Sprawdzone sposoby na swędzącą skórę głowy

Swędzenie skóry głowy może być objawem zróżnicowanych dolegliwości – poczynając od tych natury psychicznej po zupełnie niegroźne uczulenie. Poznaj sprawdzone sposoby na swędzącą skórę głowy, które pomogły wielu osobom. Jeśli to także twój problem, nie wahaj się szukać pomocy i wypróbować różnych sposobów na zaradzenie temu stanowi.

Możliwe przyczyny

Najbardziej prawdopodobne są 2 możliwości przyczyn choroby wiążące się niestety z długotrwałym i wcale nie łatwym leczeniem. Mowa o łojotokowym zapaleniu skóry i łuszczycy, które objawiają się silnym zaczerwienieniem skóry głowy i odpadaniem złuszczonych płatków skóry. Jeśli zaczerwienienie jest mniejsze, a martwy naskórek przylega do głowy mówimy wtedy o popularnym łupieżu. Problem powstaje, gdy twój szampon do włosów nie radzi sobie z oczyszczaniem skóry lub powoduje podrażnienie. Swędzenie skóry głowy może być także objawem nerwicy. Wtedy w badaniu kontrolnym lekarz nie zauważa żadnych niepokojących zmian na skórze, a mimo to pacjent ma usilną potrzebę drapania głowy. W ten sposób rozładowuje co prawda stres, ale nie pozbywa się źródła problemu leżącego w psychice.

Problem z głowy

Pierwszy krok jaki powinieneś wykonać to zmienić szampon do włosów na delikatniejszy. Zbyt częste mycie włosów nieodpowiednim szamponem powoduje chroniczne podrażnienie, a to z kolei jest przyczyną swędzenia głowy. Należy także zadbać o odpowiednią pielęgnację włosów po myciu. Nie trzyj głowy ręcznikiem i nie susz gorącym powietrzem, które tylko pogłębi wysuszenie skóry. Nie lekceważ stresu, który może okazać się przyczyną swędzenia w twoim przypadku. Jeśli nigdy dotąd nie pojawiły się u ciebie problemy z łupieżem, swędzącą skórą i nadmiernie wypadającymi włosami w pierwszej kolejności rozważ poszukanie przyczyn zewnętrznych. Dopiero gdy zmiany poczynione w codziennej rutynie nie pomogą, potrzebna będzie wizyta u dermatologa.

Polecane szampony

Wszyscy doskonale znamy szkodliwość konserwantów, barwników i innych sztucznych dodatków znajdujących się w jedzeniu. Podobny wpływ na nasze zdrowie mają kosmetyki zawierające w swoim składzie substancje o silnie drażniącym działaniu. O takie podejrzewa się SLS i SLES czyli detergenty syntetyczne stosowane od dawna ze względu na wysoką opłacalność ich produkcji. Sodium Lauryl Sulfate znajdziesz nie tylko w szamponach dla dorosłych a nawet dzieci i niemowląt, ale także w szeroko pojętym przemyśle, gdzie mają za zadanie usuwać tłuszcz i silne zabrudzenia w urządzeniach. Zmieszane z wodą powodują szybkie pienienie się produktu i teoretycznie przyjemniejsze stosowanie, ale skutki takich działań mogą być opłakane.

Niektóre skutki używania SLS:

 • Przesuszenie skóry
 • Zaburzone wydzielanie łoju i potu
 • Podrażnienie skóry
 • Świąd i wypryski
 • Strupy, krwawienie
 • Plamy, guzki zapalne i ropnie

Delikatny szampon bez SLS wystarczy, by zatrzymać swędzenie głowy. Po myciu włosów bardzo dokładnie przepłucz je i pozostaw do wyschnięcia bez nakładania żadnych produktów do stylizacji. Daj skórze odpocząć i zapewnij dostęp do powietrza. Suszarka niech pracuje na niskich obrotach i suszy zimnym strumieniem powietrza. Warto także unikać sytuacji stresowych, które mogą potęgować reakcje uczuleniowe i przesądzać o niepowodzeniu kolejnych podejmowanych terapii.

f-physiogel-scalp-care-szampon-pielegnacyjny-250-ml

Delikatny szampon pielęgnujący skórę
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Pozytywne rezultaty kuracji

Już po kilku dniach od zmiany szamponu na łagodniejszy możesz zauważyć pozytywne rezultaty takie jak:

 • Mniejsze przetłuszczanie włosów dzięki uregulowaniu wydzielania łoju przez skórę głowy a to równa się rzadszej potrzebie mycia głowy
 • Znika potrzeba ciągłego drapania, co zmniejsza ryzyko infekcji
 • Problem łupieżu i łuszczenia znika, ponieważ skóra głowy jest dobrze nawilżona i wolna od przesuszenia
 • Włosy są w lepszej kondycji, wyglądają na zdrowsze i nie są nadmiernie obciążone

Pamiętaj, że substancje SLS i SLES mogą kumulować się w organizmie osiągając niebezpieczną dla zdrowia ilość. Dlatego zwracaj uwagę na skład kupowanych produktów, bo w ten sposób uchronisz się przed wieloma problemami przypisywanymi innym przyczynom niż zły szampon.

Kiedy pomoże lekarz

Wizyta u lekarza jest wskazana, gdy podejrzewamy u siebie grzybicę, wszawicę, egzemę lub zapalenie mieszków włosowych. Wszystkie można wyleczyć z pomocą silniejszych środków dostępnych na receptę. Leki przeciwgrzybicze, płyny na wszawicę, łagodzące i odkażające maści do skóry stanowią jakieś rozwiązanie przy nasilonych problemach. Niestety nieleczone zmiany mogą doprowadzić nawet do utraty włosów, dlatego nie lekceważ pierwszych pojawiających się problemów. Sprawdzone sposoby na swędzącą skórę głowy to korzystanie z leków dostępnych bez recepty i delikatnych dermo kosmetyków pomagających odbudować płaszcz lipidowy chroniąc nas przed powrotem choroby. Nawet po skończonej kuracji warto raz na jakiś czas ją powtórzyć dla utrzymania rezultatów.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Agata mówi

  Ja korzystam z serum oczyszczającego. Nie ma co ukrywać, że cena mnie początkowo mocno odstraszała, ale pozwoliłam sobie na chwilę zapomnienia w moje 40 urodziny. Swędzenie skóry głowy ustało po ok trzech tygodniach. Skóra jest czysta, włosy mogę myć już co dwa-trzy dni, a nie jak wcześniej codziennie. Próbowałam też wcześniej wcierek Jantar ale nie zdały egzaminu. Jak to mówią, co tanie to drogie 😉 Jestem po drugiej kuracji serum i odpukać ani razu nie swędziała mnie głowa. Troszkę boję się je odstawić bo nie wiem czy swędzenie po pewnym czasie nie wróci.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.