Dieta owsiankowa – z czym się ją je?

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, dotyczy ona coraz większej liczby osób – zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia ponad połowa dorosłych Polaków oraz co ósme dziecko w Polsce jest otyłe bądź ma nadwagę. WHO alarmuje, mówi się o epidemii! Za taki stan rzeczy odpowiada nasz styl życia. Przyjmujemy więcej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje, aby funkcjonować. Kalorie te pochodzą z żywności oraz napojów o wysokiej zawartości cukru, natomiast siedzący tryb życia oraz przemiany technologiczne, które ułatwiają nam życie i zmniejszają wysiłek fizyczny, a także brak czasu na aktywność fizyczną powodują, iż wydatkowanie energii zmniejsza się.

Lekarstwem na otyłość jest diametralna i trwała zmiana stylu życia. Regularne, odpowiednio zbilansowane posiłki oraz aktywność fizyczna pomogą nam zgubić zbędne kilogramy, utrzymać odpowiednią wagę oraz zapewnią zdrowie i energię. Jest to jednak proces długotrwały, wymagający czasu i cierpliwości. Co prawda przyniesie nam wymierne, długofalowe efekty w postaci dobrego zdrowia, samopoczucia i kondycji, ale znakiem dzisiejszych czasów jest również niecierpliwość. Jesteśmy zaprogramowani na szybkie osiąganie celu i nie mamy czasu do stracenia, a długie i żmudne wchodzenie na szczyt powoduje nasze zniecierpliwienie, zniechęcenie i w efekcie zaniechanie. Stąd tak popularne wszelakie diety cud, które w szybki sposób pomagają nam schudnąć, ich lista jest nieskończenie długa. Różnią się między sobą ilością przyjmowanych kalorii, rodzajem głównego, odchudzającego składnika bądź możliwością łączenia lub obowiązkiem rozdzielenia konkretnych pokarmów.

Dieta owsiankowa

Jedną z diet, która skutkuje szybkim i stosunkowo łatwym ubytkiem zbędnych kilogramów jest dieta owsiana. Płatki owsiane posiadają niezliczoną ilość zalet, są bogate w witaminy, minerały, przeciwutleniacze oraz błonnik, są natomiast ubogie w tłuszcz, działają ochronnie na śluzówkę żołądka. Owsianka znajduje się na trzecim miejscu w rankingu najzdrowszych pokarmów. Posiada średni indeks glikemiczny (jeżeli nie jest gotowana, płatki owsiane najlepiej zalewać ciepłą wodą lub mlekiem, nie gotować), ma dużą wartość odżywczą, za sprawą błonnika sprawia, że stosunkowo długo nie odczuwamy głodu. Dieta owsiankowa występuje w różnych wariantach: jednodniowa, tygodniowa bądź długoterminowa.

Okres trwania diety długoterminowej wynosi dwa miesiące i podzielony jest na trzy etapy:

 • Etap pierwszy trwa jeden tydzień i w jego trakcie spożywamy wyłącznie zwykłe płatki owsiane na chudym, krowim lub sojowym mleku lub jogurcie naturalnym. Taki posiłek jemy do czterech razy dziennie, możemy go ewentualnie przyprawić do smaku ziołami lub słodzikiem. Dziennie dostarczamy do organizmu około 1000 kcal.
 • Etap drugi trwa jeden miesiąc. W tym czasie podstawą naszej diety nadal jest owsianka, jednak możemy włączyć do niej owoce i warzywa, a także – w porze obiadowej – niewielką ilość grilowanej piersi z kurczaka lub ryby. Dzienna ilość kalorii dostarczana wraz z posiłkami nie powinna przekraczać 1300 kcal.
 • Etap trzeci to tak zwane „wychodzenie z diety”. Trwa on dwa, trzy tygodnie, raz dziennie nadal spożywamy owsiankę, lecz pozostałe posiłki to dowolne, urozmaicone lecz lekkostrawne dania. W trakcie tego etapu powoli, stopniowo wprowadzamy nowe produkty do naszej diety.

Przewiduje się, że w trakcie dwóch miesięcy powinniśmy zanotować spadek wagi w wysokości 6 – 8 kilogramów. Pamiętajmy jednak, aby po zakończeniu diety nie powrócić do starych nawyków. Nadal unikajmy słonych i słodkich przekąsek, białego pieczywa oraz innych produktów zawierających białą mąkę, alkoholu, gazowanych napojów oraz żywności wysoko przetworzonej.

Dieta jednodniowa

Jest to tzw. dieta błyskawiczna, stosuje się ją raz w tygodniu. W ciągu „owsianego dnia” spożywamy pięć razy owsiankę z chudym mlekiem bądź jogurtem naturalnym, pomiędzy posiłkami dozwolona jest jedynie woda lub ziołowa herbata.W trakcie tego jednego dnia dostarczymy do organizmu składniki mineralne, jednak pozbędziemy się zalegających toksyn. Spodziewana utrata wagi to 1 – 2 kilogramów. Kurację tę można stosować więcej razy, przez kilka kolejnych tygodni. Jednodniowa dieta owsiankowa polecana jest dla osób o niewielkiej nadwadze.

Zalety diety na bazie płatków owsianych

 • Szybkie, widoczne „gołym okiem” efekty, w postaci utraty nawet ośmiu kilogramów w ciągu dwóch miesięcy! Jest to zdecydowanie dieta dla osób niecierpliwych.
 • Dieta bogata w błonnik, dzięki któremu oczyszczamy jelita z zalegających resztek, a ponadto przez długi czas po posiłku towarzyszy nam uczucie sytości. W trakcie tej diety nie będziemy głodni.
 • W trakcie trwania diety wyraźnie spada poziom cholesterolu i cukru we krwi.
 • Owies zawiera żelazo, magnez, potas, cynk oraz przeciwutleniacze, dzięki którym młodniejemy.
 • Składników diety jest niewiele, a posiłki nie są skomplikowane, jest to niewątpliwa zaleta dla osób, które mają mało czasu i nie chce im się przyrządzać skomplikowanych dań.

Wady diety owsianej

 • Niewiele nieskomplikowanych składników, które były atutem przy komponowaniu posiłków, mogą okazać się również wadą, ze względu na monotonnie. Spożywanie przez dwa miesiące owsianki po kilka razy dziennie może spowodować, że przez najbliższe dwa lata nie będziemy mogli na nią nawet spojrzeć…
 • Ze względu na małą podaż kalorii w ciągu doby możemy czuć się zmęczeni i ospali, w trakcie tej diety lepiej zrezygnować z bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych, zalecane są raczej spacery na świeżym powietrzu.
 • Płatki owsiane ze względu na kwasotwórczość, przy długim i częstym stosowaniu mogą powodować bóle brzucha i wzdęcia.
 • Jak każda dieta eliminacyjna, z której na pewien czas usunięta została część składników odżywczych, powodować może niedobory witamin i składników mineralnych.
 • Jeżeli natychmiast po zakończeniu diety powrócimy to starych nawyków żywieniowych grozi nam efekt jo-jo. Niestety jest to bardzo częste zjawisko, gdyż przez dłuższy czas z naszej diety wyeliminowana została duża grupa składników i kiedy dieta wreszcie się kończy nasz apetyt i chęć pokosztowania wręcz wszystkiego są trudne do opanowania, a nasz organizm który został odchudzony zrobi wszystko by odzyskać utracone kilogramy! Taka jest cena szybkiego odchudzania.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.