Efedryna- Czym jest, efekty, skutki uboczne, przeciwwskazania, naturalne zamienniki

Promowanie zdrowego stylu życia i pięknego wyglądu staje się coraz popularniejsze. Ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i zabiegi pielęgnacyjne to jedne z najważniejszych czynności, jakie obecnie wykonują młode osoby. Szczupła sylwetka to chyba marzenie każdego człowieka, jednak nie zawsze wykonanie efektywnego treningu jest w ogóle możliwe. W tym pomagają substancje dodatkowe, które wspomagają ciało w osiąganiu lepszego efektu. Do takich substancji należy efedryna. Co warto o niej wiedzieć? Czy jej stosowanie jest bezpieczne?

Czym jest efedryna?

Efedryna to substancja dopingująca, której działanie opiera się na zwiększaniu możliwości treningowych. Bardzo często efedrynę można znaleźć w składzie produktów na odchudzanie oraz tabletek wspomagających pracę układu oddechowego. Jest to organiczny środek, który pobudza układ nerwowy i pozyskiwany jest w rośliny o nazwie Ephedra sinica od lat uprawianą w Chinach i stosowaną w tamtejszej medycynie. Poprawiając wydolność organizmu, może jednak zaszkodzić i spowodować wiele skutków ubocznych, w tym nudności i uporczywe bóle głowy. Efedryna ze względu na liczne sutki uboczne została wpisana na listę środków dopingujących zabronionych w każdej dyscyplinie sportu.

Jak działa efedryna?

Jest to środek z grupy stymulantów, czyli środków pobudzających. W świecie roślin występuje pod nazwą alkaloidu roślinnego. Pozyskiwana jest z przęśli takich jak Ephedra sinica, czy Ma-huan lub procesie syntezy chemicznej. W Chinach substancja ta jest wykorzystywana od ponad 5 lat w celu walki z astmą oskrzelową. W krajach Bliskiego Wchodu jest stosowana jako środek do leczenia przeziębienia, dreszczy oraz gorączki. Dzięki tej substancji można zmniejszyć apetyt i tym sposobem doprowadzić do utraty kilku zbędnych kilogramów. Dodatkowym skutkiem jest większa energia. W wielu krajach efedryna stosowana jest też jako lek na astmę oskrzelową, gdyż zwiększa objętość oskrzeli i ma zdolność ich rozszerzania.

Jakie efekty daje efedryna?

Wśród sportowców stosowanie efedryny jest bardzo powszechne. Przyczynia się ona do zwiększania objętości płuc i do zwiększenia się efektywności treningowej. Poprawa zdolności skurczów szkieletowych przyczynia się do wzrostu możliwości wysiłkowych. Dzięki temu każdy z zawodników może podnieść ciężar dużo większy niż jego możliwości. Efedryna wpływa również na przemianę materii, gdyż rozgrzewa organizm i usuwa zbędne przemiany materii dużo szybciej, niż bez jej zastosowania. Regularne stosowanie efedryny może według badań podnieść tempo przemiany materii nawet o 10%. Dzięki efedrynie można zwiększyć masę mięśniową oraz siłę podczas treningu. Po ten składnik nie sięgają jedynie osoby, które pragną schudnąć, ale również te, które chcą całkowicie zmienić swój wygląd poprzez budowę mięśni. Anaboliczne właściwości efedryny sprawiają, że utrata masy ciała nie jest powiązana z utratą masy mięśniowej. Dzięki temu pozostają one na swoim miejscu.

Skutki uboczne efedryny

Jak widać, efedryna bardzo mocno wpływa na efekty treningowe. Niestety ma ona również wiele skutków ubocznych, do których zalicza się:

  • Suchość w ustach,
  • drżenie rąk,
  • nerwowość,
  • bezsenność,
  • halucynacje,
  • utratę łaknienia,
  • zmiany skórne,
  • skoki ciśnienia,
  • podniecenie,
  • podwyższone stężenie insuliny we krwi.

Warto zaznaczyć to, że organizm przyzwyczaja się do dawek efedryny i nie reaguje już na nią tak samo po pewnym czasie. Trzeba więc te dawki stale zwiększać, aby uzyskać efekty. Podwyższanie poziomu efedryny prowadzi niestety do zatrucia organizmu oraz do całkowitego jego wyniszczenia.

Przeciwwskazania do stosowania efedryny

Ze względu na długą listę skutków ubocznych, efedryna nie powinna być w ogóle stosowana w celach odchudzających. Szczególną ostrożność zachować powinny osoby, które mają choroby serca, tarczycy oraz hormonów. Stosowanie efedryny w tym przypadku może skończyć się tragicznie. Efedryna powinna być stosowana tylko w przypadku leczenia chorób układu oddechowego. Wykluczone jest stosowanie efedryny w przypadku nerwicy, gdyż może ona potęgować objawy, które staną się wręcz nie do zniesienia.

Czy warto stosować efedrynę?

Tak naprawdę nie jest to dobre rozwiązanie. Efedryna nie jest legalnym preparatem, dlatego nie warto pozyskiwać jej z zabronionych źródeł. Osoby, którym zależy na zrzuceniu kilku kilogramów lub na poprawie swojej wydolności powinny samodzielnie wypracować kondycję i stosować naturalne preparaty wspomagające utratę zbędnych kilogramów, jak na przykład piperyna lub kofeina. Ważna jest też zdrowa dieta. Stosowanie efedryny może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego odpowiedź na pytanie, czy warto stosować efedrynę, powinna należeć do czytelnika.

Efedryna a ciąża

Ten punkt nie powinien wzbudzać żadnych kontrowersji, gdyż stosowanie jakichkolwiek leków bez porozumienia z lekarzem, nie mówiąc o tak agresywnych i zakazanych substancjach, jak efedryna, jest całkowicie zakazane! Z całą pewnością mogłaby ona doprowadzić do poronienia. W ciąży każda substancja, jaka zostanie zażyta, powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Jak poprawić swoje wyniki na siłowni z pomocą naturalnych składników?

Powiedziane zostało już, że efedryna nie jest dobrym środkiem do poprawy swojej kondycji oraz sylwetki. Zalecane jest stosowanie naturalnych składników, które dostępne są w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich. Do takich preparatów należy zaliczyć guaranę oraz piperynę. Środki te wpływają rozgrzewająco na organizm, co przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów i do przyspieszenia przemiany materii. Osobom otyłym zaleca się również stosowanie czerwonej herbaty oraz octu jabłkowego. Te bezpieczne składniki mogą co najwyżej spowodować chwilowe nudności, jednak ich działanie nie wpływa w żaden sposób na zdrowie i życie człowieka. Stosowanie guarany i piperyny powinno być jednak dokładnie odmierzane. Stosowanie zalecanych dawek zmniejsza możliwość powstania negatywnych skutków ubocznych. Obie te substancji dodatkowo dodają energii, dlatego osoba wykonująca ćwiczenia czuje dużo większą moc, niż normalnie. Naturalne składniki znane od tysięcy lat mogą pomóc człowiekowi dużo szybciej niż tak agresywne i niezalecana substancje.

Efedryna a sport

Efedryna to środek dopingujący, który został wpisany na listę zakazanych środków w sporcie. Jej wykrycie pozbawia sportowa marzeń o byciu mistrzem. Jakiekolwiek ilości wykryte w organizmie od razu przekreślają karierę danej osoby. Stosowanie takich środków jest bardzo dokładnie badane, zwłaszcza po aferach dopingujących, jakie mają miejsce na igrzyskach oraz mistrzostwach. Stosując takie preparaty, można zapomnieć o pozostaniu światowej sławy sportowcem. Wielu kulturystów i sportowców wytrzymałościowych usprawiedliwia zawartość takich środków w organizmie chorobami układu oddechowego. Eksperci twierdzą jednak zgodnie, że takie sposoby powinny być ze względów zdrowotnych od razu dyskwalifikowane, gdyż potwierdzonych zostało wiele fałszerstw. Sport rządzi się swoimi prawami, jednak w tym przypadku liczy się prawdziwa siła i forma sportowca, a nie wspomaganie środkami.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.