Sprawdź jak działa dieta Dukana

Dieta Dukana zyskała ogromną popularność dzięki rzeszy zadowolonych osób, którym udało się schudnąć kilka kilogramów w krótkim czasie i nigdy nie powrócić już do dawnej wagi. Sprawdź jak działa dieta Dukana – francuskiego lekarza i dietetyka imieniem Pierre – która przyniosła mu wieloletnią sławę.

Główne zasady żywienia

Zasady komponowania produktów są bardzo proste, co nie oznacza, że łatwe. Z jadłospisu pozbywamy się jak największej ilości węglowodanów, co zmusza organizm do spalania tłuszczu. Ciężkie posiłki zastępuje nam owsianka, nabiał, woda. Stopniowo powiększamy repertuar dań o kolejne produkty, ale wciąż zachowujemy ostrożność. Nie zapominamy o codziennym wymogu ćwiczeń – co najmniej pół godzinny spacer to minimum na jakie powinnaś się zdobyć.

Produkty dozwolone

Dieta Dukana składa się z 4 faz, podczas których dozwolone jest stopniowe powiększanie jadłospisu o kolejne produkty. To zasadnicza różnica, która pozwala przetrwać najbardziej rygorystyczną część planu w największym momencie motywacji czyli na początku diety.

Faza 1

Chude białko w dowolnej ilości

Co najmniej 2 litry wody

Otręby owsiane (1,5 łyżki)

Faza 2

+ warzywa co drugi dzień

+ 0,5 łyżki otrębów owsianych

Faza 3

+ warzywa

+ 1 owoc

Faza 4

Jesz praktycznie to, co chcesz, ale jeden dzień w tygodniu zastępujesz daniami komponowanymi według zasad z fazy 1. Długość trwania diety zależy od twoich celów, ale zakłada się, że faza 1 wynosi od 1-10 dni, faza 2 może trwać nawet kilka miesięcy, faza 3 odpowiada ilości straconych kilogramów w prostym przeliczeniu na dni a faza 4 trwa tyle ile jest ci potrzebne do utrzymania nowej sylwetki.

Zalecenia

Ta dieta wymaga od nas zaangażowania. Nie dozwolone są jakiekolwiek oszustwa, ponieważ one najłatwiej łamią nasze postanowienia. Aby nieco urozmaicić dania i dodać im smaku zachęcamy do stosowania przypraw i ziół. Gdy na drugim etapie dodajesz warzywa, nie mogą nimi być ogórki, pieczarki, sałata, cukinia bądź papryka, ponieważ nie zawierają skrobi. W 3 fazie będziesz bardziej podatna na powrót do wagi sprzed diety, bo możesz poszerzać menu o chociażby makaron. Jeśli zależy ci na utrzymaniu sylwetki musisz powtarzać rygorystyczny dzień z fazy 1 już do końca życia, w przeciwnym razie szybko zauważysz jak powracają do ciebie kilogramy.

Pokusa

Przejście przez dietę Dukana wymaga dużo samozaparcia, dlatego nie można jej polecić każdemu. Szczególnie duże trudności czekają cię już na początku, gdy ograniczasz się do płatków owsianych i białka. Twój organizm może różnie zareagować na brak witamin, kwasów tłuszczowych Omega, węglowodanów, dlatego możesz pozwalać sobie na stopniowe wprowadzanie do diety chudego mięsa, ryb, skorupiaków, owoców i warzyw. W dwóch ostatnich fazach dozwolony jest nawet alkohol, ale w ograniczonych ilościach.

Przeciwwskazania

Dieta Dukana, choć bardzo skuteczna, to nie jest dla każdego. Nie poleca się jej osobom chorym na cukrzycę, ze względu na niemal całkowite wycięcie węglowodanów z diety. Może to u osób chorych skutkować omdleniami i złym samopoczuciem. Problemy wystąpią także u osób stosujących dietę w chorobie nerek, które mają ograniczenia w filtrowaniu białka. Jeśli chorujesz na serce, prawdopodobnie zabraknie ci błonnika, dlatego dostarczaj go chociażby z suplementami. Minusem diety jest to, że nie uczy zdrowych zachowań, a tylko pomaga schudnąć. To czy utrzymamy jej efekty będzie zależało tylko od naszej silnej woli.

Przykładowe dania:

Faza 1: Serek wiejski z otrębami, jajko na twardo, placuszki owsiane

Faza 2: Zapiekanka jajeczna z mięsem, filet z mięsa/ryby z warzywami, wędzona makrela

Faza 3: Serek homogenizowany, klopsy, sałatka owocowa

Faza 4: ostatnia faza kuracji wysokobiałkowej czyli tzw. stabilizacja trwa już do końca życia. Zabezpieczeniem rezultatu ma być określony jeden dzień w tygodniu poświęcony w pełni diecie białkowej z fazy 1. To przypomni nam o wysiłku włożonym w walkę z kilogramami i pomoże zachować zyskaną sylwetkę przez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii bez szkód dla naszego metabolizmu. Stosowanie się do zasad pozwoli zachować szczupłą sylwetkę i atrakcyjny wygląd przez lata.

Podsumowując dieta Dukana posiada swoje zalety i wady, ale wierzy w nią wiele osób. Ty też sprawdź jak działa dieta Dukana jeśli zależy ci na szczuplejszej sylwetce, ale nie tylko. Po takim żywieniu zyskasz mocniejsze, bardziej elastyczne mięśnie i skórę a to za sprawą dostarczanego z białkiem kolagenu. Niewątpliwym plusem jest także możliwość rezygnacji z bezustannego liczenia kalorii i patrzenia na zegarek w oczekiwaniu na kolejny posiłek. To dieta, z której wychodzisz nawet po roku od jej rozpoczęcia, dlatego narażasz się także na mniejszy efekt jojo. Sporo osób zauważyło, że po diecie trwającej dłuższy okres czasu możesz na stałe odzwyczaić się od śmieciowego jedzenia. Jedzenie wykorzystywane do posiłków nie należy natomiast do drogich czy trudno dostępnych.

Sprawdź jak działa dieta Dukana
5 (100%) 8 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.