Osoby chore na łuszczycę powinny zdecydowanie unikać tych rzeczy

Łuszczyca to choroba przewlekła i nawracająca. Wciąż nie udało się znaleźć odpowiedniego antidotum na tę dolegliwość.  Łuszczyca charakteryzuje się przykrymi zmianami skórnymi, których przyczyny nie do końca są znane. Na skórze pojawia się coś na wzór suchych łusek. Dolegliwości tej towarzyszy stan zapalny skóry.  Choroba ta dotyka około 4% populacji.

Zachorować może każdy

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, może jednak objawić się niespodziewanie w każdym momencie życia. Naukowcom wciąż nie udało się określić co dokładnie powoduje powstawanie choroby, teorii na ten temat jest bardzo wiele. Niektórzy uważają, że jest to choroba autoimmunologiczna, inni, że występuje rodzinnie.

Łuszczyca zazwyczaj występuje między 10 a 40 rokiem życia, co ciekawe może jednak ujawnić się nawet u ludzi po 70-tce. Stąd jedna z teorii, iż łuszczycy może sprzyjać przyjmowanie leków (głównie na problemy z sercem bądź depresję).  Badania dowiodły iż często pierwszy wysiew ma miejsce podczas infekcji bakteryjnych, albo wirusowych.

U osoby chorej na łuszczycę na ciele powstaje łuszcząca się warstwa skóry przypominająca twarde łuski. Bardzo często u osób zmagających się z dolegliwością na łokciach oraz kolanach pojawiają się czerwonobrunatne grudki. Zdarza się też, że występują na twarzy.

Chorzy powinni przestrzegać pewnych zasad

Można walczyć z łuszczycą, odpowiednie zabiegi i przestrzeganie różnych metod powoduje, że objawy tej dolegliwości mogą być znacznie słabsze i rzadziej może ona nawracać.

Chorzy na łuszczycę powinni dużo uwagi poświęcić swojej diecie. Powinni spożywać dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Dlatego zaleca się im,  by jedli jak najwięcej ryb, owoców morza, cytrusów, pietruszki, marchwi, czosnku, ciemnych winogron czy sałaty. Powinni też przyjmować tran oraz olej z wiesiołka. Niewskazane są też wszelkiego rodzaju używki, głównie alkohol i papierosy.

Osoby zmagające się z łuszczycą powinny też wystrzegać się kawy, kakao, wieprzowiny, podrobów, surowych jabłek, ostrych przypraw, miodu, soczewicy, grochu, fasoli oraz czarnych porzeczek. Wszystkie te pokarmy mają w swoim składzie składniki mogące nasilić występowanie choroby.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie nawilżanie skóry, trzeba o tym pamiętać tuż po wzięciu prysznica czy kąpieli. Skórę należy też odpowiednio chronić przed zimnem słońcem, skaleczeniami, podrażnieniami oraz otarciami. Jeśli dopiero dochodzi do wysiewu warto korzystać ze specyfików z mocznikiem.

Uważaj na kosmetyki

Osoby mające łuszczycę powinny sięgać po odpowiednie, wysokiej jakości kosmetyki bez sztucznych barwników i aromatów zapachowych, które mogą dodatkowo podrażnić skórę. Specjaliści zalecają odstawienie zwykłego mydła, a sięgnięcie po delikatne płyny do skóry wrażliwej i suchej. Nie powinno się też stosować popularnych gąbek.  W odstawkę powinny iść również wszelkiego rodzaju kosmetyki, które mają w swoim składzie spirytus.

Także odzież powinna być z odpowiednich materiałów – czysta wełna bądź surowy len mogą podrażnić ciało i sprzyjać występowaniu łuszczycy.

Hartuj swój organizm

Warto kilka razy w tygodniu (nawet codziennie) wybrać się na przynajmniej półgodzinny spacer. Jest to bardzo zdrowe, dodatkowo przebywania z dala od spalin i zanieczyszczeń, których pełno jest w mieście pozwala na złagodzenie objawów łuszczycy. Pamiętaj jednak o odpowiednim dobraniu ubioru do pogody, osoba zmagająca się z łuszczycą powinna unikać zbytniego przegrzania bądź wyziębienia się organizmu.

Okazuje się, że w przypadku łuszczycy objawy mogą się nasilić pod wpływem stresy, Wówczas wydziela się bowiem kortyzol, który może przyczynić się do tego, iż zwiększy się aktywność komórek wytwarzających substancje zapalne. Jeśli więc na co dzień mamy dużo stresujących sytuacji warto zadbać o późniejszy relaks i odprężenie. Dobrze sprawdza się joga, czy zwykłe spotkanie ze znajomymi.

Także zarwane noce nie są wskazane osobom chorującym na łuszczycę. Powoduje to bowiem zaburzenie systemu obronnego, a więc choroba może przybrać na sile.

Skórę podrażnia też suche powietrze, więc dobrze jest zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, jeśli nie ma takiej możliwości to sprawdzi się też położenie na kaloryfer mokrego ręcznika.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.