Dieta niskowęglowodanowa – czy naprawdę przynosi efekty? Wady i zalety

Dieta niskowęglowodanowa, jak można domyślić się z samej nazwy – opiera się na znacznym ograniczeniu spożycia węglowodanów. Węglowodany są produktami chemicznymi w naszym organizmie i dzielą się na kilka grup. Cukry proste to sacharoza, fruktoza, glukoza i laktoza. Następnie składają się na nią cukry złożone, czyli skrobia, glikogen oraz błonnik pokarmowy. Nadmiar spożytych węglowodanów odkłada się w tkance tłuszczowej prowadząc do intensywnego tycia.

Wg zwolenników diet niskowęglowodanowych człowiek chudnie znacznie szybciej i efektywniej, gdy stężenie insuliny w jego organizmie jest jak najniższe. Dieta zakłada zastąpienie węglowodanów tłuszczami, gdyż one są spalane przez organizm zamiast być magazynowane.

Na czym polega dieta niskowęglowodanowa?

Przy normalnym żywieniu zawartość węglowodanów powinna wynosić około 60%, ponieważ pełni funkcje energetyczną, czyli około 300-400 gram dziennie dla osoby dorosłej. Dieta zakłada bardzo mocne ograniczenia spożycia węglowodanów, do absolutnie niezbędnej dawki czyli maksymalnie 72g. Ta ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.

Produkty zabronione w diecie: makaron, pieczywo, płatki śniadaniowe, zboża, ziemniaki, wyroby cukiernicze, rogaliki, fast foody, owoce kandyzowane, pokarmy słodzone (jogurty, napoje, desery, słodycze) jak i suszone owoce.

Produkty dozwolone w diecie – ryby, mięsa w każdej postaci, jaja, śmietana, jogurt naturalny, mleko, twarogi, sałatki, brukselka, kalafior, sałata, szparagi, kapusta, brokuły, pomidory, ogórki, avocado, napoje alkoholowe (bez dodatku cukrów i substancji słodzących), orzechy.

Dozwolone produkty spożywcze można przygotowywać na wszystkie możliwe sposoby, pamiętając, że małe ilość mąki i innych substancji są dozwolone w porcji 72 g węglowodanów dziennie, jednak należy też zrezygnować z potraw które zawierają duże ilości mąki oraz cukrów, np. sos barbeque lub słodko-kwaśny.

Skutki i efekty diety niskowęglowodanowej

Ograniczenie węglowodanów na pewno wpływa na redukcje tkanki tłuszczowej, pomaga przy leczeniu przewlekłych stanów zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz normuje poziom glukozy we krwi. Warto jednak pamiętać, że każda drastyczna zmiana sposobu żywienia nie pozostaje bez żadnych konsekwencji przyjęta przez organizm. Drastyczne przejście w taką dietę może skutkować pogorszeniem stany zdrowia, osłabieniem, dyskomfortem trawiennym a nawet może prowadzić do pogorszenia stanu tarczycy. Aby tego uniknąć produkty węglowodanowe powinniśmy ograniczać powoli, stopniowo zastępując je tłuszczami. Warto też pamiętać, że ograniczenie zupełne niektórych produktów żywnościowych w diecie, może oznaczać brak niezbędnych witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co może znaczyć konieczność przyjmowania ich w formie suplementów diety.

f-sanprobi-super-formula-40-kapsulek

Tabletki na odchudzanie
Kliknij i sprawdź ceny!

Najważniejsze przy stosowaniu każdej diety jest robienie tego z głową i troską o stan naszego zdrowia. Dostarczając dla organizmu niezbędnych produktów musimy dbać nie tylko o ich skład, ale również jakość i pochodzenie.

Dieta paleo – odmiana diety niskowęglowodanowej

Paleo jest najbardziej znaną odmiana diety niskowęglowodanowej. Zakłada ona oprócz zmniejszenia dostarczanej ilość węglowodanów do organizmu  również wykluczenie zbóż glutenowych, nabiału, cukru oraz roślin strączkowych. W diecie paleo bazuje się na tłuszczach zwierzęcych, a nie roślinnych. Dla żywienia w diecie paleo charakterystyczny jest niski stopień przetwarzania pokarmów oraz sugerowanie się poczuciem sytości i głodu a nie zapotrzebowaniem energetycznym.

Dieta paleoliczna opiera się na żywności roślinnej oraz pokarmach zwierzęcych, jakimi żywili się nasi przodkowie. Dieta ta wierzy w instynkty i potrzeby organizmu, jaką mądre żywienie. Zakłada, że to organizm sam wie czego potrzebujemy i w jakich dawkach. Nasi przodkowie jedli to co jest niezbędne, a całą resztę odrzucali.

Dieta paleo ma na celu nie tylko zapewnienie pięknej sylwetki, ale przede wszystkim zdrowia i dobrego samopoczucia. Chroni nas przed nadwagą, otyłością oraz innymi chorobami cywilizacyjnymi. Dieta jaskiniowców opierała się w głównej mierze na posiłkach mięsnych, dlatego jej zwolennikami nie będą wegetarianie.

W praktyce jest to głównie jedzenie chudych mięs, ryb, owoców morza oraz warzyw i owoców nie zawierających skrobi.

Jak schudnąć na diecie niskowęglowodanowej i kto może ja stosować?

Przede wszystkim jeśli Twoje odchudzanie ma przynieść efekty, powinno się stosować kilka prostych zasad przydatnych w odchudzaniu.

  • Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj każdy kęs, ciesz się jedzeniem – dzięki temu dokładniej gryziesz i organizm łatwiej radzi sobie z trawieniem. Ponadto dzięki powolnemu jedzeniu organizm odczuwa sytość zanim skończysz jeść posiłek.
  • Staraj się unikać popijania posiłków – może to powodować przechodzenie niestrawionego białka do tkanki tłuszczowej
  • Posiłki jedz na mniejszych miseczkach i talerzykach – sprawi to wrażenie „obfitości” i dzięki temu nasz mózg szybciej odczuje sytość
  • Nie dopuść do ssania w żołądku – jeśli czujesz się głodna możesz między posiłkami dojadać owoce

Dieta niskowęglowodanowa zazwyczaj trwa od tygodnia do trzech tygodni, chociaż są osoby, które zmieniają swoje nawyki żywieniowe na stałe. Dieta polecana jest tylko i wyłącznie dla osób dorosłych i cieszących się pełnym zdrowiem. Natomiast diety niskowęglowodanowej nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci, osoby starsze lub chore. Dieta pozwala schudnąć około 1 kg w ciągu tygodnia. Należy jednak pamiętać aby każdą dietę stosować z głową i obserwować jak reaguje nasz organizm. Aby dieta była skuteczna konieczny jest wysiłek fizyczny, uprawianie sportu oraz ćwiczeń.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.