Dieta kopenhaska – jadłospis, efekty, opinie oraz przeciwwskazania

Dieta kopenhaska to nowatorski system żywieniowy, który pozwala szybko stracić zbędne kilogramy, a ponadto wyrobić sobie dobre zwyczaje żywieniowe. Jest ona bardzo krótka, co teoretycznie ułatwia jej przebycie. Nie zmienia to jednak faktu, że podjęcie diety kopenhaskiej pociąga za sobą pewne ryzyko. Jej zasady są bardzo rygorystyczne, co często powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Z powodu dużej liczby wyrzeczeń, wielu ludzi po zakończeniu diety rzuca się w wir jedzenia, co szybko i skutecznie podnosi wskaźnik wagi.

Zapoznaj się z niniejszym artykułem, dzięki czemu poznasz jadłospis diety kopenhaskiej, jej zasady, możliwe efekty, opinie oraz dodatkowe porady. Zapraszamy do lektury!

  1. Zasady diety kopenhaskiej

Dieta kopenhaska zwana jest także duńską lub trzynastodniową. Zgodnie ze swoją alternatywną nazwą trwa ona dokładnie trzynaście dni. Dieta kopenhaska jest dietą niskowęglowodanową oraz niskokaloryczną. Poniżej przedstawiono 5 żelaznych zasad, według których należy postępować w czasie jej trwania:

 1. Trzymaj się zalecanego czasu trwania diety oraz przepisów dotyczących pór jedzenia. Dieta kopenhaska trwa 13 dni. Jeśli w jej trakcie złamiesz jakąś zasadę lub zrobisz sobie przerwę, zakończ kurację i zacznij od nowa. Ze względu na duże wycieńczenie organizmu, które następuje podczas diety kopenhaskiej, kolejne podejście do przerwanego cyklu może nastąpić dopiero po trzech miesiącach. Nie można przedłużać, ani skracać czasu jej trwania. Pozwala się na spożywanie trzech posiłków dziennie. Śniadanie należy zjeść między 8 a 9 rano, obiad między 12 a 14, a kolację między 16 a 18.
 2. Spożywaj maksymalnie 800 kcal dziennie. Jest to najważniejszy, a zarazem najbardziej kontrowersyjny element diety kopenhaskiej. Zaleca ona spożywanie od 600 do 800 kcal dziennie. Dobrze jednak wiadomo, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne zdrowego człowieka wynosi przynajmniej 1500 kcal. Dlaczego więc twórcy diety kopenhaskiej zalecają tak rygorystyczne ograniczenia? Wytworzenie takiego deficytu kalorycznego zmusza organizm do pobierania energii z tkanki tłuszczowej, co prowadzi do jej spalania. Należy jednak pamiętać, że w efekcie znika także glikogen. Związek ten zalicza się do węglowodanów złożonych. Niestety dieta kopenhaska nie uwzględnia jego uzupełniania.
 3. Jedz zgodnie z zalecanym jadłospisem. Dieta kopenhaska zakłada ograniczenie tłuszczów oraz węglowodanów złożonych. Zaleca ona spożywanie głównie jajek, chudego mięsa, pewnej ilości owoców oraz kawy. Dokładne wytyczne oraz przykładowy jadłospis znajdziesz w dalszej części niniejszego wpisu.
 4. Unikaj sportu oraz innych form aktywności fizycznej. Sformułowanie to może wydawać się kuriozalne, niemniej jednak jest ono w pełni prawdziwe. Podczas diety kopenhaskiej poddajemy organizm bardzo dużemu obciążeniu. Gdybyśmy dodatkowo męczyli swój organizm uprawnianiem sportu, moglibyśmy doprowadzić do złego samopoczucia, a nawet poważnych problemów ze zdrowiem.
 5. Zdecydowanie unikaj produktów zakazanych. Zasady diety kopenhaskiej wyraźnie określają, czego nie powinno się jeść w czasie jej trwania. Mówiąc krótko zabraniają one wszystkiego, co nie jest ujęte w jadłospisie. Jeżeli złamiesz zasady diety, jej kontynuacja nie ma sensu. Wówczas musisz poczekać dwa miesiące, po czym przystąpić do cyklu od nowa.

Dieta kopenhaska – jadłospis

W zalecanych jadłospisach diety kopenhaskiej ten sam zestaw posiłków może występować dwukrotnie podczas całego okresu. Może wyglądać to w następujący sposób:

Dzień 1 i 8:

Śniadanie: kawa z kostką cukru.
Obiad: 2 jajka ugotowane na twardo, szklanka ugotowanych brokułów lub szpinaku, jeden świeży pomidor.
Kolacja: befsztyk wołowy o wadze około 200 gramów, pięć liści sałaty doprawionych sokiem z cytryny, oliwą i lekkimi przyprawami.

Dzień 2 i 9:
Śniadanie: kawa z kostką cukru.
Obiad: befsztyk wołowy o wadze około 200 gramów, pięć liści sałaty doprawionych sokiem z cytryny, oliwą i lekkimi przyprawami. Do tego można zjeść jeden świeży owoc.
Kolacja: kawałek szynki drobiowej o wadze 100 gramów. Do tego 2/3 szklanki jogurtu naturalnego.

Dzień 3 i 10:
Śniadanie: kawa z kostką cukru, kromka pieczywa.
Obiad: Jeden surowy owoc, pomidor i szklanka szpinaku.                                                          Kolacja: dwa jajka na twardo, kawałek szynki o wadze 100 gramów, pięć liści sałaty z oliwą i sokiem z cytryny.

Dzień 4 i 11:
Śniadanie: kubek kawy z kostką cukru.
Obiad: jedno jajko na twardo, jedna duża marchewka, a do tego kubek naturalnego serka wiejskiego.
Kolacja: 2/3 szklanki jogurtu naturalnego, szklanka naturalnego kompotu owocowego.

Dzień 5 i 12:
Śniadanie: starta duża marchew, doprawiona sokiem z cytryny.                                                  Obiad: kawałek ryby o wadze 300 gramów (pstrąg, dorsz lub sola) z sokiem z cytryny. Może być ugotowana lub usmażona bez dodatku tłuszczu.
Kolacja: befsztyk o wadze 200 gramów, podany z pięcioma liśćmi sałaty. Oprócz tego 6-8 gotowanych brokułów.

Dzień 6 i 13:
Śniadanie: kawa z cukrem, mała kromka chleba.
Obiad: duszona pierś z kurczaka bez skóry, do tego pięć liści sałaty z oliwą oraz sokiem z cytryny.
Kolacja: dwa jajka na twardo, jedna starta marchew.

Dzień 7:
Śniadanie: kubek zielonej, niesłodzonej herbaty.
Obiad: grillowana lub pieczona pierś z kurczaka, do tego jeden świeży owoc.
Kolacja: tego dnia kolacja nie jest przewidziana.

Dieta kopenhaska – efekty

Z założenia dieta kopenhaska pozwala na zrzucenie od 7 do 15 kilogramów w czasie jej trwania. Jest to wspaniały rezultat, który udało się osiągnąć wielu wystarczająco zdyscyplinowanym osobom. Niestety tak szeroko zakrojony sukces osiągnięty w niespełna dwa tygodnie często okupiony jest pewnymi stratami. Po 13 dniach głodowych racji żywnościowych organizm domaga się dożywienia, przez co wiele ludzi ‘rzuca się’ na jedzenie, aby zaspokoić chroniczny głód. Jeśli wytrwałeś w diecie kopenhaskiej, niemniej jednak chciałbyś ją powtórzyć, możesz zrobić to dopiero po dwóch latach.

Dieta kopenhaska – opinie

Odkrywczym nie będzie stwierdzenie, że opinie na temat diety kopenhaskiej są podzielone. Wielu osobom korzystających z tego systemu żywienia osiągnęło swoje cele i zrzuciło zbędne kilogramy. Nie brakuje jednak i takich, którzy diecie kopenhaskiej zarzucają brak skuteczności. Jak odnieść się do takich twierdzeń?

Jedyne, co można zarzucić diecie kopenhaskiej to fakt, iż bardzo mocno eksploatuje ona organizm. Z tego powodu cała rzesza lekarzy oraz dietetyków sprzeciwia się temu systemowi żywienia.

Jeśli będziesz dokładnie trzymał się wymagań diety kopenhaskiej, powinna ona przynieść zamierzony rezultat. Żeby jednak było Ci łatwiej w niej wytrwać, zastosuj się do kilku prostych wskazówek:

 • pij codziennie dużo wody – 2 litry to absolutne minimum,
 • możesz stosować suplementację witaminową,
 • stosuj różnorodne przyprawy, aby urozmaicić potrawy (oprócz soli),
 • do kawy dodawaj cynamon lub kardamon, aby wzbogacić smak,
 • nie jedz po godzinie 19.

Dieta kopenhaska – przeciwskazania

Ze względu na mocne wyniszczenie organizmu, dieta kopenhaska nie jest polecana przez dietetyków oraz lekarzy. Ponadto powinny unikać jej szczególnie osoby takie jak:

 • nastolatki,
 • starsi wiekiem,
 • sportowcy,
 • kobiety w ciąży oraz karmiące,
 • posiadający problemy z sercem, nadciśnieniem, cukrzycą oraz innymi tego typu dolegliwościami.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.