Orkisz – właściwości zdrowotne i zastosowanie

Orkisz był podstawowym elementem diety w wielu częściach Europy począwszy od epoki brązu do średniowiecza. Świadczą o tym ziarna tej rośliny znalezione w piramidach. Dokładniej orkisz to stary gatunek zboża, a konkretniej odmiana pszenicy. Rzymianie uznawali orkisz za pokarm, który dodawał siły. Dlatego spożywali go gladiatorzy, zawodnicy biorący udział w igrzyskach oraz żołnierze. Zastanówmy się co wyróżnia orkisz spośród reszty dostępnych zbóż. Po pierwsze zwykła pszenica została wyhodowana w celu ułatwienia uprawy i zbiorów. Zawiera ona sporo glutenu, aby zwiększyć plon. Stosuje się ją do wyrobu ogromnej ilości pieczywa przeznaczonego do handlu. Pszenica w czasie zbioru traci łupinę i z tego powodu jest często zanieczyszczona pestycydami i chemikaliami do ochrony zboża. Z kolei orkisz jest hodowany i zbierany z nienaruszoną łupiną, która chroni ziarna przed wszelkimi zanieczyszczeniami, zachowując jego wysokowartościową wartość odżywczą i zapewniającą świeżość. Dopiero podczas mielenia ziarno zostaje odłączone od łupiny. Dodatkowo mocna łuska otaczająca ziarno skutecznie zabezpiecza przed skażeniem, zanieczyszczeniami z atmosfery oraz promieniowaniem radioaktywnym.

Zastosowanie orkiszu

Przede wszystkim orkiszu używa się w kuchni, ale pamiętajmy, aby nie łączyć go z innymi ziarnami zbóż. W trakcie przygotowywania orkiszu trzeba zachować podstawowe zasady zdrowego gotowania. Należy unikać naczyń aluminiowych, z tworzyw sztucznych, uszkodzoną emalią lub teflonem. Nie należy używać kuchenek mikrofalowych. Pamiętajmy aby, nie odcedzać potraw gotowanych, gdyż przez to pozbywamy się cennych składników. Stosując produkty orkiszowe pomagamy naszemu organizmowi zachować odpowiednie funkcje takie jak:

  • prawidłowy poziom cholesterolu we krwi;

  • orkisz służy diabetykom, którzy mogą zażywać dzięki niemu znacznie mniej insuliny;

  • ziarna orkiszu przyśpieszają przemianę materii, z kolei mąka orkiszowa ją spowalnia;

  • kleik z orkiszu jest rozwiązaniem dla chorych na biegunkę oraz po operacji;

  • ziarna orkiszu zapobiegają powstawaniu kamieni żółciowych;

  • orkisz powoduje długotrwałą sytość;

  • ciekawym rozwiązaniem jest kawa z orkiszu poprawiająca trawienie i posiadająca działanie lekko przeczyszczające, a także przeciwalergiczne;

Orkisz można wykorzystać, jako wypełnienie poduszek oraz materaców. Poprawia krążenie i pomaga przy nadmiernym napięciu mięśni, bólach reumatycznych, a zwłaszcza przy problemach ze snem. Pamiętajmy, że produkt ten otrzymamy w każdym sklepie ze zdrową żywnością. W ofercie możemy znaleźć: ziarna, kaszę, mąkę, pieczywo, makaron, płatki, otręby, syrop, oraz kawę z orkiszu.

Właściwości zdrowotne orkiszu

Orkisz zawdzięcza swoją popularność produkcji ekologicznej i modzie na bycie eko. Dodatkowo należy do zbóż najmniej wymagających podczas uprawy. Orkisz jest odporny na warunki pogodowe i może być uprawiany na ubogich glebach. Ponadto nie wymaga stosowania sztucznych nawozów. Przy intensywnym nawożeniu orkisz wyrasta wysoki i daje mały plon. Dlatego jest zbożem ekstensywnym. W gospodarstwach ekologicznych wydajność zwiększa się dzięki stosowaniu kompostu.

Orkisz posiada właściwości krwiotwórcze, budujące mięśnie i rozweselające. To naturalne rozwiązanie poprawiające nastrój i kondycję psychiczną. Jest pomocny podczas zmęczenia, zapobiega zmniejszeniu wydolności organizmu. Stosowany może być przy alergiach, zaburzeniach przemiany wapnia, dusznicy
bolesnej ze strony serca i układu krążenia, przy wzmożonej podatności na infekcje. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Najbardziej wartościowe składniki możemy znaleźć w przeciwieństwie do pozostałych gatunków zbóż nie w łusce, ale w ziarnie wewnętrznym. Naukowcy wykazali w nim obecność rodanidu, czyli substancji biologicznie czynnej, która jest naturalnym antybiotykiem występującym w ślinie, krwi i mleku kobiecym. Pozwala ona uchronić dzieci karmione mlekiem matki przed infekcjami, wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga procesy krwiotwórcze, przyrost ciała i zapobiega nieprawidłowemu przebiegowi ciąży. Dlatego również poleca się go dla kobiet w ciąży.

Orkisz zawiera: 56% skrobi, 11,6% białka, 2,7% tłuszczu i 2% składników mineralnych. Oprócz dużej zawartości białka, występują w nim nienasycone kwasy tłuszczowe znane z korzystnego wpływu na układ krążenia. Produkty orkiszowe stymulują motorykę przewodu pokarmowego ze względu na duże ilości błonnika. Stanowią one źródło witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: żelaza, potasu, wapnia i cynku.

Ponadto dojrzały orkisz posiada kwas krzemowy, który roślina wyciąga z mineralnych gleb. Kwas krzemowy jest istotny dla skóry, włosów i paznokci. Pomaga dla osób pracujących umysłowo i uczących się, gdyż wzmacniają aktywność mózgu i koncentrację. Zawierają gluten dobrze przyswajalny przez nasz organizm, który również dobrze jest tolerowany przez bezglutenowców. Kasza orkiszowa zawiera bardzo dużo błonnika i białka. Zapobiega kamicy żółciowej. W krajach zachodnich wykorzystuje się również łuski orkiszu. Kąpiel w wywarze z plewek pomaga w wielu dolegliwościach skórnych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.