Jak zupki chińskie potrafią zniszczyć zdrowie

Zupki chińskie są bardzo popularne i lubiane ze względu na szybkość oraz prostotę przygotowania ich. Wystarczy bowiem jedynie zalać je wrzącą wodą i gotowe – można jeść. Ale czy na pewno są one zdrowe? W codziennej bieganinie bardzo trudno jest znaleźć czas na ugotowanie zdrowej potrawy, a tym bardziej na zastanowienie się, jak zupki chińskie wpływają na zdrowie oraz co znajduje się w ich składzie. Nie każdy potrafi zdać sobie sprawę, co tak naprawdę znajduje się w najczęściej kupowanych zupkach, co zdają się potwierdzać statystyki sprzedaży – w Polsce rocznie sprzedaje się ich ponad trzysta milionów sztuk.

Trochę historii…

Choć sama nazwa może wskazywać, iż zupki chińskie zostały wymyślone przez Chińczyków, to jednak w praktyce zostały opracowane przez Japończyka mieszkającego w Tajwanie, Momofuku Ando. Ich historia sięga lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Miały one pierwotnie pomóc w walce z głodem mieszkańcom południowo-zachodniego Tajwanu, jednak obecnie są znane na całym świecie i jedzą je dosłownie wszyscy.

Szybko nie oznacza zdrowo

Zupki chińskie można określić jako danie szybkie, ciepłe i naprawdę sycące. W szczególności jest uwielbiane przez studentów między innymi za swoją niską cenę oraz prosty sposób na obiad. Co więcej – zupki chińskie są częstymi towarzyszami – tuż obok tak zwanych konserw turystycznych – w wielu wyjazdach pod namioty czy do schronisk górskich. Wkroczyły również do domów, gdzie królują w przepisach na sałatki kucharek, żon i mam.

W opinii wielu są one bardzo ciekawym sposobem na obiad, który trafia wręcz w gust każdego. Niestety, szybko i prosto nie oznacza zdrowo. Zupki chińskie to tak naprawdę ogromna bomba kaloryczna, która może być bardzo niebezpieczna dla ludzkiego organizmu, a w szczególności, które regularnie zajadają się nimi.

Niepozorna trucizna

Zupki chińskie są… niepozorne. Posiłki w proszku, które można ze smakiem zjeść, ale czy aby na pewno? Nie od dziś mówi się, iż tańsze jedzenie jest znacznie gorsze, co zdaje się potwierdzać w przypadku zupek. Wystarczy spojrzeć bowiem na ich listę składników, w których króluje lista produktów oznaczonych literą „E”. Dzieje się tak, bowiem cały posiłek jest sproszkowany, a co za tym idzie – wszystkie składniki muszą być utrwalone. Co więcej – suchy prowiant (a takie są właśnie zupki przed zmieszaniem ich z wodą) bardzo szybko chłonie wilgoć oraz reaguje z tlenem, dlatego też w zupkach stosuje się tak zwane przeciwzbrylacze oraz substancje o charakterze przeciwutleniającym. Oznacza to, iż zupki chińskie nie są przesiąknięte wilgocią, ale – z kolei – chemią.

Warto mieć też na uwadze, iż w szczególności niebezpiecznym składnikiem zupek chińskich dla żołądka jest makaron, który poddawany jest wcześniej procesowi smażenia. Tym samym, pochłania on bardzo dużą ilość tłuszczu, z którym nie może poradzić sobie wspomniany żołądek w trakcie procesu trawienia.

Szkodliwe dla cery

Dermatolodzy potwierdzają, iż zupki chińskie niekorzystnie wpływają również i na cerę. Ich chemiczna obróbka, a także liczne emulgatory oraz barwniki nie pozostają bez echa. Otóż, w trakcie trawienia wytwarzane są szkodliwe toksyny, przed którymi organizm próbuje się bronić między innymi poprzez znacznie większą pracę gruczołów łojowych. Oznacza to, że również i skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia.

Przesolenie organizmu

Zupki chińskie posiadają także bardzo negatywny wpływ na organizm ludzki. Według licznych eksperymentów, jednak zupka chińska przekracza kilkukrotnie dzienne zapotrzebowanie na sól, a co za tym idzie – organizm może w szybki i łatwi sposób zostać przesolony. Idą za tym poważne problemy między innymi z chorobami kardiologicznymi, nadciśnieniem tętniczym, a także udarem mózgu, na który przesolony organizm ludzki jest bardziej podatny.

Spora niestrawność dla żołądka

Naukowcy dowiedli, iż zupki chińskie sprawiają poważne problemy w trakcie procesu trawienia przez żołądek. Eksperyment, w którym jedna z uczestniczek zjadła makaron z zupek, a także domowe kluski pokazał, iż po dwóch godzinach od spożycia sztuczne składniki wciąż zachowały swój kształt, a domowy makaron uległ trawieniu. Sztuczna żywność jest znacznym utrudnieniem dla kwasów żołądkowych, które nie potrafią poradzić sobie z liczną chemią.

Glutaminian sodu i nie tylko

W jednej zupce chińskiej znajduje się nawet piętnaście ulepszaczy, a w nich między innymi E621, czyli tak zwany glutaminian sodu. To właśnie on jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i odpowiada między innymi za:

  • kołatania serca;
  • astmę;
  • bóle głowy;
  • zwiększone ryzyko wystąpienia otyłości.

To własnie glutaminian sodu jest odpowiedzialny w dużej mierze za wystąpienie nadwagi, a także może doprowadzić do uczulenia. Dodatkowo, warto mieć na uwadze, iż zupki tego typu nie mają żadnych wartości odżywczych, dlatego też nie dostarczają organizmowi odpowiedniego zapotrzebowania na przykład na witaminy oraz składniki odżywcze.

Zupki chińskie a poważne problemy zdrowotne

Nie każdy wie, iż – ponadto – zupki chińskie zawierają tak zwane tłuszcze trans, czyli tłuszcze nienasycone, posiadające co najmniej jeden z podwójnych wiązań atomów węgla. Są często nazywane cichymi zabójcami. Choć ich mała ilość nie odbija się na zdrowiu, to jednak w zupkach chińskich ich ilość jest znacząca. Oznacza to, iż mogą powodować nie tylko problemami z wysokim cholesterolem, ale również i otyłość brzuszną.

Warto także wspomnieć, iż tłuszcze trans mogą upośledzić tkankę mózgową, uszkadzając białko komórek nerwowych. Jest on również niezwykle niebezpieczny dla kobiet, bowiem zwiększa ryzyko zachorowań na raka piersi.

Reasumując, zupki chińskie są bardzo szkodliwe dla zdrowia, a nawet najmniejsza ich ilość może znacznie zatruć organizm. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż powodują one poważne problemy. Mimo to, oszczędność czasu oraz pieniędzy nie zawsze jest warta zachodu. Lepiej zatem zjeść posiłek zdrowszy, choć droższy, a mieć pewność, iż nie odbije się on na zdrowiu i nie przyniesie w przyszłości poważniejszych chorób, jak w przypadku zupek chińskich.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.