Dlaczego mamy wzdęcia po posiłku?

Wzdęcia po jedzeniu, głośne przelewanie się, ból brzucha i gazy, ale także różnie umiejscowione bóle, rozdrażnienie, poddenerwowanie mogą zwiastować celiakię – nietolerancję glutenu. Jej rozpoznanie w Polsce wciąż jest bardzo niskie, podczas gdy odsetek osób chorych z ukrytą celiakią wciąż rośnie. Zamiast rozpoznania celiakii bardzo często stawia się diagnozę pokrewną: alergia na pszenicę czy zespół jelita wrażliwego. Wbrew obiegowej opinii na celiakię nie chorują już tylko małe dzieci, ale także młodzież a nie rzadko osoby dorosłe.

Choroba może ujawnić się w każdym wieku i powodować powolne wyniszczanie organizmu. Wraz z celiakią współwystępuje zespół złego wchłaniania, który ogranicza ilość wykorzystywanych przez organizm wartości odżywczych, co prowadzi z czasem do utraty wagi przy jednoczesnym silnym wzdęciu brzucha. Jedynym wyjściem z sytuacji jest wyeliminowanie z diety glutenu, czyli białka obecnego w zbożach. Nie jest to łatwe, ponieważ w Polsce nagminnie dochodzi do zanieczyszczania naturalnie bezglutenowych produktów glutenem pochodzącym z innych zbóż – niewłaściwie i niestarannie przechowywanych oraz produkowanych. Obok nietolerancji pokarmowej na gluten jeszcze częstszym zjawiskiem jest nietolerancja laktozy czyli cukru mlecznego.

Mleka nie powinny spożywać osoby starsze, ale często dzieci i młodzież nie są w stanie przetrawić mlecznego posiłku. Mleka także ciężko uniknąć, bo znajduje się chociażby w pieczywie czy ciastach, ale w tym wypadku niewielkie ilości laktozy nie są raczej dla nas szkodliwe. Wzdęcia po mleku pokazują, że nie tolerujemy laktozy, a w naszych jelitach brakuje enzymu laktazy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe trawienie. Możemy pogodzić się z nietolerancją mleka lub spróbować ją załagodzić. Na rynku dostępne są produkty bez laktozy lub zawierające enzym laktazy. Laktazę możemy przyjmować także w tabletkach, np. Lactocontrol. Regularna terapia lekiem z laktazą pomoże nam złagodzić wzdęcia po mleku. Dobrą informacja dla chorych jest fakt, że przeważnie organizm lepiej radzi sobie z trawieniem przetworów mlecznych: sera, jogurtu, kefiru.

f-espumisan-40-mg-100-kapsulek
Środek na wzdęcia
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Zespół jelita drażliwego a wzdęcia

Wzdęcia występujące po konkretnych produktach i nie związane z przejedzeniem mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego, na który składają się liczne objawy: naprzemienne zaparcia i biegunki, gazy, odbijanie. Zespół jelita drażliwego nie minie, a leki będą przynosiły jedynie chwilową ulgę, dlatego konieczne jest ustalenie indywidualnej diety, która zapobiegnie nawrotowi dolegliwości. Zespół jelita drażliwego ma ścisłe powiązanie ze stresem ? ten działa na nas destruktywnie i prowadzi do zaburzeń trawienia, rozregulowania pracy jelit, spazmatycznych ucisków. Chorzy powinni zgłosić się do dietetyka po ustalenie diety i sami wyeliminować potrawy wywołujące ból brzucha i wzdęcia. Dużą pomoc przyniosą także techniki relaksacyjne, ruch i wysiłek, które zmniejszają napięcie nerwowe i wyciszają objawy. Niewykluczona jest także potrzeba skonsultowania z psychologiem, który pomoże nam uporać się ze stresem i zmartwieniami dnia codziennego.

Wzdęcie po przejedzeniu

Któż z nas nie miał do czynienia z problemami żołądkowymi po przejedzeniu? Uczucie ciężkości, uczucie pełności, uścisk w brzuchu? Dlaczego mamy wzdęcia po posiłku? Do końca tego nie wiadomo, ale podejrzewa się składową kilku czynników:

 • nieprawidłowa gospodarka gazami
 • nadwrażliwość jelitowa
 • nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzucha

Wzdęcia mogą nasilać choroby przewlekłe, stany zapalne w obrębie jamy brzusznej, niedostatek enzymów trawiennych. Wzdęty brzuch po przejedzeniu wymaga odpoczynku lub przeciwnie ? ruchu. Ruch jest sprzymierzeńcem jelit, bo poprawia ich perystaltykę. Aby nie musieć męczyć się z bólem brzucha, dobrze jest zażyć lek na trawienie, np. Travisto i popić go sporą ilością wody. Dostępne są także leki na trawienie w postaci tabletek Travienix, które zawierają kompozycję składników naturalnych: miętę pieprzową, ekstrakt z karczocha, kopru włoskiego i rozmarynu. Delikatnie poprawiają trawienie, wzmagają wydzielanie soków żołądkowych i działają oczyszczająco na nasz przewód pokarmowy.

Przyczyny wzdęć brzucha

Dlaczego mamy wzdęcia po posiłku? Najczęstsze przyczyny wzdęć brzucha po jedzeniu powoduje spożywanie produktów wzdymających takich jak:

 • białe pieczywo
 • warzywa: fasola, kapusta, kalafior, groch, bób
 • tłuste, ciężkostrawne potrawy smażone
 • ostre przyprawy
 • za duże lub zbyt małe ilości błonnika w diecie
 • słodycze
 • napoje gazowane, żucie gumy

Ponadto nie sprzyja nam sposób w jaki jemy:

 • pośpiech, połykanie powietrza z jedzeniem i piciem
 • spożywanie posiłków przed snem
 • zbyt długa fermentacja jedzenia w jelicie przez brak ruchu

Wzdęcia brzucha towarzyszą różnym dolegliwościom przewodu pokarmowego:

Należy obserwować nasze objawy i gdy te zaniepokoją nas wziąć jak najszybciej odpowiedni lek na biegunkę lub zaparcie: może to być błonnik ułatwiający wypróżnienie lub Stoperan. Wzdęcia po jedzeniu powinny przejść po tym jak przyjmiemy lek na wzdęcia: Simetigast Forte.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.