Jakie są skutki uboczne farbowania włosów?

Coraz więcej kobiet decyduje się na farbowanie włosów w domu. Przyczyną może być ułatwienie formuły farb i ich przygotowania, dzięki czemu koloryzacja staje się coraz prostszym zadaniem, nawet dla osób, które nie mają doświadczenia w tej dziedzinie. Wiele się słyszy o unowocześnionej formule farb do włosów, które mają mniej w składzie składników chemicznych, dzięki czemu stają się nawet produktem pielęgnującym włosy. Jednak ile jest w tym prawdy. Czy mimo lepszej i bezpieczniejszej dla włosów formule nadal spowodowałoby one takie wiele skutków ubocznych?

W dzisiejszych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na farbowanie włosów. I przyczyną tego nie jest chęć pokrycia siwych włosów, a zmiana wyglądu. Coraz młodsze dziewczyny chcą zrobić wrażenie na znajomych i decydują się na koloryzację. Jednak jest to zabieg chemiczny, który niszczy strukturę włosa i może prowadzić nawet do śmierci. Jakie jeszcze skutki uboczne może powodować farbowanie włosów?

Wysuszone i zniszczone włosy

To zazwyczaj najczęstszy skutek uboczny farbowania włosów. Nawet włosy zdrowe i mocne, które nigdy wcześniej nie  były farbowane, już po pierwszej koloryzacji mogą się osłabić. Powodem jest wysoka zawartość substancji chemicznych, które wnikają pod łuski włosa i niszczą jego strukturę. W większości farb trwałych znajduje się woda utleniona, która również przyczynia się do zniszczenia włosów. Stają się one wysuszone i ze skłonnością do rozdwajania i łamliwości. Przywrócenie włosów do zdrowego stanu sprzed koloryzacji, często zajmuje kilka miesięcy. A przy farbach trwałych, kolejna koloryzacja powinna odbyć już po dwudziestu ośmiu tygodniach, ponieważ zaczynają być widoczne odrosty. Tak więc wiele kobiet decyduje się na kolejne farbowanie, by je zakryć. Przez ten czas włosy nie wrócą do swojego poprzedniego zdrowego stanu, a kolejna koloryzacja osłabi je jeszcze bardziej. Najczęściej kobiety, które zdecydowały się na farbowanie włosów, dopóki nie przestaną odnawiać koloryzacji, mają suche i zniszczone włosy, ponieważ nie mają one czasu na regenerację.

Podrażnienia skóry głowy i wysypki

To kolejny najczęściej spotykany skutek uboczny wynikający z farbowania włosów. Ze względu na obecność chemicznych substancji, które są obecne w farbach skóra głowy, karku a nawet twarzy może ulec podrażnieniu. Często po koloryzacji skóra głowy jest mocno zaczerwieniona i pojawiają się na niej wypryski. U kobiet, które mają problemy z trądzikiem bardzo często po farbowaniu włosów, ten problem się zaostrza. Nie zaleca się korzystania z farb do włosów, osobą, które mają łuszczycę skóry głowy, ponieważ chemiczne składniki mogą poważnie podrażnić skórę i powodować nawroty choroby. Konieczne jest również noszenie rękawiczek przy wykonywaniu koloryzacji. Skóra wystawiona na kontakt z farbą do włosów może się zaczerwienić, piec i swędzieć. Dlatego tak ważna jest próba uczuleniowa przed koloryzacją. Upewni nas ona, że zawarte w farbie substancje, nie wywołują u nas uczulenia. Jednak kiedy mimo wykonanej próby uczuleniowej po nałożeniu farby do włosów  pojawia się u nas uczucie pieczenia i swędzenia, to należy jak najszybciej, dokładnie zmyć farbę. Wielu fryzjerów skarży się na podrażnienia i zaczerwienienia skóry dłoni przez wykonywanie częstych koloryzacji.

Wypadanie włosów po farbowaniu

Pojawia się najczęściej po kilkukrotnej koloryzacji. Po zwiększonej ilości zabiegów chemicznych na włosach, stają się one osłabione, łamliwe i przez to wypadają. Przyczyną może być również podrażnienie skóry głowy, która jest przecież głównym żywicielem włosów. Cztery centymetry włosów odrastających od skóry głowy są odżywiane i nadal są żywe. Dopiero kolejne centymetry włosów są martwymi komórkami, na których wygląd wpływają najczęściej czynniki zewnętrzne. Podczas farbowania uszkodzona zostaje ta żywa część włosów, przez co stają się one słabe i zaczynają wypadać. Jeśli włosy po farbowaniu zaczynają wypadać konieczne jest przerwanie kolejnych koloryzacji i czas na regenerację włosów. W tym wypadku konieczna jest prawidłowa dieta, która zadba o zdrowie cebulek włosa i jego korzenie.

Zmiana naturalnego koloru włosów

Jest to najlepiej zauważalne u kobiet, które mają jasne włosy. Z każdą kolejną koloryzacją odrosty, czyli jej naturalne włosy są coraz ciemniejsze. Nie ma tu znaczenia na jaki odcień farby się ona zdecydowała. Zawarte w farbach do włosów składniki, sprawiają, że włosy naturalne ciemnieją i tego procesu nie da się już cofnąć. Więc jeśli chcesz rozjaśnić swoje włosy, to lepiej użyj do  tego szamponów koloryzacyjnych, czy szamponetek. Nie mają one tak chemicznych substancji, a jedynie naturalne barwniki, które nie wnikają w strukturę włosa, a jedynie go oblepiają.

Śmierć od farbowania włosów

To co prawda nie zdarza się często, a jednak jest możliwe. Substancje chemiczne zawarte w farbach do włosów często prowadzą do alergii, jednak w skrajnych przypadkach mogą powodować szok anafilaktyczny. Jego objawem jest zaczerwieniona skóra, opuchnięta twarz i trudności z oddychaniem.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.