Syrop klonowy – zastosowanie i właściwości zdrowotne

Syrop klonowy swoje pochodzenie zawdzięcza przede wszystkim rdzennym Amerykanom. Po raz pierwszy stosowali go Indianie z północnej części Ameryki Północnej. Wraz z odkryciem tego kontynentu przez Europejczyków nauczono ich również receptury pozyskiwania soku klonowego. Jak sama nazwa wskazuje uzyskuje się go z klonów, które powinny mieć między 30 a 40 lat. Wówczas są one nawiercane i w tej postaci mogą być wykorzystywane nawet do 100 lat. Zazwyczaj sok pozyskuje się wczesną wiosną, gdy jest słodki. W każdym drzewostanie wierci się kilka otworów, w których montuje się specjalny kranik. Dzięki temu sok spływa bezpośrednio do pojemnika lub jest doprowadzony systemem rurek do zbiorczych pojemników. Obecnie producenci stosują wysokowydajne parowniki ograniczające zużycie energii, a uzyskany produkt jest poddawany filtracji w celu usunięcia skrystalizowanego cukru.

Zastosowanie syropu klonowego

Oryginalny 100% syrop klonowy nie zawiera żadnych sztucznych dodatków typu konserwanty, barwniki, posiada ciekawy smak, szerokie zastosowanie kulinarne i dobrze rozpuszcza się w wodzie. Producenci syropu klonowego starają się zachować jak najbardziej naturalną technologię. W konsekwencji czego nie używa się środków chemicznych, a uzyskany syrop nie zawiera żadnych sztucznych dodatków. Średnio 1 litr syropu powstaje z 20-50 litrów soku klonowego. Produkowane są z niego: cukier klonowy, cukierki klonowe lub masło klonowe. Główne zakłady produkcyjne znajdują się w północno-wschodniej części Ameryki Północnej, Kanadzie oraz niektórych regionach USA. Musimy wiedzieć, że syrop klonowy to świetny dodatek w naszej kuchni. Nadaje się doskonale do pieczenia ciast i deserów. Popularność zyskał również, jako polewa i dodatek do naleśników, gofrów lub lodów. Stanowi on substancję słodzącą do kawy, drinków i koktajli. Warto korzystać z niego w formie eksperymentalnej dodając do mięs, marynat lub sałatek.

Syrop klonowy, jako alternatywa dla cukru

Stwierdzono, że syrop klonowy jest bezpieczniejszy dla zdrowia niż popularny cukier. Musimy jednak używać go w rozsądny sposób, gdyż zawiera on znaczną ilość sacharozy i powinniśmy spożywać go sporadycznie. Nie powinien być on używany przez osoby borykające się z cukrzycą lub będących na diecie. Natomiast w sytuacji konieczności słodzenia mając wybór między tradycyjnym cukrem, a syropem klonowym należy kierować się raczej ku drugiemu. Syrop klonowy to tradycyjny słodzik, bogaty w składniki odżywcze. Jest znacznie lepszym wyborem niż większość bardzo tanich i wysoko przetworzonych słodzików, które możemy znaleźć w sklepach. Mamy do wyboru dwie opcje, czyli wersja Grade B, która jest ciemniejsza i zawiera więcej składników odżywczych, niż Grade A. W wyniku tego jest wybierana częściej przez osoby, które dbają o zdrowie. Najlepszy syrop klonowy pochodzi z prawdziwych lasów z wieloma gatunkami drzew i małych producentów. Wówczas mamy gwarancję, że jest on bardziej zdrowszy i mniej przetworzony. Jeśli dotychczas używałaś do wypieków cukru i chcesz go zastąpić syropem klonowym. Zamiast 1 miarki cukru można użyć 3/4 miarki syropu klonowego. Można również dodać ćwierć łyżeczki sody na 1 szklankę syropu klonowego dodawanego do wypieku. Warto również zmniejszyć o kilka stopni temperaturę pieczenia. Syrop klonowy swoją wartość zawdzięcza bogactwu składników, a wśród nich znajdują się mangan i cynk. Kilka lat temu odkryto w nim aż 34 substancje, które mają korzystne działanie na organizm człowieka. Syrop klonowy jest znacznie lepszym wyborem niż cukier, bo zawiera wartościowe polifenole, antyoksydanty, witaminy i minerały.

Właściwości zdrowotne syropu klonowego

Oprócz walorów smakowych odkryto również inne ważne właściwości syropu klonowego. Dowiedziono, że jest on bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Znajdziemy w nich witaminy z grupy B takie jak B2, B5, B6 a także niacyna, kwas foliowy i biotyna. Sama niacyna obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie i ma korzystny wpływ na układ nerwowy. Jeżeli chodzi o składniki mineralne to są nimi: sole potasu, wapnia, magnezu, fosforu, manganu oraz cynku. Dwie łyżeczki syropu są w stanie uzupełnić 22% dziennego zapotrzebowania organizmu na mangan oraz 3,6 % na cynk. Oba pierwiastki przyczyniają się do zwalczania wolnych rodników. Obniżenie poziomu cynku może powodować spadek ilości białych krwinek, co zmniejsza odporność organizmu. Dodatkowo bakteriobójcze i przeciwzapalne właściwości są wyższe niż ma miód. Dlatego spożywanie syropu klonowego ma pozytywny wpływ na zdrowie. W przeciwieństwie do miodu nie wywołuje, aż tak silnych reakcji alergicznych. Dzieje się tak dzięki wysokiej zawartości mikroelementów szczególnie manganu i cynku korzystnego dla alergików, który wspomaga pracę układu immunologicznego. Ponadto jest ceniony przez wegan, gdyż dostarcza niezbędnej energii i pierwiastków: magnezu, potasu, wapnia i ryboflawiny, czyli witaminy B2.

i-bio-planet-syrop-klonowy-bio-250ml

Bio Planet syrop klonowy bio
Kliknij i sprawdź najniższe ceny!

Właściwości przeciwutleniające syropu klonowego

Po regularnym i dłuższym stosowaniu syropu klonowego można zaobserwować korzystne efekty zdrowotne u osób, które zastąpiły nim biały cukier. Objawia się to w: zmniejszonym poziomie szkodliwego cholesterolu i hamowaniu rozwoju miażdżycy tętnic. Syrop może też zapobiegać cukrzycy, gdyż obniża poziom enzymów odpowiedzialnych za przemianę węglowodanów w organizmie. Posiada wysoką zawartość przeciwutleniaczy, 4mg polifenoli w 60ml, czyli 54 dotychczas wykrytych polifenoli, w tym substancje o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i antyoksydacyjnym. Syrop klonowy hamuje wzrost komórek raka, w szczególności prostaty i raka płuc. Z kolei kwas abscysynowy z syropu klonowego stymuluje wytwarzanie insuliny przez trzustkę oraz zwiększa wrażliwość komórek tłuszczowych na insulinę, sprzyja wykorzystaniu glukozy przez komórki mięśniowe.

Syrop klonowy wspomaga pracę wątroby

Badania wykazały, że wątroba funkcjonuje lepiej, gdy zastąpi się spożycie białego cukru syropem klonowym. Dowodem na to może być obniżenie poziomu enzymów wątrobowych AST, ALT i DHL we krwi. Na pracę wątroby wpływają nasze wybory zdrowotne takie jak: zła dieta, stres, brak ćwiczeń, a także ekspozycja na zanieczyszczenia, które zawierają dużą ilość wolnych rodników. Wiele z zawartych w syropie polifenoli to antyoksydanty, które mają udokumentowane właściwości prozdrowotne. Podobną ilość korzystnych związków można znaleźć m.in. w jagodach, herbacie, czerwonym winie lub nasionach lnu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.