Pestki moreli – działanie, zastosowanie, wartości odżywcze

Morela jest słodkim owocem, nierzadko mylonym z brzoskwinią. Owoce moreli należą do rodziny różowatych, a jeśli chodzi o rodzaj – morele są śliwami. Kolebką moreli jest Azja, gdzie to już od najdawniejszych czasów hodowano te smaczne, soczyste owoce, uznając je za ogromne źródło witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Do dziś morela jest owocem popularnym, wykorzystywanym często jako dodatek do ciast, lodów czy deserów. Znane są również właściwości soku z moreli, który zaleca się szczególnie osobom z niedoborem witaminy C. Najmniej popularną i pomijaną częścią moreli jest jej pestka. Jednak, czy słusznie nie mówi się o działaniu pestek moreli?

Pestki moreli – czym są?

Pestki moreli są nasionami najczęściej moreli z rodziny pospolitych. Krzew, na których rosną owoce osiąga wielkość zazwyczaj około 5 metrów i jest często hodowany w Europie – stosunkowo często w Polsce. Morela jest owocem jeśli chodzi o wielkość przypominającym brzoskwinie i dość często jest mylona, poprzez bardzo zbliżony smak, wygląd i zapach. Pestki moreli są najczęściej pomijaną i wyrzucaną częścią smacznego owocu. Odkryto jednak, że pestki moreli są znacznie zdrowsze niż sam miąższ tego owocu.

Wartości odżywcze pestek moreli:

100 g pestek moreli (około 13 sztuk) zawiera:

  • Wartość energetyczna: 500 kcal
  • Białko: 23.5 g

  • Węglowodany: 40 g

  • Tłuszcze: 48 g

Działanie pestek moreli:

Pestki moreli, dzięki szerokiemu spectrum właściwości są polecane osobom, borykającym się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Dzięki dużej ilości węglowodanów, powinny być elementem codziennej, zdrowej i zbilansowanej diety. Ponadto, zaleca się spożywanie maksymalnie 6 pestek moreli dziennie, co doskonale oddziały wuje na układ trawienny, moczowy oraz układ odpornościowy. Pestki moreli polecane są ponadto również tym z nas, który mają problemy z układem trawiennym – spożywanie pestek w małych ilościach reguluje pracę układu wydalniczego i zapobiega powstawaniu zaparć. Regularne spożywanie pestek moreli zaleca się szczególnie pomiędzy poszczególnymi porami roku, kiedy to nasz organizm jest szczególnie narażony na przeziębienia i infekcje. Ponadto, pestki moreli dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy, przyczyniają się w dużym stopniu do spowolnienia procesów starzeniowych skóry i organizmu – dlatego też polecane są kobietom, u których pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Łuskane pestki moreli
Kliknij i sprawdź ceny! 

Właściwości pestek moreli:

Nasi przodkowie, od wieków uważali pestki moreli jako przepis i uznawali, że regularne spożywanie pestek przedłuża nasze życie. Pestki wykazują wiele właściwości. Jeśli chodzi o smak pestek moreli, jest dość charakterystyczny, a pestki charakteryzują się nieco gorzkawym posmakiem. Posmak pestek nie jest lubiany przez większość osób je spożywających. Dlatego też, coraz częściej pestki moreli stosuje się jako dodatek do potraw o nieco słodszym i przyjemniejszym smaku. Mogą być elementem sałatki owocowo – bakaliowej, czy dodatkiem do słodkich syropów i sosów.

Pestki moreli – antidotum na raka?

Coraz głośniej i powszechniej mówi się o tym, że pestki moreli są antidotum i wspaniałą alternatywa dla osób chorych na nowotwory. Pestki moreli są skarbnicą witaminy B17, która znana jest z właściwości antynowotworowych. Ponadto, pestki zawierają również substancję zwaną amigdaliną, dzięki której pestki mają gorzki, migdałowy zapach. Naukowcy w wielu badaniach wykazują ogromną zależność między spożywaniem pestek moreli oraz migdałów, a chorobami nowotworowymi – szacuje się, że osoby regularnie spożywające pestki są mniej narażone na nowotwory. Należy jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć i nawet jeśli w naszych pokoleniach nie występują zachorowania na nowotwory powinniśmy pamiętać o regularnych badaniach oraz profilaktyce antynowotworowej. Pamiętajmy o tym, że regularne badania i wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na jego stuprocentowe wyleczenie. Niepokojące objawy powinniśmy zawsze niezwłocznie skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.