Wzdęcia u niemowlaka – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Wzdęcia u niemowląt zdarzają się zadziwiająco często. W przeważające liczbie przypadków objawią się nadmierną płaczliwością po posiłku oraz prężeniem nóżek. Dla wielu mam może stanowić to bardzo istotny problem i przyczynę znacznego stresu, ale czy tak naprawdę jest to powód, aby się martwić? Odpowiedź na to i wiele innych pytań związanych z tematem, jakim są wzdęcia u niemowlaka, znajdziesz w tym artykule.

Wzdęcia u niemowlaka – przyczyny.

U podłoża problemu, jakim są wzdęcia u niemowlaka leży wiele różnych stanów. Cześć z nich wynika z niedojrzałości przewodu pokarmowego dziecka, inne natomiast z błędów dietetycznych, czy też stresu. Nie są to oczywiście jedyne przyczyny, jest ich o wiele więcej. Kilka z nich jednakowoż ze względu na swoją częstość wymaga głębszego pochylenia się nad nimi.

Nieprawidłowa dieta matki karmiącej.

Błędy dietetyczne karmiącej matki są jedną z najczęstszych przyczyny wzdęcia u niemowlaka. Z jednej strony wynika to z niedojrzałości przewodu pokarmowego malucha, a z drugiej z faktu, iż mleko stanowi dla niego w tym okresie jedyny pokarm. Jakich więc produktów powinna wystrzegać się matka tak, aby jej dziecko nie miało problemów ze wzdęciami?

  • Pokarmy smażone – smażone potrawy są niezdrowe nawet dla dorosłych ludzi, nie inaczej jest w przypadku noworodków.
  • Pokarmy wysoko przetworzone – podobnie jak wyżej.
  • Pokarmy nadmiernie tłuste – tłuste wędliny, ryby nadmiernie obciążają przewód pokarmowy dziecka i mogą prowadzić do wzdęć.
  • Produkty wzdymające (między innymi fasola, czy groch) – podobnie jak u matki, również u dziecka mogą one wywołać wzdęcia.

Wymienione produkty powinny być wykluczone z diety nie tylko przez matki karmiące, ale tak naprawdę przez wszystkich chcących zdrowo jeść.

Nietolerancja laktozy u dziecka

Kolejna z częstych przyczyn problemu, jakim są wzdęcia u niemowlaka. Z jednej strony dosyć łatwa do zdiagnozowania, ale trudna do późniejszego dietetycznego leczenia. Wymaga od matek, w przypadku jej wystąpienia u noworodka, całkowitego odstawienia dziecka od piersi. Następnie mleko matczyne zastępuje się mlekiem sztucznym, pozbawionym laktozy. O ile na początku, gdy jest to jedyny pokarm dziecka, nie stanowi to dużego problemu, o tyle w późniejszym wieku, wymaga od rodziców dużej czujności. Laktoza bowiem jest głównym cukrem mlecznym i jako taka jest bardzo rozpowszechniona.

Stres i pośpiech podczas karmienia dziecka.

Stres i pośpiech są bardzo niewskazane podczas karmienia dziecka piersią. Oprócz budowania aury negatywnych emocji mogą one powodować również wystąpienie wzdęcia u niemowlaka. Szczególnie problem ten zauważalny jest u matek młodych, posiadających swoje pierwsze dziecko. W przypadku, gdy stres jest zbyt duży, lepszym niźli karmienie piersią rozwiązaniem dla matki i dziecka jest sztuczny pokarm.

Niedojrzałość przewodu pokarmowego dziecka.

Przyczyna ta należy do tych na szczęście przemijających. Dobrą radą dla rodziców, których dzieci mają ten problem, jest uzbrojenie się w cierpliwość i przeczekania tego okresu. W razie jednak jakichkolwiek wątpliwości dobrym pomysłem jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Wzdęcia u niemowlaka – objawy.

Objawy wzdęcia u niemowlaka najczęściej są dosyć charakterystyczne. Najczęściej brzuch dziecka jest twardy oraz bolesny, a sam maluch płaczę i podkurcza nóżki. Dodatkowo może występować szereg innych symptomów, które potwierdzają tylko pierwotną diagnozę. Najczęstsze z nich to:

  • Ulewanie po karmieniu – wydostanie się z ust dziecka, krótko po posiłku niewielkiej ilości pokarmu.
  • Odbijanie się – oddawanie nadmiaru gazów przez usta.
  • Oddawanie gazów – najczęściej o bardzo nieprzyjemny zapachu.
  • Brak apatytu i słabsze przybieranie na masie – to ostatnie stanowi już istotny problem.

O ile wymienione objawy są kłopotliwe dla dziecka, jak i samych rodziców, nie stanowią one istotne zagrożenia. Problem zaczyna się wtedy, gdy maluch tracąc apetyt, przestaje przybierać na masie ciała. Stanowi to bezwzględne wskazanie do pilnej konsultacji lekarskiej i przeprowadzenia pełnej diagnostyki.

Wzdęcia u niemowlaka – sposoby leczenia.

Sposobów radzenia sobie z problemem, jakim są wzdęcia u niemowlaka, jest tak wiele, jak dużo jest przyczyn tego stanu. Nie ulega bowiem wątpliwości, że aby leczenie było jak najbardziej skuteczne, musi być nacelowane na przyczynę.  Jednakowoż, gdy u niemowlaka pojawią się wzdęcia, warto wypróbować kilku podstawowych sposobów. Jeżeli one nie pomagają, warto udać się do lekarza.

Modyfikacja diety matki.

Jak wcześniej wspominaliśmy, błędy dietetyczne matki, są jedną z głównych przyczyn wzdęć u niemowlaka. Naturalnym sposobem na rozwiązanie tego problemu w tym przypadku staje się zoptymalizowanie diety matki. Szerzej o tym, jakich produktów powinna unikać, pisaliśmy w akapicie poświęconym przyczyną stanu, jakim są wzdęcia u niemowlaka.

Masaż brzuszka malucha po posiłku.

Twardy brzuszek jest przyczyną dyskomfortu, a nawet bólu u dziecka. Jego masaż jest prostym sposobem na rozluźnienie spiętych mięśni i ułatwienie dziecku pozbycia się nadmiaru gazów. Aby był on skuteczny, powinien być wykonywany delikatnymi, okrężnymi ruchami, najlepiej z użyciem olejku. Dodatkowym plusem całego procesu jest budowanie tak potrzebnej w tym okresie więzi między maluszkiem a rodzicami.

Herbatki ziołowe.

Z tym sposobem należy zachować daleko idącą ostrożność i najlepiej wcześniej skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Abstrahując jednak od tego, jeśli chodzi o herbatki ziołowe skuteczne w walce z problemem, jakim są wzdęcia u niemowlaka, należy wymienić napar z kopru lub napar z rumianku. W przypadku tego pierwsze należy jednak zwrócić uwagę, aby nie podawać go w pierwszych kilku tygodniach życia dziecko, bo może on spowodować u niego ciężkie alergie.

Podsumowując, sposobów na rozwiązanie problemu, jakim są wzdęcia u niemowlaka, jest wiele. Najważniejszym jednak krokiem, jeśli wyczerpią się podstawowe, domowe metody, jest udanie się do lekarza i zasięgnięcie fachowej porady.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.