych. Zbierany głównie w początkowym okresie kwitnienia, znajduje zastosowanie w lecznictwie zwłaszcza w formie naparów. Na co pomaga picie rumianku?

Rumianek skład chemiczny

Podstawową grupą składników rumianku jest olejek eteryczny z seskwiterpenami monocyklicznymi: α-bisabololem, β-bisabololem. Zawartość α-bisabololu w olejku eterycznym rumianku może dochodzić do 50%. Ponadto dużą grupę związków zawartych w rumianku stanowią cenione za swoje właściwości flawonoidy. Pozostałe grupy substancji w rumianku to:

Artykuły dla Ciebie
  • kumaryny,
  • kwasy fenolowe (kawowy, wanilinowy i chlorogenowy),
  • polisacharydy,
  • spirocykliczne poliacetyleny.

Rumianek powszechnie występuje w stanie dzikim, jednak jest też najważniejszą rośliną zielarską uprawianą w Polsce. Hodowla tego ziela doprowadziła do uzyskiwania odmian z dużą zawartością substancji czynnych w olejku eterycznym, zwłaszcza α-bisabololu. Dzika forma rumianku zawiera mniejszą ilość tego, skutecznego z punktu widzenia terapeutycznego, związku. α-Bisabolol charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, hamującym rozwój mikroorganizmów. Wykazuje łagodzący wpływ na wszelakie podrażnienia.

Z uwagi na bogaty i cenny skład chemiczny rumianek znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach lecznictwa.

Rumianek do picia – formy wewnętrznego zastosowania

Preparaty otrzymywane z rumianku do picia stosowane są w lecznictwie głównie w formie:

  • naparów,
  • nalewek,
  • wyciągów płynnych.

Rumianek wewnętrznie wykorzystywany jest także w formie płukanek.

Rumianek na żołądek

Badania przeprowadzone przez naukowców w 1979 roku potwierdziły przeciwwrzodowe właściwości ekstraktu z kwiatów rumianku. Hamuje on w szczególności rozwój choroby wrzodowej wywołanej stresem. Ekstrakt z rumianku, zwłaszcza poprzez zawarty w nim α-bisabolol, skutecznie przyspiesza gojenie się wrzodów. Dobowa dawka α-bisabololu w wysokości 8 mg/kg zmniejsza uszkodzenie błony śluzowej żołądka, zwłaszcza działaniem kwasu acetylosalicylowego. Bisabolol zmniejsza aktywność proteolityczną pepsyny, co przekłada się na zmniejszanie degradacji śluzu, stąd obserwowana wyraźna redukcja uszkodzeń błony śluzowej żołądka.

Badania potwierdzają skuteczny wpływ rumianku na stany zapalne i skurczowe przewodu pokarmowego. Wykazuje on pomocnicze działania na kolki, bóle brzucha, a także niestrawność i wzdęcia. Przeciwskurczowe działania wykazują zwłaszcza zawarte w rumianku flawonoidy i pochodne kumaryny.

Rumianek
Kliknij i sprawdź ceny!

Rumianek na stany zapalne

Do przeciwzapalnego działania rumianku przyczyniają się głównie związki z grupy flawonoidów oraz α-bisabolol z olejku eterycznego. Flawonoid o nazwie apigenina doskonale zahamowuje enzymy odpowiedzialne za powstawanie stanu zapalnego w organizmie człowieka. Bisabolol skutecznie zmniejsza stany zapalne i gorączkę. W połączeniu z zawartym także w rumianku azulenem, pobudza procesy ziarninowania w gojeniu i regeneracji naskórka oraz skóry właściwej. Właściwości przeciwzapalne uzupełniają właściwości antybakteryjne. Rumianek wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze z uwagi na zawartość bisabololu i chamazulenu. Wykazują one działanie na bakterię o nazwie Staphylococcus aureus, występującą w jamie nosowo-gardłowej człowieka oraz grzyby z gatunku Candida albicans, którego namnażanie się powoduje kandydozę. Regularne spożywanie naparu rumianku minimum trzy razy dziennie jest pomocne w ogólnoustrojowemu łagodzeniu stanów zapalnych w organizmie. Właściwości przeciwzapalne rumianku dotyczą także infekcji dróg moczowych.

Rumianek na cukrzycę

Wyciąg z rumianku w odpowiednich dawkach posiada właściwości przeciw hiperglikemiczne. Podanie rumianku istotnie zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie człowieka związany z hiperglikemią. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Toyama na szczurach, którym przez 21 dni podawano napar z rumianku, wykazały, że rumianek przyczynia się do obniżenia poziomu glukozy we krwi, a dodatkowo hamuje aktywność enzymu reduktazy aldozy, przyczyniającego się do powikłań cukrzycy typu 2, takim jak uszkodzenia wzroku, czy nerek.

Rumianek na nerwy

Badania wykazały, że wyizolowana z wodnego ekstraktu rumianku apigenina ma zdolność zahamowania wiązania flunitrazepamu, w efekcie czego obserwuje się właściwości przeciwlękowe rumianku. Badania kliniczne przeprowadzone w 2009 roku, w którym poddano analizie skuteczność ekstraktu z rumianku na łagodne oraz umiarkowane zaburzenia lękowe. Przez okres ośmiu tygodni grupa 28-osobowa otrzymywała wyciąg z rumianku, natomiast 29-osobowa grupa środek placebo. Badania opierały się na podstawie Skali Lęku Hamiltona. Większe obniżenie poziomu lęku odnotowano u pacjentów spożywających rumianek.

Rumianek na alergie

Działanie przeciwalergiczne rumianku udowodniono naukowo już w połowie XX wieku. Azuleny występujące w olejku eterycznym rumianku wykazują działanie przeciwhistaminowe i antyalergiczne. Efektywnie obniżają poziom histaminy w mastocytach.

Rumianek dla niemowląt

Badanie wpływu rumianku na niemowlęta z kolką zostało przeprowadzone na 68-osobowej grupie niemowląt, w której podawano do picia po 150 ml herbatki z rumiankiem lub placebo w epizodach kolki. Herbatka ziołowa pomogła wyeliminować kolkę u 57% niemowląt. W grupie dzieci otrzymującej placebo odsetek dzieci z wyeliminowaną kolką wyniósł tylko 26%.

Rumianek pozostałe właściwości

Olejek eteryczny z rumianku przyczynia się do rozkurczu mięśni gładkich, również pozostałe związki: apigenina i bisabolol istotnie przyczyniają się do wykazywania działania spazmolitycznego (rozkurczowego). Przyjmowany doustnie rumianek w różnych postaciach przyczynia się do hamowania rekcji świądu.

Rumianek w lecznictwie. Na co pomaga picie rumianku?
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.