Dieta w łuszczycy – jak jeść i czego unikać?

Łuszczyca to dość tajemnicza choroba, której podłoże i przyczyny nie są wciąż do końca znane. Najpowszechniejsza teoria głosi, że łuszczyca należy do chorób autoimmunologicznych, a charakteryzuje się wykwitami skórnymi. Główną cechą tego schorzenia są czerwone plamy pokryte białą lub srebrną łuską, występująca na ciele lub owłosionej skórze głowy. Skuteczny lek na łuszczycę, który eliminowałby tę chorobę raz na zawsze, nie istnieje, łuszczyca należy bowiem to chorób przewlekłych i nawracających co jakiś czas. Można jednak zaleczyć łuszczycę i zminimalizować jej dotkliwe objawy. Lekarze zalecają zastosowanie specjalnej diety, która ma na celu przywrócenie harmonii całego organizmu. Zdrowe i zbilansowanie żywienie może przyczynić się do zmniejszenia wykwitów, a nawet zażegnać łuszczycę na długi czas.

Łuszczyca – dieta i jej znaczenie w chorobie

Chory na łuszczycę powinien przede wszystkim wyeliminować z jadłospisu wszelkie przetworzone, chemiczne produkty. Takie produkty, oprócz tego, że są niezdrowe i wysoko kaloryczne, mogą nasilać zmiany łuszczycowe. Dobrym pomysłem jest także zmiana sposoby przygotowania potraw, rezygnacja ze smażenia może przynieść bardzo wymierne korzyści. Zamiast smażenia na oleju, warto nasze potrawy ugotować lub upiec. Można także zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do gotowania na parze, które pozwoli zachować daniom maksimum wartości odżywczych. Zastąpienie fast-foodów zdrowymi produktami może przyczynić się do zmniejszenia plam i stanu zapalnego skóry, a nawet wyciszyć objawy łuszczycy na długie lata. Dieta jest więc podstawowym czynnikiem, który w połączeniu z odpowiednio dobranym sposobem leczenia, może pomóc osobom chorym.

Eliminacja produktów przetworzonych

Badania potwierdzają, że aby zmiany łuszczycowe stały się mniej dotkliwe, warto zastosować dietę bogatą w naturalne produkty pochodzenia lokalnego. Sprawdzą się zwłaszcza warzywa, które można jeść bez większych ograniczeń oraz owoce, które można przygotować na multum różnych sposobów. Ważne, aby pamiętać o limitach własnego ciała i obserwować, czy określone produkty jedzone w nadmiarze nie powodują alergii. Zbilansowana i zróżnicowana dieta to klucz do sukcesu, aby w przyjemny sposób walczyć z chorobą przewlekłą, jaką jest łuszczyca. Dieta może doprowadzić cały organizm do równowagi, dając większe szanse na sukces. Także studiowanie poradników na temat choroby może zwiększyć świadomość i pomóc w wyborze odpowiedniej diety. Warto poznać najważniejsze teorie potwierdzone naukowo, dzięki którym pacjentom udało się uśpić objawy łuszczycy.

Mniej znaczy więcej

Zauważono, że bardzo często osoby z łuszczycą mają nadwagę i otyłość. Nigdy natomiast nie stwierdzono, aby osoby z anoreksją cierpiały także na łuszczycę. Można więc przypuszczać, że nieodpowiednia, wysokokaloryczna dieta prowadząca do nadwagi, istotnie sprzyja także pojawianiu się łuszczycy. Pacjentom dotkniętym tą chorobą pomaga natomiast dieta niskokaloryczna, którą stosuje się w celu obniżenia masy ciała. Należy pamiętać, aby stosowanie takie żywienia było konsultowane z lekarzem i uskuteczniane pod jego nadzorem. Dieta o niższej kaloryczności przyczynia się do zużywania przez organizm substancji niepotrzebnych: toksyn, złogów i zanieczyszczeń, które przyczyniają się do zaburzenia gospodarki chemicznej organizmu. Badania dowodzę, że spadek masy ciała u osób cierpiących na łuszczycę, wzmógł produkcję obronnych cytokin przeciwzapalnych w organizmie oraz spowodował obniżenie aktywności limfocytów prozapalnych.

Co uwzględnić w jadłospisie, a o czym zapomnieć?

Dieta osoby chorej na łuszczycę musi być zróżnicowana i zdrowa, jednak trzeba pamiętać, co jest dozwolone w jadłospisie, a co najlepiej wyeliminować. Warto zrezygnować ze szkodliwych produktów, takich jak mięso czerwone, nabiał i używki, aby odzyskać zdrowie i lepsze samopoczucie. Dieta przy łuszczycy powinna być bogata w świeże produkty, zwłaszcza owoce i warzywa. Zasadne wydaje się przejście na wegetarianizm, produkty pochodzenia zwierzęcego mogą bowiem nasilać stan zapalny.

Produkty, które pomagają okiełznać łuszczycę

Warzywa i owoce są bogate w ważne dla odpowiedniego funkcjonowania organizmu przeciwutleniacze: selen, beta-karoten i alfa-tokoferol, które niedobór może być prawdziwym problemem osób chorujących na łuszczycę. Aby przywrócić harmonię organizmu, należy jeść produkty bogate w błonnik, który zapobiega zaparciom i poprawia pracę jelit. Trzeba także zapobiegać problemom z układem pokarmowym, zaparcia mogą prowadzić do osiedlania się złej mikroflory i gromadzeniu toksyn. Chory na łuszczyce powinien śmiało sięgać po warzywa zielone, które zawierają dużo kwasu foliowego. Będzie to przede wszystkim szpinak, sałata różnego rodzaju i brokuły. Pozytywny wpływ na kondycję i wygląd skóry ma również dynia, marchewka oraz seler. Dozwolone mięso to takie, które łatwo odchodzi od kości, czyli kurczak gotowany, indyk, ale przede wszystkim zdrowe ryby, które zawierają dużo zdrowych tłuszczy.

Jedzenie nasilające objawy

Aby złagodzić objawy łuszczycy, warto odstawić czerwone mięso, takie jak wieprzowina i wołowina. Takie mięso wymaga dużego wysiłku organizmu przy trawieniu, dlatego w miarę możliwości, należy takie produkty zastąpić rybami lub kurczakiem. Chcąc wypłukać szkodliwe produkty uboczne metabolizmu, należy pić bardzo dużo wody, bo to właśnie z wody składa się głównie ciało człowieka. Głównym problemem osób cierpiących na łuszczycę jest także uciążliwy swąd, dlatego warto odstawić produkty nasilające swędzenie: truskawki, pomidory, jagody i ananasy. Na cenzurowanym są również pokarmy odwadniające. Należy odstawić kawę, ostre potrawy i alkohol.

Używki na cenzurowanym

Używki takie jak alkohol, kawa i papierosy przyczyniają się do nasilenia ognisk zapalnych i nie pozwalają wyciszyć choroby na dłuższy czas. Kolejnym produktem, który znajduje się na liście zakazanej, jest cukier w postaci czystej oraz w formie słodyczy. Stosując się do powyższych zasad, można poprawić stan oraz wygląd skóry, a także zapanować nad chorobą, która wydaje się tak trudna do wyleczenia. Zbilansowana, zdrowa dieta bogata w wartościowe produkty to podstawa, aby efektywnie zwalczać objawy łuszczycy. Należy pamiętać także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Warto zrezygnować ze słodzonych, gazowanych napojów na rzecz wody z plasterkiem cytryny, herbatki z czystka lub melisy.

Zdrowa dieta to klucz, aby efektywnie walczyć z łuszczycą. Samo jedzenie zdrowych pokarmów może nie wyeliminuje łuszczycy raz na zawsze, ale przyczyni się do remisji i uśpienia choroby nawet na długie lata.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.