Ksylitol – zdrowy zamiennik cukru

Nie ma wśród nas chyba osób, które nie lubią słodkich przekąsek, czy puszystych wypieków. Mimo diety często nachodzi nas ochota na coś słodkiego – bowiem niech rzuci pierwszy kamieniem ten, kto nigdy nie skusił się na kilka kostek czekolady podczas wieczornego seansu telewizyjnego, czy nie posilił się czekoladowym batonem. Wiadomym jest, że słodyczy nie unikniemy, gdyż są one obecne na każdej płaszczyźnie naszego życia. Możemy jednak wybrać mniejsze zło i tworząc smaczne wypieki czy domowe słodkie przekąski przy użyciu znakomitego i nieszkodliwego zamiennika klasycznego białego cukru, jakim jest ksylitol.

Ksylitol jest smaczną i znacznie zdrowszą wersją klasycznego cukru. Niegdyś w szczególności był przeznaczony dla diabetyków – posiada ponad 14- krotnie niższy indeks glikemiczny, niż znany każdemu z nas cukier biały, a co za tym idzie, bardzo wolno podnosi cukier w naszym organizmie. Ksylitol jest naturalnym i wyjątkowo zdrowym i smacznym cukrem, dlatego dziś sięga po niego bardzo wiele osób. Dziś przyjrzymy się bliżej zastosowanom ksylitolu oraz powiemy, dlaczego warto postawić na ten zdrowy zamiennik cukru w swojej codziennej diecie!

Produkcja ksylitolu

Ksylitol jest słodkim zamiennikiem cukru. Mówiąc w bardziej profesjonalnym języku ksylitol to tak zwany alkohol cukrowy. Jest nie tylko niesamowicie zdrowy ale zawiera również ponad 40% mniej kalorii niż jego biały, popularny zamiennik. Mówi się o tym, że jego dzieje znane były już na przełomie XIX wieku, kiedy to ksylitol w popularnym nazewnictwie określano brązowym cukrem. Niegdyś produkt ten pozyskiwano z kory brzozowej. Z czasem zmieniono jednak standardy produkcji ksylitolu i zaczęto w celu tym wykorzystywać znaną wszystkim kukurydzę. Ksylitol przez wielu nazywany jest nadal brązowym cukrem – nazwa ta pozostała po dziejach produkcji ksylitolu z kory brzozy, choć dziś jego kolor nie ma nic wspólnego z ciemnym kolorem.

Ksylitol – źródła

Ksylitol jest substancją, która naturalnie występuje w niektórych owocach. Mimo, że są to małe ilości to z pewnością zawartość tej zdrowszej odmiany cukru wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Ciekawostką jest, że ten słodki produkt jest produkowany również przez organizm każdego z nas! Proces ten ma miejsce wskutek różnych przemian metabolicznych.

Mówiąc o ksylitolu nie można zapomnieć, że ta słodka alternatywa klasycznego cukru jest składnikiem większości gum do życia, czy miętowych pastylek. Jest częstym gościem w składzie produktów przeznaczonych dla diabetyków. Dzięki swoim przeciwpróchniczym właściwościom pokaźne ilości ksylitolu znajdziemy również w pastach do zębów.

Ksylitol
Kliknij i sprawdź ceny!

Właściwości ksylitolu

Ksylitol jest substancją polecaną szczególnie diabetykom, jednakże dziś coraz częściej jest zdrowym zamiennikiem cukru w domach. Mówiąc o jego właściwościach warto wspomnieć przede wszystkim do znacznie niższej kaloryczności ksylitolu wobec jego białego zamiennika. Mówi się bowiem, że ten słodki produkt zawiera aż 40% mniej kalorii niżeli cukier biały. Ksylitol jest wykorzystywany jako składnik past do zębów – faktem jest bowiem, że wykazuje silne działania bakteriobójcze, które pomagają likwidować uporczywą próchnicę oraz chronić nasze zęby przed jej powstaniem.

Właściwości ksylitolu to szereg pozytywów, które powinny nakłonić każdego z nas na wprowadzenie go do codziennej, zbilansowanej diety. Jego spożywanie jest świetną alternatywą dla tych z nas, którzy borykają się z uciążliwą grzybicą. Faktem jest bowiem, że osoby cierpiące na grzybicę nie powinny spożywać białego, klasycznego cukru, gdyż stymuluje on rozwój grzybów w naszym organizmie. Ksylitol przeciwdziała ich powstawaniu i w przeciwieństwie do produktów bogatych w biały cukier – słodkości na bazie ksylitolu możemy wcinać do woli!

Ten słodki dodatek wielu wypieków powinniśmy podawać również dzieciom. Dlaczego? Ksylitol zawiera zdolności przyswajania wapnia przez nas organizm. Wapń jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za prawidłowy wzrost i rozwój naszego układu kostnego – jest to szczególnie ważne u dzieci. Chcąc zatem zadbać o zdrowie i prawidłowy rozwój naszego dziecka, powinniśmy raczyć je smakołykami, które w zastępstwie klasycznego cukru zawierają równie smaczny ksylitol.

Właściwości ksylitolu to nie tylko wpływ na naszą dietę ale również – sferę smaku i kuchni. Ksylitol jest smacznym zamiennikiem białego cukru i sprawdzi się jako znakomity dodatek wypieków ale również pomoże w nadaniu smaku codziennym potrawom, wzbogacając nasz jadłospis o naturalny i zdrowy akcent!

Czy jego większe ilości szkodzą?

Jak mówi popularne przysłowie – „Co za dużo, to nie zdrowo”. Faktem jest bowiem, że regularne stosowanie ksylitolu jest w pełni akceptowane przez nasz organizm – problem pojawia się jednak przy jego większych ilościach. Zdarza się bowiem, że przy podaży większych ilości tego słodkiego dodatku dojść może do nieprzyjemnych powikłań ze strony układu pokarmowego i biegunek. Będąc osobą, która szczególnie uwielbia bardzo słodkie kawy i herbaty powinniśmy pamiętać, aby nie przegiąć z ilością tego słodkiego produkty. Ilością „dopuszczalną” w ciągu dnia jest około 2-3 łyżeczek.

Chcąc wprowadzić ksylitol do codziennej diety powinniśmy zrobić to w sposób stopniowy. Oznacza to, aby każdego dnia wprowadzać do diety coraz to większe ilości tej słodkiej substancji, aż dojdziemy do momentu, kiedy osiągniemy wystarczające minimum ksylitolu, nie odczuwając przy tym objawów ze strony układu pokarmowego.

Jedyną wadą tego innowacyjnego i dietetycznego „cukru” jest dość wygórowana cena. Faktem jest bowiem, że chcąc zakupić ksylitol w większych ilościach musimy liczyć się z dość sporym obciążeniem naszego budżetu. Dzieje się tak, gdyż ksylitol jest produktem naturalnym, pozyskiwanym z naturalnych, zdrowych składników.

Podsumowanie

Ksylitol jest smacznym i zdrowym zamiennikiem klasycznego białego cukru. Ówcześnie polecany jest nie tylko diabetykom ale również każdemu z nas. Ograniczona liczba kalorii pozwala na picie słodzonej kawy czy herbaty również podczas diety. Warto wspomnieć, że jest to produkt pochodzący z natury i każdy z nas powinien mieć go w swojej kuchni. Przy jego użyciu nie tylko posłodzimy ulubione potrawy czy napoje ale stworzymy również smaczne, domowe, a przede wszystkim – zdrowe wypieki!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.