Poznaj najlepsze źródła magnezu!

Okres jesienno – zimowy jest czasem obfitującym w uciążliwe przeziębienia, które często w konsekwencji prowadzą do poważnych infekcji, wymagających leczenia przy pomocy antybiotykiem. Faktem jest natomiast, że większość z nas zapomina o regularnej suplementacji niezbędnych witamin i minerałów, narażając tym samym nasz organizm na poważne braki niektórych mikro i makroelementów, mogące w konsekwencji skutkować chociażby lepszą podatnością na choroby ale również – na liczne choroby układu nerwowego czy przyczyniają się do nieprawidłowego funkcjonowania niektóry narządów, w szczególności wątroby i nerek.

Jednym z ważniejszych mikroelementów, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy naszego organizmu jest magnez. Mimo, że często niedoceniany – jego niedobór niesie za sobą często szereg niebezpiecznych objawów, które dotyczą nie tylko nieprawidłowości i zaburzeń przewodu pokarmowego ale również nieprawidłowej pracy naszego układu nerwowego. Odpowiedni poziom tego pierwiastka w organizmie pozwala, aby wszystkie toczące się w nim procesy były w pełni unormowane i nie odbiegające od norm. Dziś przyjrzymy się bliżej najlepszym źródłom magnezu – podpowiemy, na jakie potrawy powinniśmy stawiać, aby w prosty sposób uzupełnić jego niedobory w naszym organizmie!

Rola magnezu

Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej pracy naszego organizmu. Jedną z jego ważniejszych funkcji jest aktywny udział w syntezie i rozpadzie związków o wysokim wskaźniku energii. Ponadto jest jednostką niedocenioną w procesach lepszej krzepliwości krwi. Jego odpowiedni poziom jest ważny szczególnie, jeśli chodzi o najmłodszych z nas, gdyż jego adekwatny poziom wpływa na pozytywny rozwój układu kostnego.

Mówiąc o niedocenionych rolach magnezu warto wspomnieć również, ze pozwala on na unikanie nocnych skurczy, które są jednym z najmniej przyjemnych „przerywników” naszego spokojnego snu. Ostre skurcze łydek są bowiem jednym z najpopularniejszych objawów niedoboru tego cennego pierwiastku. Dotyka sporą część naszego społeczeństwa, uniemożliwiając spokojny i regenerujący sen. Jedynym sposobem na likwidacje tego problemu jest regularna suplementacja magnezu, która pozwoli nam na utrzymanie odpowiedniego poziomu magnezu w naszym organizmie.

Przyczyny niedoboru magnezu

Mówiąc o niedoborze magnezu warto wspomnieć o tym, co może być przyczyną tego ujemnego bilansu. Do najczęstszych z nich należy niewłaściwa dieta, która jest uboga w różnego rodzaju warzywa i owoce. Faktem jest bowiem, że głównym źródeł przyswajalnego magnezu są między innymi banany czy fasola. Warto wspomnieć również o tym, że inną z przyczyn może być spowodowana częstymi biegunkami, czy regularnym stosowaniem silnych środków przeczyszczających. Do regularnej utraty tego ważnego pierwiastka dochodzi również u osób zmagających się z chorobami nerek, czy alkoholizmem. Ciekawostką jest, że niedobory magnezu mogą być spowodowane również poprzez przewlekłe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Najlepsze źródła magnezu

Mówiąc o najlepszych źródłach magnezu możemy wymienić naprawdę wiele. Faktem jest bowiem, że jego źródeł jest szczególnie wiele. Pierwiastek ten występuje bowiem w ogromnej części produktów, które na co dzień spożywamy. Mimo niskiej przyswajalności magnezu wraz z pożywieniem – zaledwie ok. 50% warto sięgać po produkty bogate w ten istotny w prawidłowej pracy naszego organizmu mikroelement.

  • Jednym z lepszych źródeł magnezu są pestki dyni. Ten smaczny dodatek owsianki, czy śniadaniowego musli dostarcza bowiem do naszego organizmu w ilości 50 g dostarcza nam około 270 mg magnezu. Warto bowiem zadbać o to, aby smaczne pestki dyni były regularnie włączane do naszej diety – czy to jako dodatek do owsianek, czy jako smaczna alternatywa dla chipsów, które stanowią niezdrową alternatywę wieczornej przekąski.
  • Chyba nie ma wśród nas osoby, która nie przepada za ciepłym kakao? Tr w formie rozgrzewającego napoju, czy chociażby jako dodatek naszych ulubionych ciast i innych wypieków jest niedocenionym źródłem magnezu – 50 gram kakao zawiera bowiem aż 270 mg dobroczynnego pierwiastka, jakim jest magnez!
  • Znakomitym źródłem magnezu, które pozwala na połączenie przyjemnego z pożytecznym jest…czekolada! Ten smaczny przysmak, który zyskuje zwolenników w każdym wieku jest skarbnicą tego istotnego pierwiastku. Największe ilości magnezu zawarte są w czekoladach gorzkich, choć mamy dobrą wiadomość również dla fanów czekolad mlecznych – zawartość magnezu w 1/4 tabliczki (ok 25 gram) mlecznej czekolady to aż 45 mg!
  • Wiadomym jest, że owoce są nie tylko znakomitym źródłem witamin i minerałów usprawniających prawidłową pracę naszego organizmu ale cieszą się ponadto ogromną zawartością magnezu. Warto w szczególności wyróżnić smaczny, żółty owoc jakim jest banan – jeden, średniej wielkości banan ważący około 100 gram zawiera bowiem aż 40 mg magnezu!
  • Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że źródłem magnezu może być również mięso. Faktem jest natomiast, że regularne spożywanie wołowiny i wieprzowiny w znaczny sposób podniesie poziom magnezu w naszym organizmie. Faktem jest, że 100 gram mięsa wieprzowego czy wołowego to aż 24 mg cennego magnezu! Warto jednak pamiętać, że mięso jest produktem niesamowicie tłustym, a nadmierne spożywanie wyrobów mięsnych może nam zaszkodzić i przyczynić się do powstania nadwagi, czy otyłości. Mięsa są więc znakomitym źródłem magnezu, choć do kwestii tej powinniśmy podchodzić dość sceptycznie i z umiarem.

Najlepsze źródła magnezu – suplementy

Mówiąc o najlepszych źródłach magnezu warto wspomnieć również o tym, że sposobem na szybkie uzupełnienie jego niedoborów będzie regularna suplementacja tabletek z magnezem lub suplementów zawierających również inne przydatne w prawidłowej pracy naszego organizmu witaminy i minerały. Pamiętajmy jednak, że ta forma przyswajania magnezu polecana jest szczególnie osobom, które chcą w krótkim czasie podnieść jego poziom w swoim organizmie, a znacznie ciekawszą i zdrowszą alternatywą jego suplementacji będzie regularne spożywanie pokarmów bogatych w ten niedoceniony pierwiastek – owoce, warzywa, czy smaczne bakalie są nie tylko zdrowe ale również znakomicie wpływają na podwyższenie poziomu magnezu w naszym organizmie!

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.