7 najważniejszych zasad podczas farbowania włosów

Domowe farbowanie włosów ma swoje plusy. Po pierwsze jest tanie i szybkie, a do tego wygodne i niedrogie. Produkty do domowego farbowania włosów są coraz lepsze i dają znacznie lepsze efekty niż kilka lat temu. Jednak mimo poprawy jakość preparatów do farbowania, nadal przy domowej koloryzacji konieczne jest przestrzeganie kilku prostych zasad. Jeśli nie wykonamy koloryzacji w prawidłowy sposób, efekt końcowy może być daleki od tego na jaki liczyłyśmy. Warto więc wiedzieć, jak samodzielnie ufarbować włosy.

Domowe koloryzacje są znacznie tańsze niż te wykonywane w salonie fryzjerskim. Tak więc jeśli czujesz się na siłach możesz wykonać koloryzację w domu samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby. Pamiętaj, że sukcesem do pięknej koloryzacji jest dobranie odpowiedniego koloru farby. Jeśli wybierzemy odpowiedni odcień farby, który nie zmieni odcienia po nałożeniu na włosy, to efekt będzie zadowalający. Ważny jest również sposób nakładania farby na włosy. Konieczne jest równomierne nałożenie farby na włosy, dzięki czemu kolor po spłukaniu farby będzie utrzymywał się w takim samym natężeniu. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady, to lepiej udaj się do fryzjera. Nieumiejętne wybranie farby i jej nałożenie na włosy może skutkować konieczną wizytą u fryzjera. A naprawienie szkód jakie wyrządza w takim przypadku domowe farbowanie włosów, może być trudne do usunięcia.

Po pierwsze: wybierze odpowiedni kolor farby

Wybierz odpowiedni kolor farby do twojej karnacji. Jeśli decydujesz się na zmianę koloru włosów, to wybierz taki, który podkreśli twoją urodę i pasuje do twojej karnacji. Tak więc jeśli masz cerę bladą i szarą to najlepiej wybieraj farby z chłodnymi barwami. Blondynki powinny wybierać popielaty i platynowy blond, czy mahoń. A kobiety o ciepłym odcieniu skóry powinny wybierać farby w ciepłym kolorze takie jak złocisty, czy miodowy blond, czy kasztanowy brąz. Najlepiej unikać farb do włosów, które uwydatniają niedoskonałości. Jeśli więc masz cerę skłonną do rumienienia się i naczynkową, to koniecznie zrezygnuj z farb o odcieniu czerwieni.

Wybierz farbę patrząc na jej trwałość i właściwości

Wybór farby uzależnij od swoich potrzeb. To bowiem formuła farby decyduje o trwałości koloru. Jeśli zależy ci na chwilowej zmianie i zaskoczeniu znajomych możesz sięgnąć po szamponetkę. Nie zawiera ona amoniaku, więc nie wnika wewnątrz włosa. Zmywa się po sześciu umyciach głowy. Bardziej trwałe efekty dają szampony i kremy koloryzujące. Takimi produktami możemy w łatwy sposób rozjaśnić lub przyciemnić odcień włosa nawet o 2 tony. To również doskonały sposób na pokrycie siwych włosów. Efekt utrzymuje się nawet do sześciu tygodniu. Kolor spłukuje się równomiernie, więc nie widoczne są odrosty. Najbardziej radykalną zmianą kolory jest użycie do koloryzacji farby trwałej. Zawierają one w sobie amoniak, który odchyla łuski włosa dzięki czemu kolor wnika do wnętrza włosa. Kolor nie zmywa się podczas mycia, ale widoczne są odrosty.

Nie zapomnij o przygotowaniu włosów do koloryzacji

Jeśli masz słabe i zniszczone włosy, zadbaj o poprawienie ich kondycji przed koloryzacją. Suche i zniszczone włosy nie pokryją się równomiernie farbą, przez co efekt po farbowaniu będzie znacznie gorszy od tego sprzed koloryzacji. Pamiętaj więc o właściwym nawilżeniu i wygładzeniu łusek włosa. Po takiej pielęgnacji najlepiej używać szamponów koloryzujących. Co prawda nie dają one tak trwałego efektu jak farby trwałe, ale są bezpieczniejsze dla włosów.

Zrób próbę uczuleniową

Jest to konieczne nawet jeśli zawsze używasz tego samego preparatu. Dwa dni przed koloryzacją nałóż odrobinę rozrobionej farby na skórę w zgięciu łokcia. Odczekaj piętnaście minut i zmyj dokładnie. Jeśli po czterdziestu ośmiu godzinach nie pojawią się u ciebie objawy  alergii możesz użyć farby na włosy.

Zabezpiecz włosy przed koloryzacją

W farbach do włosów znajduje się wiele składników chemicznych, które mogą podrażnić skórę głowy i zniszczyć włosy. Dlatego należy je dokładnie zabezpieczyć przed działaniem chemicznych składników. Najlepiej przed koloryzacją nie myj włosów przez dwa dni. Dzięki temu na powierzchni włosów utworzy się naturalna warstwa lipidowa, która stworzy barierę ochronną dla skóry głowy i włosów przed agresywnymi składnikami chemicznymi w farbie.

Pilnuj czasu po nałożeniu farby

Jeśli będziesz trzymać farbę na włosach za krótko to kolor może nie być tak silnie napigmentowany, a koloryzacja nie będzie trwała. A kiedy farba będzie trzymana dłużej na włosach niż zaleca producent produktu, to włosy mogą ulec zniszczeniu a kolor zmieni nieco barwę. Dlatego ważne jest zapoznanie się z zaleceniami producenta farby. Czas koloryzacji liczy się od momentu zakończenia nakładania farby na włosy.

Zadbaj o włosy po koloryzacji

Po koloryzacji włosy często są słabe, przesuszone i łamliwe. Dlatego pamiętaj o ich regeneracji. Zadbaj o ich kondycję robiąc maseczki nawilżające. Używaj wzmacniających szamponów dla włosów po farbowaniu i zadbaj  o wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.