Wyciąg z karczocha na odchudzanie. Karczoch w diecie odchudzającej, działanie i wspomaganie odchudzania

Dieta śródziemnomorska zdobywa sobie w Polsce ogromną popularność. A to za sprawą przede wszystkim szczupłych mieszkańców tego regionu. Ich apetyt na urozmaicone i wcale nie dietetyczne posiłki fascynuje wszystkich dietetyków. Dzięki sposobowi odżywiania mieszkańców Południowej Europy również do naszego kraju zawitało szereg mało popularnych wcześniej produktów spożywczych. Dotyczy to głównie egzotycznych dla Północnej i Środkowej Europy warzyw i owoców. Jednym z nich, zyskującym sobie przynajmniej rozpoznawalność, ale jeszcze nie popularność w naszym kraju jest karczoch.

Karczoch w przemyśle farmaceutycznym

Karczoch to doskonałe warzywo o oryginalnym smaku, można je jeść na ciepło lub jako surową przekąskę. Jest składnikiem wielu dań w kuchni śródziemnomorskiej, gdzie stanowi często warzywo serwowane na zakończenie posiłku, jak mówią Włosi „per pulire la bocca”, do odświeżenia ust. Ale kuchnia to nie jedyny sposób na wykorzystanie właściwości karczocha. Równie popularny staje się on w przemyśle farmaceutycznym jako składnik lub substancja wiodąca wielu preparatów leczniczych oddziałujących na wątrobę oraz drogi żółciowe. Karczoch zawiera bowiem wiele właściwości odżywczych i leczniczych wykorzystywanych do profilaktyki i leczenia różnorodnych  schorzeń. Karczoch zawiera:

Karczoch posiada właściwości:

 • obniżające poziom złego cholesterolu LDL we krwi
 • wspomagające diety odchudzające
 • pobudzające trawienie
 • przeczyszczającej układ wydalania
 • usprawniające pracę jelit
 • likwidujące wzdęcia

Wyciąg z karczocha, co to jest?

Do przygotowania wyciągu z tego warzywa używa się karczocha zwyczajnego lub hiszpańskiego. Surowcem zielarskim dla tej rośliny są jej liście, z których produkuje się słono-gorzki ekstrakt. Wyciąg z karczocha dostępny jest pod kilkoma postaciami:

 • jako tabletki
 • jako elastyczne kapsułki
 • w postaci płynu
 • w postaci sproszkowanego ziela

Wyciąg z karczocha zawiera wiele naturalnych składników leczniczych, m.in:

 • kwasy organiczne
 • cynarynę
 • flawonoidy
 • seskwiterpeny

Wyciąg z karczocha a odchudzanie

Karczochy są tak pożądane jako składnik diety odchudzającej przede wszystkim ze względu na swoją niską kaloryczność. 100 g karczochów zawiera zaledwie 47 kcal. To właśnie z uwagi na minimalną zawartość kalorii, niskie stężenie tłuszczu i wysoką zawartość błonnika pokarmowego polecane są przez dietetyków do roli głównego warzywa wspierającego odchudzanie. Ale to nie wszystkie walory warzywa biorące udział w odchudzaniu, karczoch przede wszystkim posiada ważne substancje niezbędne w dietach odchudzających, zawiera:

 • cynarynę zalecaną wszystkim osobom uskarżającym się na schorzenia układu pokarmowego objawiające się zaparciami i powolnym metabolizmem, cynaryna stymuluje procesy trawienne i kontroluje hormony regulujące poziom cukru we krwi, przyspiesza również metabolizm tłuszczów w organizmie wspomagając tym samym zmagania z nadmiarem wagi ciała
 • zawiera inulinę o właściwościach podobnych do cech błonnika, inulina potrafi wiązać duże ilości wody pęczniejąc w żołądku i wywołując uczucie sytości, blokując w ten sposób łaknienie, jest ona także prebiotykiem stanowiącym pokarm dla pożytecznych bakterii bytujących w jelitach i tym samym pozytywnie wpływającym na system immunologiczny organizmu
 • zawiera kwas chlorogenowy- antyoksydant zmniejszający absorpcję cukru w układzie pokarmowym zmuszając tym samym organizm do wykorzystywania wcześniej zgromadzonych w tkankach zapasów pochodzących z przemiany węglowodanów oraz tłuszczów
 • zawiera niacynę czyli witaminę B3 i PP biorącą udział w przemianie węglowodanów i  kwasów tłuszczowych, hamującą rozpad tłuszczów w tkance tłuszczowej, niacyna wpływa również pozytywnie na przemianę materii przyspieszając metabolizm

Suplementacja karczochem

Najpopularniejszą formą wyciągu z karczocha dostępną w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością są tabletki. Zawierają one wyciąg z liści warzywa. Działają podobnie jak sam karczoch, czyli wspomagają pracę wątroby stymulując funkcjonowanie woreczka żółciowego i tym samym biorą udział w procesach usuwania szkodliwych substancji powstałych w trakcie przemiany materii. Tabletki pomagają też w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Najczęściej jedna tabletka zawiera ok. 20 mg cynaryny, dzięki czemu wyciąg z karczocha w sposób aktywny wspomaga utratę wagi.

Wyciąg z karczocha nie tylko na odchudzanie

Cynaryna zawarta w wyciągu z karczocha posiada także właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, dzięki czemu znalazła swoje zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym, szczególnie w grupie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Natomiast witamina B zawarta w wyciągu pomaga w walce z objawami łojotokowego zapalenia skóry.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.