Farbowanie włosów krok po kroku

Farbowanie włosów w domu samodzielnie lub z pomocą drugiej osoby, zazwyczaj jest zaoszczędzeniem pieniędzy i czas. W ten sposób możemy szybko zmienić kolor naszych włosów na wybrany przez nas i w dowolnym momencie. Jednak farbowanie włosów wcale nie jest tak proste jak może nam się wydawać. Warto więc wiedzieć jak samodzielnie wykonać prawidłową koloryzację.

Przy koloryzacji włosów w domu możemy zdecydować się trzy rodzaje środków przeznaczonych do farbowania. Są to produkty do koloryzacji trwałej, półtrwałej lub nietrwałej. Produkty przeznaczone do koloryzacji trwałej mają w składzie amoniak. To dzięki niemu pigmenty w farbie wnikają w strukturę włosa i trwale zmieniają jego kolor. Taka koloryzacja utrzymuje się najczęściej przez dwadzieścia osiem tygodni. Kolor nie zmywa się podczas mycia włosów, ale widoczne są odrosty. Do koloryzacji półtrwałej używa się szamponów koloryzacyjnych. Ich pigmenty płytko wnikają w strukturę włosa, ale w większości go oblepiają.

Taka koloryzacja utrzymuje się przez siedem tygodni. Kolor równomiernie zmywa się po myciu włosów, ale nie są widoczne odrosty. Przy koloryzacji nietrwałej używa się szamponetek. Nie zawierają w sobie amoniaku, a pigmenty jedynie oblepiają włosy, więc nie niszczą ich tak bardzo. Jednak efekt nie trwałej koloryzacji utrzymuje się do sześciu- siedmiu myć. Przed koloryzacją konieczne dobierz sobie odpowiedni dla ciebie produkt. Jeśli masz włosy słabe, cienkie j jasne, to na początek możesz wybrać produkty do koloryzacji nietrwałej lub półtrwałej. Włosy z łatwością złapią pigment i nie zniszczą się po koloryzacji. Jednak produkty do nietrwałej koloryzacji nie sprawdzą się przy włosach grubych i ciemnych. Przy takich włosach konieczne będzie użycie produktów do koloryzacji trwałej, by widoczny był jakikolwiek efekt farbowania.

Krok pierwszy – wykonaj próbę uczuleniową

Jest to konieczne, by upewnić się, że składniki zawarte w farbie nie uczulają cię i nie wywołają poważnych powikłań. Próbę uczuleniową trzeba wykonać dwa dni przed koloryzacją. Na początek rozrób odrobinę farby do włosów. Pamiętaj, by opakowanie utleniacza i farby zamknąć i dokładnie zabezpieczyć. Nałóż rozrobioną farbę na skórę w zgięciu łokcia. Najlepiej właśnie w tym miejscu, ponieważ tam skóra jest najdelikatniejsza i wrażliwa, tak samo jak skóra głowy. Potrzymaj farbę na skórze przez piętnaście minut, a potem zmyj dokładnie pod chłodnym strumieniem wody. Jeśli po dwóch dniach nie pojawi się u ciebie zaczerwienienie, ani inne dolegliwości uczuleniowe, to możesz wykonać koloryzację.

Krok drugi – rozrób farbę

Najlepiej to zrobić na dwa razy. Jest to konieczne, ponieważ w czasie, w którym nakładasz farbę na włosy, zaczyna się ona utleniać, co może zmienić jej właściwości.  Pierwszą część należy wykorzystać do końca, a dopiero potem można wykorzystać resztę składników i rozrobić je.

Krok trzeci – nałóż farbę na włosy

Przez tym zadaniem nałóż rękawiczki na dłonie. Potem nakładaj farbę na włosy pasmo po paśmie. Pamiętaj, by nie nakładać farby na skórę głowy. Najlepiej pokrywaj włosy farbą, tam gdzie widoczny jest zmieniony ich odcień. Pamiętaj, by nakładać farbę równomiernymi warstwami. Farba nie powinna spływać z włosów. Jeśli włosy są pokryte w całości farbą, a nie wykorzystałaś jej całe, to najlepiej ją wyrzuć. Nie zostawiaj rozrobionej farby na kolejną koloryzację.

Krok czwarty – odmierz czas koloryzacji

Wiele kobiet zaczyna liczyć czas koloryzacji już od czasu nakładania farby na włosy. Jednak czas koloryzacji należy odliczać od momentu zakończenia nakładania farby na włosy. Sprawdź jaki czas zaleca producent i stosuj się do  jego zaleceń. Pamiętaj, by nie trzymać farby krócej, ponieważ pigment nie wniknie w strukturę włosa i kolor nie będzie widoczny. Nie można również trzymać farby na włosach dłużej niż zaleca jej producent. Jeśli będziesz trzymać farbę na włosach za długo, to mogą się one zniszczyć.

Krok piąty – zmyj farbę

Po upływie wskazanego czasu zmyj farbę z włosów. Najlepiej jest to zrobić pod chłodną wodą. Gorąca, a nawet ciepła woda może zniszczyć włosy, które są osłabione po farbowaniu. Dokładnie zmyj farbę z włosów, pamiętając o jej pozostałościach, które mogły zalegnąć za uszami, czy na skórze karku.

Krok szósty – odżyw włosy

Po koloryzacji możesz umyć włosy  szamponem odżywiającym. To pozwoli na dokładne spłukanie farby. Jednak znacznie lepszym pomysłem jest nałożenie na włosy maseczki odżywiającej i nawilżającej. Włosy po koloryzacji często są przesuszone i zniszczone. Mogą mieć również tendencję do wypadania. To dlatego konieczne jest ich odżywienie. Dzięki maseczce możemy pozbyć się nieprzyjemnego chemicznego zapachu z włosów, który często na nich pozostaje po koloryzacji.

Przeciwwskazania do farbowania włosów

Pamiętaj, że farbowanie włosów, zwłaszcza trwałymi farbami nie jest bezpieczne dla każdego. Jeśli niedawno farbowałaś włosy, odczekaj przynajmniej kilka miesięcy przed kolejna koloryzacją. Jeśli twoje włosy są bardzo zniszczone, przed koloryzacją zastosuj odżywki do włosów.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.