Zasady diety azteckiej

Dieta aztecka nawiązuje do produktów królujących w jadłospisie ludu Azteków czyli pradawnych Indian. Zasady diety azteckiej opierają się na nasionach chia, które były podstawowym źródłem pożywienia na terenach Meksyku. Twórca diety doktor Bob Arnot sam zapewnia, że dzięki tym niepozornym nasionkom schudł i zyskał zupełnie nowy wymiar energii i nieporównywalnej do wcześniejszych doświadczeń siły.

Nasiona chia są uważane za niemal magiczne, ale to, co wiemy o nich na pewno, to fakt, że są naprawdę zdrowe. Zawierają mnóstwo wartości odżywczych i moc odchudzającą. Autor diety azteckiej przeanalizował ich wpływ na sylwetkę i zdrowie, po czym doszedł do wniosku, że dieta aztecka oparta na nasionach chia pomaga osiągnąć prawidłową masę ciała przez regulację poziomu cukru we krwi. I to tę zaletę warto propagować i korzystać z jej dobrodziejstw.

Moc nasion chia

Nasiona chia stanowiły podstawę diety azteckich wojownikach w czasach starożytnych. To one dodawały im energii potrzebnej do walki i wzmacniały organizm oddalając ryzyko klęski podczas wyczerpujących marszy. Czy można porównać obie diametralnie różne kultury i odmienne klimaty jakie tworzą Meksyk i Polska? Prawdopodobnie nie, ale nie można także zaprzeczyć, że istnieją między nimi pewne podobieństwa. Dziś o nasionach chia mówi się pokarm dla biegaczy, co sugeruje, że skorzystają na nich osoby aktywnie fizycznie, ale nie tylko. Ich kolejną ważną zaletą jest fakt, że są na tyle neutralne w smaku, aby nie zmieniać aromatu potraw do jakich są dodawane. Popularne smoothie zagęszczone ziarnami chia są nie tylko tak samo pyszne, a do tego pożywne i zdrowe. To powoduje, że bez problemu możemy wzbogacać ulubione posiłki o pewną dawkę tych nasion.

Efekty diety

Efekty diety nie będą zauważalne od razu, ponieważ zależą od wielu czynników i z pewnością nie opierają się tylko na jedzeniu nasion chia. Tak jak zaznaczono w każdej innej diecie, także w tym wypadku skłaniamy się do zaleceń łączących zdrowe odżywianie z aktywnością fizyczną. Wracając do plusów płynących ze spożywania nasion chia, nasionka świetnie sprawdzą się w oczyszczaniu organizmu, łagodzeniu stanów zapalnych a także wyrównywaniu gospodarki lipidowo-hormonalnej. Dzięki nim poczujesz przypływ energii, stracisz zalegającą w organizmie wodę i zregenerujesz siły.

f-targroch-1000g-nasiona-chia

Nasiona szałwii hiszpańskiej chia
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Przebieg diety

Nie każde podejście do diety jest zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Wiele portali zbyt dosadnie traktuje zasady diety azteckiej zalecając jedzenie samych smoothie na bazie nasion. Po takiej kuracji z pewnością nie będziemy czuć się ani dobrze ani zdrowo. Na początek wystarczy, że kupowane słodycze lub fast-foody zastąpisz zdrowym posiłkiem lub deserem na bazie nasion chia przygotowanym w domu. Do wykonania takiej zdrowej przekąski potrzebujesz jogurtu bądź mleka, soku oraz owoców i warzyw. Jeśli zależy ci na szybkich rezultatach to takim daniem zastąp któryś z głównych posiłków w ciągu dnia, lecz nie rezygnuj przy tym z pozostałych wartościowych tłuszczy, białek i węglowodanów. Kładź nacisk by produkty używane do zrobienia potrawy były naturalnego pochodzenia.

Ograniczenia

Na koniec warto wspomnieć o ograniczeniach jakie czekają nas na diecie azteckiej. W trakcie jej stosowania unikaj produktów na bazie węglowodanów prostych i tłuszczy nasyconych. Unikaj potraw mącznych jak spaghetti czy pizza na pszennym cieście. To co możesz zyskać po zakończeniu diety to większa świadomość produktów godnych wykorzystania. Odkryjesz, że oprócz owoców i warzyw możesz korzystać z komosy ryżowej czy aromatycznego amarantusa.

Zasady diety azteckiej opierają się na roślinie chia, którą zaliczamy do najzdrowszej żywności na świecie. Nasionka zawierają:

  • 8 razy więcej omega-3 niż hodowlany łosoś
  • 6 razy więcej wapna niż mleko
  • 3 razy więcej żelaza niż szpinak
  • 2 razy więcej błonnika niż otręby
  • 15 razy więcej magnezu niż brokuły
  • 4 razy więcej selenu niż len

I są coraz łatwiej dostępne w Polsce. Możesz je kupić na stoiskach ze zdrową żywnością lub zamówić w sklepie internetowym. Zasady diety azteckiej nie są skomplikowane, dlatego warto wprowadzić je chociaż tymczasowo do swojej diety, by poczuć się lżej i zdrowiej.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.