Bachata – taniec z Karaibów, charakterystyka i kroki

Taniec towarzyszy nam przy wielu okazjach. Część osób pasjonuje się tańcem i regularnie tańczy w klubach tanecznych czy w zespołach tanecznych. Jednak sporo osób zapisuje się na lekcje tańca dopiero przed własnym ślubem i weselem, aby ładnie wypaść na nagraniach z tej uroczystości. Są też osoby, które chcą zrzucić nadwagę, ale regularne ćwiczenia fitness je nudzą, a taniec wydaje się o wiele ciekawszą opcją, gdzie także potrzebna jest dobra dyspozycja fizyczna i chęć do poruszania się czasem bardzo intensywnie. Za najciekawsze i najbardziej gorące uznaje się tańce latynoamerykańskie. Jednym z nich jest coraz popularniejsza bachata. Co warto wiedzieć o tym tańcu?

Bachata – zmysłowy taniej z Karaibów

W każdej kulturze można wyróżnić taniec charakterystyczny dla danego regionu, kraju czy choćby wyspy. W wypadku bachaty jest to taniec pochodzący z Karaibów, zaliczany do tańców latynoamerykańskich, ale uważany za jeszcze bardziej sensualny, a nawet niektóre kroki wykazują się erotyzmem. Dlatego też można porównać go do tanga, gdzie dwoje partnerów również uwodzi się w tańcu. Aby dobrze tańczyć bachatę trzeba wyzbyć się zahamowań i dać ponieść muzyce, emocją oraz uwieść partnerowi w tańcu.

Z jednej strony tańce latynoamerykańskie są dla wszystkich, a z drugiej żeby naprawdę nauczyć się bachaty i wczuć w ten taniec trzeba mieć dużą świadomość własnego ciała, jego ruchów oraz reakcji partnera na dane ruchy, dlatego też niezwykle ważna jest otwartość na partnera w tańcu, ale też takie dobranie partnera, aby sam taniec był niezapomnianym przeżyciem. Z tego też powodu wiele osób zapisuje się na bachatę ze swoim życiowym partnerem, ale nie jest to konieczne. Z powodzeniem można ćwiczyć ten taniec z obcą osobą, jeśli tylko można się z nią porozumieć w tańcu.

Historia bachaty

Z roku na rok bachata jest coraz bardziej popularna na całym świecie. Ale popularnością cieszy się nie tylko sam taniec, ale i muzyka, do której się tańczy. Ten rodzaj tańca, jak i samej muzyki wywodzi się z Dominikany. Jak często bywa w historii tańca i tutaj zaczęło się od muzyki, która była inspiracją do stworzenia kroków tanecznych, aby w jej rytm się poruszać.

Co ciekawe bachata pochodzi z ubogiej części Dominikany, a często do jej rytmu śpiewali mieszańcy po skończonej pracy. Muzyka została stworzona na czymkolwiek, co tylko nadawało się do gry, najczęściej na tanich i łatwo dostępnych dla wszystkich instrumentach. Etymologia słowa bachata jest wzięta właśnie od tego, że instrumenty te były czymkolwiek, a samo słowo bachata w niektórych rejonach wyspy oznacza „śmieci”. Choć też tłumaczy się je jako zabawę, ponieważ widać tu podobieństwo do włoskiego słowa ballata, które także oznacza muzykę, choć tę popularną na Półwyspie Apenińskim.

Trzy rodzaje tańca i kroki podstawowe

Bachata jako taniec latynoamerykańskich jest bardzo uwodzicielska, zmysłowa, a nawet erotyczna, gdzie partnerzy tańczą bardzo blisko siebie, stykając się i poruszając ze zgodnością ciał, praktycznie tworząc jedność. Ale mimo ogólnikowych zasad tańca można wyróżnić trzy, nazywane podstawowymi stylami bachaty:

  • dominicana,
  • moderna,
  • sensual.

Dominicana

Pierwszy rodzaj bachaty – dominicana może przywodzić na myśl inne latynoamerykańskie tańce, a najbardziej cha-chę. Uznaje się ten rodzaj bachaty za powstały jako pierwszy, pierwowzór, od którego potem wyszły inne rodzaje tańca. Jest to bardzo szybki taniec i do tego ma dość skomplikowane kroki.

Taniec ten jest bardzo rytmiczny, a tempo liczone jest na 4. Podstawowy krok to tak zwany box step, który nie jest aż tak skomplikowany, ponieważ wystarczy odstawiać i dostawiać do siebie stopy. Krok ten polega na tym, że zaczyna się krok do boku w prawo i dostawia się lewą nogę do prawej, a potem powtarza się ten krok i na cztery dostawia lewą nogę, przy czym jednocześnie trzeba dotknąć palcami podłogi i wykonać ruch biodrem także w lewo. Zatem wystarczy trochę praktyki i zapamiętanie, że przy ruchu lewą nogą pracuje też lewe biodro, aby z powodzeniem opanować krok podstawowy.

Moderna

Drugi rodzaj bachaty – moderna uznawany jest za uproszczony rodzaj dominicany. Tutaj tańczy się wolniej, ale za to taniec jest bardziej romantyczny i zmysłowy. Sama technika tańca moderny jest prostsza niż dominicany, a przez co wiele osób interesujących się tym tańcem zaczyna właśnie od tej bachaty. Można też powiedzieć, że ten rodzaj bachaty najchętniej wybierany jest przez pary, ponieważ pozwala jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć czy poznać swoją zmysłowość na nowo. Wolne tempo tańca umożliwia też wykonywanie efektywnych i widowiskowych figur jak obroty czy przełożenia partnera.

Krok podstawowy to uproszczony box step. Jednak tutaj zaczyna się od trzech kroków w lewo z dostawieniem i na 4 kończy się, a kolejno na trzech krokach w prawo z dostawieniem na 4. Dlatego też taniec ten jest dość prosty, bowiem najpierw wykonuje się kroki w lewo, a potem w prawo w takiej samej ilości i w tym samym tempie. Po opanowaniu tego kroku można dokładać inne elementy jak figury.

Sensual

Ostatnim z powszechnych rodzajów bachaty jest sensual. Jak nazwa wskazuje jest to najbardziej zmysłowa oraz sensualna forma tego tańca. W tym rodzaju tańca rusza się całe ciało, a partnerzy tańczą tak blisko siebie jakby tworzyli jedno poruszające się ciało. Ruch w tym tańcu pochodzi głównie z bioder, dlatego też jest tak sensualny i zmysłowy. Ruch nóg nie polega tylko na przystawianiu i odstawianiu na boki, ale na poruszaniu nimi między nogami partnera lub partnerki, aby maksymalnie zbliżyć ciała i prowadzić krok razem.

Oprócz kontaktu cielesnego istotny w tym tańcu jest kontakt wzrokowy. Partner ma nie tylko prowadzić partnerkę w tańcu, ale też eksponować jej ciało. Ma on dodawać pikanterii i erotyzmu. wbrew pozorom bachata sensual nie jest łatwa, choć faktycznie tempo tańca i powolna muzyka sugerować będą, że skoro jest to taniec wolny to będzie łatwy. Nic bardziej mylnego. Technicznie jest to bardzo trudny taniec i często uczy się go dopiero po nauczeniu dominicany i zaawansowanych kursach bachaty.

Muzyka polecana do bachaty

Sama muzyka do bachaty jest bardzo popularna. Tradycyjne karaibskie rytmy wygrywane na różnych, ale zwykle powszechnych instrumentach nadają się do tańczenia wszystkich rodzajów tańca latynoamerykańskiego. Muzyka do bachaty zaraz po merengue czy salsie jest bardzo popularna nie tylko na wyspach karaibskich, ale i w stacjach radiowych na całym świecie.

Za najpopularniejszych wykonawców muzyki z tego gatunku uważa się między innymi: Jose Mauela Calderona, Eladio Romero Santosa, Luisa Segura, Edillio Peredesa, Ramon Cordero czy Rafaela Encarnaciona. Do najbardziej współczesnych wykonawców muzyki bachaty można z kolei zaliczyć duet Antony Santos i Luis Vargas, Raulina Rodrigueza, Franka Reyesa, Zacariasa Ferreirę, Monchy u Alexandra czy Los Toros Band. Jednym z najbardziej światowych hitów bachaty właśnie jest „Obsession” Aventury.

Kto może zacząć przygodę z bachatą?

Tak naprawdę każdy. Moderna to bachata, którą jest w stanie opanować większość osób, nawet jeśli wcześniej nie miała kontaktu z tańcami typowo latynoamerykańskimi. Jednak przede wszystkim wielbiciele tego rodzaju muzyki i tańca powinni bardziej przyjrzeć się bachacie. Bardziej zaawansowani w tańcu mogą wybrać bachatę sensual, a osoby trochę tańczące dominicanę. Tak więc każdy niezależnie od umiejętności będzie w stanie opanować kroki do tego tańca i się w nim rozwijać.

Warto też wspomnieć, że bachata to świetny sposób na uzewnętrznienie swojej zmysłowości. Można w łagodny sposób pokazywać swoją zmysłowość czy emocje w tańcu, a także zbliżyć się do siebie z partnerem. Jednakże ten taniec ma jeszcze jedną wielką zaletę: wyszczupla sylwetkę. Pracuje tu całe ciało i to bardzo intensywnie, głównie nogi i biodra, ale można spalić kalorie i tkankę tłuszczową z całego ciała. A muzyka grana do tańca pozwoli się zrelaksować albo doda energii, więc zapomnimy, że są to intensywne ćwiczenia, kiedy poniesie nas taniec.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.