TOP 12 – najlepsze gry planszowe dla dzieci – ranking

Podczas wyboru gry dla dzieci należy, na samym początku, kierować się jej trudnością względem wieku malucha. Jeśli bowiem będzie sprawiała duże problemy dla dziecka, wówczas może szybko znudzić się maluchowi. Co ważne, gra powinna być dostosowana do zainteresowań i wiedzy pociechy. Tematyka jest kluczową kwestią w wyborze gry dla dzieci.

Gry można podzielić na kilka kategorii:

  • gry dla dzieci do czterech lat;
  • gry dla dzieci powyżej czterech lat;
  • gry dla dzieci i dorosłych.

Ostatnia kategoria zawiera wręcz wszystkie gry, bowiem dzieci najczęściej bawią się razem z rodzicami, dlatego też istotne jest podzielenie ich na grupy wiekowe 4.

Najlepsze gry dla dzieci do czterech lat

1) „Już gram Auta” to gra edukacyjna dla dzieci od drugiego do czwartego roku życia. Pozwala ona rozwinąć u malucha zdolności manualne, spostrzegawczość oraz koncentrację. W pudełku zawarte są między inny karty z wizerunkami radiowozu, koparki, wozu strażackiego oraz karetki – dziecko ma za zadanie połączyć je z odpowiednimi zawodami. Co więcej – pociecha dowie się także, do czego one służą, jak wygląda ich wnętrze oraz gdzie się nimi jeździ.


Zamów TUTAJ!

2) „Mamusie” jest grą z serii dobieranek. Dzieci od dwóch do czterech lat dobierają i łączą w pary karty z dziećmi i matkami zwierząt. Maluchy dowiedzą się, jak nazywane są zwierzęta z czterech stron świata, a także rozwiną swoją wiedzę na temat przyrody. Jest to idealna, kreatywna gra dla dzieci oraz ich rodziców.


Zamów TUTAJ

3) „Dobble Kids” jest wersją gry „Dobble” dla najmłodszych. Posiada ona pięć mini gier, jednak najprostszą i najchętniej wybieraną jest gra w symbole. Dzieci mają za zadanie jak najszybciej znaleźć symbol, który łączy karty z całej talii. Gra doskonale rozwija spostrzegawczość i szybkie reagowanie. Na stół należy wyłożyć cztery karty przed dzieckiem oraz sześć przed osobą dorosłą i jedną na środku. Wszyscy gracze grają równocześnie – mają za zadanie w jak najkrótszym czasie znaleźć zwierzątko, które łączy ich kartę z kartą znajdującą się na środku stołu. Po odnalezieniu symbolu, należy głośno wypowiedzieć jego nazwę.

Zamów TUTAJ!

4) „Nogi Stonogi” posiada dwie wersje – dla młodszych i starszych. Pierwsza z nich jest dedykowana dzieciom do lat czterech, a co najważniejsze – szybka rozgrywka nie znudzi żadnego malucha. Polega ona na dobudowywaniu kolejnych nóg dla stonogi za pomogą kostki, którą rzucamy. Liczba graczy wynosi od dwóch do czterech, dlatego świetnie nada się dla dzieci i rodziców. Pomaga ona nauczyć się podstawowego liczenia, a także z łatwością umożliwia przyswajanie kolorów. Wygrywa gracz, którego stonoga będzie posiadała największą ilość butów.

Zamów TUTAJ!

5) „Dzieci z Carcassone” to gra legendarna, która zawiera kilkadziesiąt figurek, w czterech różnych kolorach, wykonanych z drewna oraz kafelki inscenizujące scenerię średniowiecznego miasteczka Carcassone. Gracze mają za zadanie połączyć uliczki z kartami, na których znajdują się figurki. Jest to wersja uproszczona popularnej gry „Carcassone”. Wygrywa osoba, która jako pierwsza wykorzysta wszystkie swoje pionki.

Zamów TUTAJ!

6) „Ratuj króliczki” perfekcyjnie uczy liczenia oraz poznawania kolorów. Co ważne – posiada proste zasady gry, które zrozumie każdy maluch. Gracze mają za zadanie rzucać kolorową kostką, tak aby uratować jak najwięcej króliczków przed zmoknięciem. Jedna rozgrywka trwa średnio dziesięć minut i nigdy nie nudzi się dzieciom. Pozwala rozwinąć logiczne myślenie i spędzić czas razem z dziećmi.

Zamów TUTAJ!

Gry dla dzieci powyżej czterech lat

1) „Pytaki” kształtują nie tylko komunikację, ale i postawę empatyczną oraz cierpliwość. Gracze siadają wspólnie, a następnie losują żetony, czyli tytułowe pytaki, po czym odpowiadają na wylosowane pytanie, bądź wykonują zadanie. Reszta graczy odpowiada albo słucha. Gra przeznaczona jest dla dzieci od czwartego roku życia, jednak mogą w nią grać również i starsze pokolenia.


Zamów TUTAJ!

2) „Kot Stefan” jest hitem wśród gier. Czy wiesz, że podczas gdy myszki zajadają się serkiem, kot Stefan już czyha? Jeśli je zauważy, natychmiastowo rusza na polowanie! Kto zatem będzie szybszy? Kot czy myszki? Gra uczy i bawi, a rozgrywka trwa średnio piętnaście minut.

Zamów TUTAJ!

3) „Gorący ziemniak” daje graczom jedynie parę chwil, aby wymyślić odpowiedź na pytanie, a następnie rzucić tytułowego gorącego ziemniaka przeciwnikowi. Szybko! Musisz pozbyć się go, zanim upłynie czas i się sparzysz! Musisz szybko odpowiadać, rzucać dokładnie i łapać czujnie. Gra familijna, idealna na wspólne wieczory.


Zamów TUTAJ!

4) „Club 2%” wciąga nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Aby zagrać, należy użyć logicznego myślenia i odpowiadać na zagadki. Jak sama nazwa wskazuje – gra zawiera zagadki, na które potrafi odpowiedzieć jedynie dwa procent populacji. Czy Twoje dziecko jest lepsze od Alberta Einsteina?

Zamów TUTAJ!

5) „Memo od A do Ż” jest popularną grą, która polega na odnajdywaniu dwóch takich samych kart. Jest przeznaczona dla graczy od czwartego roku życia, która przy okazji uczy logicznego myślenia oraz rozwija naukę alfabetu i słownictwa już od najmłodszych lat.

Zamów TUTAJ!

6) „Arka Nowego Smart” to gra planszowa, która polega na umieszczeniu wszystkich zwierząt na planszy, zanim dojdzie do wielkiego potopu. Pamiętaj, aby zwierzątka były w parze z tym samym gatunkiem!

Gry dla dzieci wciąż nie zostały wyparte przez technologię XXI wieku, bowiem pozwalają zintegrować wszystkich członków rodziny i spędzić wspólnie wolny czas. Jest to również doskonały sposób na rozwinięcie logicznego myślenia u dzieci i pokazania maluchom świata, który je otacza. Pociechy mogą poznać również między innymi podstawowe liczby, kolory, nazwy zawodów czy zwierzątek.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.