Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? 16 prostych wskazówek na płaski brzuch!

Płaski brzuch to pozycja numer 1. na liście naszych postanowień noworocznych. Niestety, nasze brzuchy często odmawiają posłuszeństwa i płaskie bynajmniej być nie chcą.

Do uzyskania płaskiego brzucha potrzebujemy niestety pewnego stopnia dyscypliny. Najlepsi dietetycy i trenerzy mawiają, że płaski brzuch to 70% diety i 30% ćwiczeń. Musimy się więc zgodzić z powiedzeniem, że „ABS trenujemy w kuchni”.

Co zrobić, by pozbyć się tłuszczu z brzucha?

Niestety, nikt nie wymyślił jeszcze jednej pigułki na płaski brzuch. Dieta, ćwiczenia i poprawienie stylu życia to elementy, które pomogą ci się zbliżyć do uzyskania płaskiego, wymarzonego brzucha.

Należy pamiętać, że płaski brzuch to nie tylko korzyść estetyczna, ale też zdrowotna – mniejsze ciśnienie krwi, mniejsze ryzyko cukrzycy i udaru mózgu.

1.     Przeżuwaj, a będziesz miała płaski brzuch.

Czasami jesteśmy tak zajęte, że nie mamy czasu na jedzenie w normalnym tempie. W rezultacie połykamy je w całości i kończymy z wzdętym brzuchem. Mniej wzdęty brzuch to płaski brzuch. Z jedzeniem nie należy się spieszyć.

2.     Zmniejsz spożycie cukru

Miłośniczki deserów – bądźcie ostrożne! Unikanie cukru to jedyny sposób na utrzymywanie niskiego poziomu insuliny i wysokiego poziomu glukagonu. Czym jest glukagon? Jest to hormon, będący sprzymierzeńcem płaskiego żołądka. Jeśli chcesz mieć płaski brzuch, unikaj słodyczy i węglowodanów – w szczególności tych rafinowanych. Uważaj też na soki owocowe – mogą powodować gwałtowne wahania poziomu cukru we krwi, co spowoduje, że już za chwilę znów będziesz głodna.

3.     Przekąska o 16:00

16:00 to niebezpieczna godzina, o której wiele z nas czuje, że zjadłoby cokolwiek. Pożywna przekąska o tej godzinie może przyspieszyć metabolizm i zrównoważyć poziom cukru we krwi, dzięki czemu nie wrócimy do domu głodne i wściekłe. Idealną przekąską o tej porze może być banan lub jabłko z niesłodzonym masłem orzechowym.

4.     Zostaw w spokoju brzuszki

Tyle potu i trudu, a efektów brak, dlaczego? Otóż, zanim zajmiemy się rzeźbieniem mięśni brzucha, musimy pozbyć się tłuszczu wokół niego. Zasłonięte tłuszczem mięśnie nie są niestety widoczne. Brzuszki to świetny sposób na uwidocznienie mięśni, jeśli wokół brzucha nie ma oponki.

5.     Jedz ciemną czekoladę

Aby zaspokoić ochotę na słodycze, możesz od czasu do czasu zjeść ciemną czekoladę. Zapewni ona uczucie sytości na dłużej i sprawi, że podczas następnego posiłku zjesz mniej. Bonus: zawiera wiele przeciwutleniaczy przeciwko wielu chorobom.

6.     Pozostań przy zdrowych przekąskach

Przekąski dobrze wykonują swoje obowiązki – jeśli są zdrowe. Upewnij się, że zawierają pełne ziarna i dobre tłuszcze. Właściwe proporcje posiłków powinny wyglądać mniej więcej następująco: węglowodany (45-65% kalorii), tłuszcz (20-35%) i białko (10-35%).

7.     Chcesz pozbyć się tłuszczu z brzucha? Omijaj śmieciowe jedzenie

Płaski brzuch nie jest kwestią kilku dni. Musisz nad nim pracować. Omijaj chleb, krakersy, chipsy, słodkie napoje, frytki i fast foody. Nie dotykaj niczego, co jest wysoko przetworzone i nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Od czasu do czasu możesz sobie pozwolić na małe co nieco, ale niezbyt często.

8.     Jedz z głową

Płaski brzuch wymaga ćwiczeń. Jedz więcej w dni, które ćwiczysz i mniej, w te, w ciągu których odpoczywasz. W dni treningowe potrzebujesz znacznie więcej energii, niż w dni bez treningu.

9.     Zbuduj więcej mięśni

Jeśli chcesz mieć płaski brzuch, musisz pokochać ciężarki. Maksymalna liczba kalorii jest spalana w mięśniach, zwłaszcza w mitochondriach. Pomyśl o swoich mięśniach jak o piecu: im lepszy masz piec, tym więcej w nim spalisz. Najlepsze jest to, że spalanie kalorii nie będzie ograniczone wyłącznie do czasu wykonywania ćwiczeń. Solidny piec pali się cały dzień, tak samo jest z mięśniami.

10.  Uderzaj

Zaangażuj mięśnie torsu w odpowiedni sposób, włączając boks do tygodniowej rutyny. Wykorzystując swoją siłę do zadawania ciosów, pracujesz też mięśniami torsu i brzucha. Boksowanie to jedno z najlepszych ćwiczeń na płaski brzuch.

11.  HIIT na pozbycie się tłuszczu z brzucha

Trening HIIT (interwałowy) jest jednym z najlepszych treningów na zrzucenie oponki. Ćwiczenia wykonuje się na zmianę – krótkie serie bardzo intensywnego wysiłku na przemian z dłuższymi seriami aktywnego odpoczynku. Przykład – 15 sekund sprintu na przemian z 45 sekundami truchtu.

12.  Zadbaj o zdrowy sen

Kiedy śpimy, nasze ciało uwalnia HGH – ludzki hormon wzrostu, który jest jednocześnie spalaczem tłuszczu. Kiedy nie śpisz wystarczająco długo, twoje ciało uwalnia więcej kortyzolu, hormonu stresu i greliny – hormonu głodu. Jeśli nie śpisz 7-9 godzin, to cała praca wykonana na siłowni, może pójść na marne.

13.  Zmniejsz stres

Łatwiej powiedzieć niż zrobić, wiemy. Pamiętaj jednak, że zbyt wysoki poziom hormonu stresu (kortyzolu) wpływa na odkładanie się kilogramów. Wypróbuj technik oddechowych i jogi, aby lepiej radzić sobie ze stresem. Stres zmniejszy też aktywność fizyczna i spacery na świeżym powietrzu.

14.  Nie zaglądaj do kieliszka (ani kufla)!

Dla niektórych powstrzymanie się od spożywania alkoholu w weekend jest niewyobrażalne. Niestety, 6-pak piwa nie pomoże w uzyskaniu 6-paka na brzuchu, a wręcz przeciwnie. Nie musisz już na zawsze żegnać się z ulubionym winem – przestań pić do uzyskania płaskiego brzucha. Kiedy już go osiągniesz, możesz powoli znów go spożywać – ale na minimalnym poziomie! 2-4 porcje alkoholu w ciągu tygodnia i obawiamy się, że na tym koniec.

15.  Siedź mniej, chodź więcej

Spędzając czas przez długie godziny w pozycji siedzącej, narażasz się na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby serca i nowotwory. Siedzenie nie przyspieszy też spalania kalorii. Na każdą godzinę siedzenia, postaraj się być w ruchu przez co najmniej 10 minut.

16.  Deska na pozbycie się tłuszczu z brzucha

Jednym z najbardziej skutecznych ćwiczeń na płaski brzuch jest deska. To ćwiczenie nie tylko spłaszcza brzuch, lecz działa też na każdy mięsień wokół rdzenia kręgowego. Wykonuj różne rodzaje desek – na przykład deskę boczną, która ma tylko 2 punkty styku na podłożu, pomaga więc lepiej pracować nad mięśniami brzucha.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.