Clenbuterol – silny i niebezpieczny spalacz tłuszczu. Działanie, dawkowanie i działania niepożądane clenbuterolu

Clenbuterol to lek z grupy sterydów, wpływający na drastycznie szybka przemianę materii w kierunku spadku masy tłuszczowej. Clebuterol, nazywany potocznie clenem stosowany jest przede wszystkim przez osoby zawodowo zajmujące się sportem, których głównym celem jest szybkie ujrzenie efektów, co niekoniecznie idzie w parze ze zdrowiem.

Działanie clenbuterolu

Clenbuterol dzięki regularnemu spożywaniu wpływa na szybki spadem masy tłuszczowej, ale jednocześnie wpływa na występowanie objawów niepożądanych. Nalezą do nich między innymi: drgawki, wymioty, nudności, zawroty głowy. Działanie clenubuterolu przypomina działanie efedryny, ale spotęgowane. Clenbuterol rozluźnia i uspokaja mięśnie dróg oddechowych, rozszerza oskrzela. Ten fakt jest istotny, ponieważ w 1988 roku wycofano Clenbuterol ze sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych Ameryki ze względu na zbyt mocne działanie oraz używanie leku przez osoby, które nie powinny tego robić. Clenbuterol bowiem to lek na astmę. Po incydentach związanych z niedozwolonym stosowaniem leku uznano go jako doping.

Clenbuterol ponadto przyspiesza termogenezę przez co prowadzi do zintensyfikowanego zużywania energii, która w większości czerpana jest ze spalania tłuszczu. Clenbuterol przy tym wszystkim działa pobudzająco, gdyż zwiększa aktywność amin katecholowych, do których należą adrenalina, noradrenalina i dopamina. Przez takie działanie układ współczulny jest pobudzony, ciśnienie krwi podnosi się, wzmaga praca serca oraz wzrasta poziom cukru we krwi.

Jak stosować clenbuterol?

Clenbuterol może wyrządzić poważne szkody osobom cierpiącym na choroby układu krążenia, zwłaszcza zmagające się z nadciśnieniem i osoby chorujące na zaburzenia nerwowe. Dlatego nie jest on wskazany każdemu.

Jednak osoby związane ze sportem, będące na redukcji wspomagają się tym dopingiem w celu osiągnięcia szybszych efektów. Ponad 80 % osób biorących Clenbuterol bez konsultacji z lekarzem zostało poddanych hospitalizacji ze względu na skutki uboczne. Aby ich uniknąć zaleca się ścisłej analizy potrzeb jego stosowania i dostosowania dawkowania do zamierzonego celu. Generalnie zaleca się początkowe dawkowanie  w ilości 20mcg a następnie zwiększanie dawki co kilka dni dochodząc do maksymalnej dawko równej 80mcg.  Sprawdzone zostało, że najlepiej sprawdzają się cykle 2 tygodniowe, czyli 2 tygodnie brania i 2 tygodnie odstawiania substancji. Po 6 tygodniach niemal cały efekt pobudzenia znika, dlatego bezsensowne jest dalsze stosowanie, ponieważ nie powoduje ono już spalania tkanki tłuszczowej, a tylko wprowadza szkody.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, tak samo Clenbuterol wykazuje działania niepożądane. Skutki uboczne jego stosowania mają tendencje do utrzymywania się od 3 do 5 dni. Należą do nich takie objawy jak: drgawki, podniesiona temperatura ciała, zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie krwi. Racjonalne przyjmowanie clenbuterolu może zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Innym, bardziej dalekosiężnym skutkiem ubocznym jest wpływ na wątrobę. Clenbuterol często łączony jest ze sterydami, co dodatkowo wywiera negatywny wpływ na funkcjonowanie organów. Inne skutki uboczne są jeszcze bardziej drastyczne. Już od pierwszego zastosowania Clenbuterol zabija komórki serca i zamienia je na pusty kolagen. Może także powodować bezpłodność.  Badana na zwierzętach wykazały, że przyjmowanie clenbuterolu w dużych dawkach grozi powstawaniem trwałych zmian w jądrach, wątrobie i mięśniach. Ponadto znane są przypadki zatrucia clenbuterolem, co spowodowało śmierć.

Clenbuterol jako doping

Clenbuterol ze względu na swoje właściwości, które zwiększają wydolność płuc poprzez rozszerzanie oskrzeli znalazł zastosowanie jako nielegalny środek dopingujący. Znane są przypadki afer sportowych związanych z dopingiem w różnych dziedzinach sportu, między innymi w biegach narciarskich. Kulturyści przyjmują Clenbuterol celem zrzucenia zbędnego tłuszczu i hamowania nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Dodatkowo jego działanie podbijane jest przez stosowanie sterydów anaboliczno-andragonicznych, np. testosteronu. Sportowcy sportów wytrzymałościowych mieszają Clenbuterol z erytropoetyną celem zwiększenia wytrzymałości mięśniowej na długich dystansach i większymi możliwościami wymiany tlenowej.

Podsumowując, Clenbuterol jest niezwykle efektywny w spalaniu tkanki tłuszczowej, a jego działanie może być potęgowane poprzez zestawienie z innymi lekami. Największą skuteczność osiąga się dzięki odpowiednio rozłożonemu planowi brania leku oraz w połączeniu z dieta i ćwiczeniami.  Jednak wszystko ma druga stronę medalu. Również Clenbuterol nie jest do końca tak dobry, jakim się wydaje. Stosowanie Clenbuterolu nierozerwalnie wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych, uszkodzenia organów wewnętrznych i hospitalizacji. Niektóre z tych objawów ustępują po kilku dniach, ale niektóre powodują nieodwracalne zmiany np. w mięśniu sercowym. Stosowanie każdego środka tego typu powinno być konsultowane z lekarzem.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. moshjew mówi

    „Clenbuterol to lek z grupy sterydów”. No na tym wypadałoby zakończyć czytanie artykułu. Autorze, warto zapoznać się dokładnie z tematem przed napisaniem tekstu.

Zostaw odpowiedź