Dlaczego tyjemy? Jakie są przyczyny tycia?

Dlaczego tyjemy? Jakie są przyczyny tycia?
4.3 (86.67%) 6 votes

Jak to się dzieje, że przybieramy na wadze, chociaż jesteśmy na diecie odchudzającej? Co powoduje nadwagę i nabieranie zbędnych kilogramów? Jakie są powody nadwagi, które powodują, że nabieramy zbędnych kilogramów? Powody tycia są bardzo złożone. Czasem przybieramy na wadze bez żadnych konkretnych przyczyn.

Dlaczego tyjemy?

Każda kobieta marzy o tym, by mieć idealną, szczupłą sylwetkę, wąską talię i oczywiście zgrabne uda. Niestety nie każdy może to osiągnąć, mimo stosowania cudownych diet odchudzających. Co jest tego przyczyną? Dlaczego nie chudniemy mimo tylu starań? Przyczyną tycia są bez wątpienia czynniki genetyczne. Szacuje się, że genetyka odpowiada za około 40% przypadków nadwagi.

Naukowcy nie opisali dotychczas dokładnego związku między genami a tyciem. Jest pewne jednak to, że zależność ta odpowiada ona za procesy przyjmowania pokarmów i wydalania energii. Ustalono, że choroby, które dziedziczymy sprzyjają wystąpienia otyłości wtórnej, czyli np. cukrzycy bądź hiperlipoproteinemii rodzinnej. Przyczyną otyłości może być również wiek Im człowiek jest starszy, tym ośrodki nerwowe tracą sprawność. Owe ośrodki odpowiedzialne są za uczucie głodu oraz sytości.

Stres może prowadzić do otyłości

Za jedną z przyczyn nadwago należy wymienić również stres oraz długotrwałe napięcie. Nerwy często sprawiają, iż jemy zbyt szybko przez co gryziemy niedokładnie. Połykamy zbyt duże kawałki i organizm potrzebuje dużo większej ilości energii, by je stawić. Gdy jesteśmy zdenerwowani, często rozładowujemy stres nadmierne objadając się. Mamy złudzenie, że jedzenie pozwala chociaż na chwilę zapomnieć o problemach.

Przyczyną tycia są też choroby somatyczne m.in. cukrzyca czy tarczyca. Zaburzenia pracy hormonów, powodują, iż znacznie przybieramy na wadze, chociaż nie zmieniamy porcji naszych dotychczasowych posiłków. Warto wiedzieć, iż wahania hormonów w przypadku kobiet znacząco wpływają na przybieranie na wadze.

Przyczyny tycia

Wyróżnia się dwie główne przyczyny bardzo szybkiego tycia, są to złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej. Złe żywienie, czyli:

  • jedzenie dużej ilości wysokokalorycznych i tłustych potraw, głównie Fast foodów i słodyczy.
  • złe przygotowywanie potraw – głównie smażenie
  • picie napojów gazowanych zawierających sztuczne barwniki
  • podjadanie w nocy – bardzo niezdrowe dla naszego organizmu

Zazwyczaj złe nawyki żywieniowe idą w parze z brakiem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Wiele osób dużo i długo pracuje w pozycji siedzącej. Wówczas najlepsza dieta nie będzie skuteczna.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Komentarze