Od grządki do stołu. Rodzinne ogrodnictwo sposobem na wolny czas.

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do poszukiwania ciekawych form spędzania wolnego czasu z rodziną. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że kluczem do sukcesu może okazać się własny ogród! Wspólny projekt uprawy przydomowego warzywnika to doskonała lekcja odpowiedzialności, współpracy i cierpliwości. Ponadto jest to ciekawa forma ruchu i wkład w ekologiczne działanie na własnym terenie. W tym artykule podpowiemy, jak rozpocząć przygodę z rodzinnym ogrodnictwem, wybierając proste w uprawie warzywa, które z powodzeniem wykorzystamy do wspólnych posiłków. 

Jak zaangażować rodzinę do działania

Zainteresowanie i zaangażowanie wszystkich członków rodziny do zjednoczenia sił w ogrodzie jest kluczowym etapem przedsięwzięcia. Jak więc wciągnąć rodzinę w „zielony projekt”? Oto kilka sposobów, ogrodnictwo stało się pociągające dla wszystkich, niezależnie od wieku. 

  • Planowanie – to doskonałe zajecie dla dzieci. Rysowanie mapek z grządkami może być dla nich atrakcyjnym zajęciem. 
  • Sadzenie – tu świetnie sprawdzi się cała rodzina. Każdy może wybrać swoje narzędzia, dzięki którym poczuje się jak profesjonalista. 
  • Pielęgnacja – podlewanie, wyrywanie chwastów, przycinanie to zadania, które mogą być przydzielone konkretnym członkom rodziny lub prowadzone wedle ustalonego grafiku. 
  • Zbiory – to najweselszy etap prowadzenia warzywnika. Zebrane samemu plony zawsze smakują najlepiej. Przekonają się o tym nawet największe niejadki. 

Wybór warzyw

Na pierwsze spotkanie z ogrodnictwem nie musimy wybierać zbyt wielu gatunków. Wystarczy kilka i to najlepiej takich, które nie będą wymagały wielu zabiegów. Dobrze też, by w miarę szybko zaowocowały. Nasiona warzyw są łatwo dostępne, a wśród różnorodnych linii znajdziemy również te dedykowane specjalnie dzieciom. 

  • Sałata – uniwersalne, szybko rosnące warzywo. Nie zajmuje wiele miejsca, może być zbierana na bieżąco. 
  • Pomidory  – bardzo różnorodne, kolorowe i smaczne. Dzięki mnogości odmian można wybrać rośliny do gruntu lub doniczek. 
  • Marchew – lubiana przez dzieci za chrupkość i słodki smak, a obserwowanie rosnących korzeni przynosi wiele frajdy.
  • Zioła – szczypiorek, koperek, bazylia, mięta pozwolą młodym ogrodnikom odkryć ciekawe smaki i zapachy, nie powodując przy tym zbytnich kłopotów z uprawą.
  • Cukinia – rośnie szybko i jest łatwa w uprawie, co czyni ją idealnym wyborem dla dzieci. Można uprawiać ją zarówno w gruncie, jak i w donicach. Doskonale smakuje w różnorodnych daniach. Jeśli poszukujesz nasion cukinii najwyższej jakości, zobacz ofertę dostępną tutaj: https://sklep.swiatkwiatow.pl/nasiona-cukini/

Wspólne gotowanie – finałem projektu

Kiedy plony z własnych grządek zostaną już zebrane, nadchodzi pora zdecydowania jak je przyrządzić. Wspólnie zaplanowany i wykonany posiłek wzmacnia rodzinne więzi i zachęca do próbowania nowych rzeczy. Dzieci, które miały udział w wyhodowaniu własnych warzyw, chętniej je jedzą. Już kilka warzyw może stać się bazą do stworzenia kolorowej sałatki, a pizza ze smacznymi pomidorkami i aromatycznymi ziołami będzie prawdziwym hitem kolacji. Świeżo wyrwana marchew pokrojona w słupki to zdrowa, naturalna przekąska, na którą skusi się cała rodzina. 

Rodzinne ogrodnictwo to ciekawy sposób na budowanie rodzinnych relacji, naukę odpowiedzialności i aktywne spędzenie czasu. Wspólne chwile spędzone w ogrodzie i kuchni to szansa na  oryginalne doświadczenia. Czasem paczka nasion może okazać się początkiem pasji na całe życie. 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź